Φροντίδα Ταϊστρες κήπου

Φίλε Ανδρέα, κανένα Κόλλημα και καμία κούραση! Εγω προσωπικα ( και μονο εγω) χαιρομαι αφανταστα που υπαρχουν ακομα ανθρωποι που με ανιδιοτελεια και που με προσωπικα τους εξοδα και χωρις κανένα προσωπικο κερδος περαν της ψυχικης τους γαληνης, φροντιζουν για τα αλανιαρικα πουλακια!


Δεν υπαρχουν αραγε λυσεις που μπορει να δημιουργησει κανείς με τα χερακια του και να εξυπηρετουν τον ιδιο σκοπο;Θα ηταν πολυ ομορφο να δουμε και καποιες αυτοσχεδιες κατασκευες, κν υπαρχουν!
 
εγω προσωπικα ( και μονο εγω) χαιρομαι αφανταστα που υπαρχουν ακομα ανθρωποι...
Αντιλαμβανόμενος τον κίνδυνο να κατηγορηθώ για καπηλεία των αποκλειστικών δικαιωμάτων της Georgina :D , στείλε βρε Ανδρέα αν έχεις κρατήσει καμία διεύθυνση από αυτές τις ιστοσελίδες για να δούμε τι παίζει.
 
77:


Eγώ και τα απανταχού αλανιάρικα πουλάκια, σας ευχαριστούμε πολυ πολύ...

Δεν το εχω πει σε πολλούς, αλλά εχω γεννηθεί στην Γερμανία. Αυτά που τωρα βλεπουμε να ερχονται στην Ελλάδα, τα εχω ζησει σαν παιδι στην ξενητιά... Το να προνοει κανεις να διαθεσει μερικα σπορακια στα πουλακια τις παγερες μερες του χειμώνα ηταν για μενα μια καθημερινότητα. Αγαπημενη μου απασχοληση σαν παιδι ήταν να μοιραζομαι το κολατσιο μου με τα πουλακια της αυλής του σπιτιου στην Γερμανια... Την συνηθεια αυτη μετεφερα και στην Ελλαδα... Και παρολο που εχω παψει απο καιρο να φαινομαι παιδι δεν αφησα ποτε τα πουλακια της αυλης μας χωρίς λιγο φαγακι... Δεν εχω ταιστρες... Δυο απλα πιατακια με φαγακι και καθαρο νερακι μονο... Δεν υπαρχει τιποτε ποιο ευχαριστο να θυμηθω απο τον προσφατο παγερο χειμωνα με το πολυ χιόνι ακομα και εδω στην Αθήνα, που τα σπουργιτακια ερχονταν σχεδον μεσα στην πορτα της κουζινας...

Συγχωρεστε μου αυτη την εκ βαθους εξομολογηση, αλλα με επιασε μια συγκινηση απο το αρθρο που διαβασα... Ευχαριστω και παλι!
 
Μετά από 10 μήνες αναζήτησης και με την βοήθεια του Alexandros επιτέλους ήρθαν στην κατοχή μου οι εικονιζόμενες!
 

Συνημμένα

  • 28022008145.webp
    28022008145.webp
    20,3 KB · Προβολές: 116
Ανδρέα το δεύτερο αντικείμενο είναι ταίστρα ή ποτίστρα;

Πολύ θα ήθελα να τα δώ στον κήπο σου γεματο πουλάκια!
 
Γεωργία και τα δύο είναι ταίστρες και μακάρι να προσελκύσουν πουλάκια και θα έχεις την φωτογραφία που θες!
 
Αντρίκο αν "δουλέψουν",θα έλεγα να καμουφλάριζες
καμμιά καμερούλα για ζωντανό υλικό και απο κοντά.
 
Μάκη μου όλα είναι μέσα στο μυαλό μου εδώ και 1 χρόνο περίπου.
Αφού έγινε η αρχή είμαστε σε καλό δρόμο!
 
Aνδρέα θα περιμένω με χαρά να δω τις φωτογραφίες!

Χρήστο, πολύ έξυπνη η κατασκευή που βρήκες! Μπράβο! Μου έδωσες ωραίες ιδέες!
 
φιλε και συνονοματε ανδρεα γιατι δε φτιαχνεις μονος απο πλαστικα μπουκαλια με ενα πιατο απο κατω να αποφυγεις και τα εξοδα τωρα που τα ειδα το σκεφτηκα να φτιαξω και εγω για τα περιστερια που εχουμε πολλα εδω
 
Back
Top