Αναπαραγωγή Ταϊσμα στο χέρι μωρό cockatiel, μετάλλαξη whiteface cinnamon pearl

Λοιπον το ρυζονερο δεν το έχω δώσει σε κανενα από τα πουλάκια που εχω ταισει.
Νερο δεν πίνει αφού τρώει - πίνει κρέμα.
Βρες ένα πίνακα με τις αναλυτικές πληροφορίες ταιατος (ml, συχνότητα ταισματος)... Κουτσουλιες πρέπει να είναι υδαρες. Σπορακια βαλτου στον πάτο και θα αρχίσει να τα τρωει. Εαν έχει αρχίσει να πετάει προσοχή γιατί μπορεί να πέσει και να σπάσει κανα φτερό...
Ζηγισμα καθημερινά και το νερό, γνωμη μου να το ξεστενεις...
 
Λοιπον το ρυζονερο δεν το έχω δώσει σε κανενα από τα πουλάκια που εχω ταισει.
Γιάννη το ρυζόνερο δεν το δίνουμε αν δεν χρειάζεται, αλλά εδώ αναφέρθηκε υδαρή κουτσουλιά ενώ πριν ήταν εντάξει.
 
Υδαρες κανουν, είναι φυσιολογικό
Υδαρές κάνουν, διευκρινίστηκε και από τον Ανέστη πιο πάνω. Ο φίλος παρατήρησε διαφορά στις κουτσουλιές και τέλος πάντων το ρυζόνερο δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Μην "κολλήσουμε" εκεί.
Links του έχουμε δώσει πιο πριν με όλες τις οδηγίες. Το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζει, δεν περίμενε τις δυσκολίες και βρίσκεται σε προβληματισμό και δικαίως.
 
rsz_img_20150501_112833.webp μολις με κουτσουλησε οποτε ανεβασα και την φωτογραφια.Αυτο που πιο πολυ με προβληματιζει ειναι οτι δεν τρωει με ευκολια απο το πρωι εχει φαει περιπου 7ml κρεμα και του εδωσα και λιγο ριζονερο, επισης εβαλ; και ρυζονερο στην κρεμα του
 
Την κάνεις χλιαρή την κρέμα; Τι ώρα έφαγε το τελευταίο γεύμα χθες βράδυ; Αν διάβασες προσεκτικά, το βράδυ πρέπει να μένει για περισσότερες ώρες ατάϊστο να αδειάζει ο πρόλοβος μέχρι το πρωί.
 
Καλησπερα το απογευμα στις 7:30 μολις με ειδε αρχισε να φωναζει εντονα ανεβηκε στον ωμο μου και συνεχισε να φωναζει. Μολις του ετοιμασα κρεμα και εφερα τη συριγγα αρχισε να τρωει λαιμαργα και εφαγε σχεδον 12ml . Το μεσημερι κατα τις 2 ειχε φαει 5ml. Προσεξα οτι για πρωτη φορα απο χθες ειχε φουσκωσει ο προλοβος του. Μετα ηρεμησε και κουρνιασε πανω μου. Μαλλον ειναι καλυτερα, αν και οι κουτσουλιες του ειναι ακομα ρευστες. Παντως για καλο και για κακο λεω ν περασω και απο το καταστημα να το δουνε επειδη ειναι πιο εμπειροι μηπως προσεξουν κατι που εγω δεν βλεπω,
 
Πήγαινε αφού το θέλεις. Πρόσεχε κατά την μετακίνηση μην σου κρυώσει. Μόνο ένα μικρό άνοιγμα να παίρνει αέρα και ας είναι καλός ο καιρός. Είναι πολύ ευαίσθητη η ηλικία για κρυώματα.
Καλά πάτε πάντως βλέπω :)
 
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια θα σας ενημερωσω αυριο πως παμε
 
Καλησπερα σημερα το πρωι προσπαθησα να το ταισω, ενω τελευταια φορα ειχε φαει χθες το απογευμα στις 7:30, αλλα με τιποτα δεν ετρωγε, ειχα ελεγξει τον προλοβο του και ηταν αδειος. Οποτε το πηγα στο καταστημα για να το φροντισουν. Περασα παλι πριν απο λιγο και με ενημερωσαν οτι μαλλον φταει οτι εκεινοι το ταιζουν με την ειδικη συριγγα με το ρυγχος και οντως με την απλη συριγγα δεν τρωει ευκολα. Θα προσπαθησουν να το μαθουν να τρωει με απλη συριγγα και θα ειμαστε σε επικοινωνια για να το παρω παλι πισω οταν θα μπορω να το φροντισω. Για τις κουτσουλιες με ενημερωσαν οτι ειναι πολυ αραιες λογω της διατροφης τους.
 
Ωραία, όταν είσαι έτοιμος μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις. Με το καλό να το πάρεις πάλι πίσω :)
 
Α ναι, όντως η αλλη συριγγα είναι πιο ευκολη εαν ξερεις σε μισο λεπτό τελείωσες
 
καλημερα, σημερα θα περασω απο το καταστημα για να δω το μικρο μου. Σε επικοινωνια που ειχα μαζι τους με ενημερωσαν οτι μεχρι 2,5 μηνων θα πρεπει να τρωει μονο κρεμα και να μην του δωσω σπορους γιατι θα εχει προβλημα επειδη χωνευονται διαφορετικα. Ομως σε αρθρα αλλα και απο εσας ενημερωθηκα οτι απο 40-45 ημερων θα πρεπει να μπορουν παραλληλα με την κρεμα να φανε και λιγα σπορακια. Πειτε μου σας παρακαλω τι ισχυει και ποτε θεωρειτε οτι πρεπει να παρω πισω το παπαγαλακι μου για να μην του δημιουργησω προβλημα γιατι ειμαι εντελως ασχετη σε φροντιδα μωρων. Ευχαριστω
 
Να το πάρεις άνω των 3 μηνών. Τώρα το ταΐζουν αποκλειστικά με κρέμα; Συνήθως έχουμε και σπόρους και μόνο του αποφασίζει πότε θα ξεκινήσει και παράλληλα χορηγούμε και κρέμα στον βαθμό που την ζητάει, κυρίως για την συναισθηματική επαφή μαζί μας. Βέβαια μιλάμε για φυσιολογικές συνθήκες που διδάσκεται από τους γονείς του. Αυτά που ταΐζονται αποκλειστικά από τον άνθρωπο, καθυστερούν κάπως γιατί δεν αντλούν παραδείγματα και μόνο από ένστικτο ξεκινούν τα σπόρια.
 
Καλημερα, απο το καταστημα επεμεναν να παρω σπιτι το παπαγαλακι μου γιατι ειχε αρχισει να δενεται πολυ με τον ανθρωπο που το φροντιζε, για να μην εχει προβλημα αργοτερα. Τελικα πηρα το πηρα σπιτι χυες και ειδα οτι τρωει πιο ευκολα με τη συριγγα, αλλα ση. Μερα που του εβαλα σπορακια αρχισε να τα τρωει με μεγαλη ευκολια. Ειναι περιπου 8 εβδομαδων. Πως μπορω να το βοηθησω να απογαλακτιστει; Υπαρχει καποια τροφη για την ηλικια του; Ευχαριστω
 
Πρέπει να συνεχίσεις την ίδια κρέμα που του έδιναν στο μαγαζί, παράλληλα με σπόρους και ίσως και αυγοτροφή. Δεν σου έδωσαν την ίδια κρέμα; Τι αγόρασες για να τρώει;
 
Μου εδωσαν την ιδια κρεμα, αλλα δεν τρωει παντα την ιδια ποσοτητα, δηλαδη απο 3,5 με 5 ml, τρεις φορες την μερα. Τα σπορακια να τα βαλω σε ταιστρα στην θεση που εχει το κλουβι; Να βαλω και ποτιστρα με νερο; Πως μπορω να ειμαι σιγουρη οτι τρεφεται σωστα,; Διαβασα στο σαιτ οτι απο αυτη την ηλικια περιπου θελουν πιο πολλη ανεξαρτησια και δεν τρωνε παντα με ευχαριστηση την κρεμα
 
Φυσικά δεν θα τρώει πάντα την ίδια ποσότητα. Ρώτησες στο μαγαζί πόσα ml ημερησίως έτρωγε μέχρι τότε που το παρέλαβες; Συν τω χρόνω θα υπολογίζεις και τα σποράκια που καταναλώνει και θα μειώνεις σταδιακά την κρέμα, δίνοντας λίγες φορές την ημέρα έως μία στο τέλος που θα την ζητάει περισσότερο για την επαφή μαζί σου. Νερό να βάλεις να υπάρχει, εφόσον ζεσταίνει και ο καιρός, όσο όμως τρώει κρέμα θα πίνει λιγότερο έως καθόλου νερό. Εσύ θα κοιτάζεις να είναι χορτάτο με γεμάτο πρόλοβο. Βάζε του σιγά-σιγά και λίγο μηλαράκι, κάποια συσκευασμένη αυγοτροφή, να εισαγάγεις την ποικιλία στο διαιτολόγιό του.
 
Μου ειπαν περιπου 5ml στο γευμα αλλα μεχρι στιγμης τρωει περιπου 3mlκαι δε ειναι πολυ γεματος ο προλοβος του, ομως βλεπω οτι δειχνει ιδιαιτερη προτιμηση στα σπορακια θα το ζυγισω για να παρακολουθω το βαρος του. Στο internet αναφερουν το milet , για τον απογαλακτισμο, τι ακριβως ειναι; Να του δωσω;
 
Μου ειπαν περιπου 5ml στο γευμα αλλα μεχρι στιγμης τρωει περιπου 3mlκαι δε ειναι πολυ γεματος ο προλοβος του, ομως βλεπω οτι δειχνει ιδιαιτερη προτιμηση στα σπορακια θα το ζυγισω για να παρακολουθω το βαρος του. Στο internet αναφερουν το milet , για τον απογαλακτισμο, τι ακριβως ειναι; Να του δωσω;

Spray Millet, ξερετε καποιο pet shop που το πουλαει; Αφου τρωει και μονο του μην σκας πολυ. 😉
 
Back
Top