Αναπαραγωγή Τα αυγά των shaft tail finches μου έγιναν 6

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MyriamK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MyriamK

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
876
Πόλη
Berlin
Τα αυγά μας έγιναν 6!
Μετά την πάροδο 12 ημερων από το τελευταίο αυγό θα ξεπροβάλλουν τα μικρά;
 
Τα αυγά μας έγιναν 6!
Μετά την πάροδο 12 ημερων από το τελευταίο αυγό θα ξεπροβάλλουν τα μικρά;

Μυριαμ το μέτρημα ξεκινά απο την στιγμή που θα αρχίσει η επώαση. Αν δεν έχεις αφαιρέσει τα αυγά και δεν τα έχεις αντικαταστήσει με πλαστικά, τότε ξεκινάς το μέτρημα απο την πρώτη μέρα που έκανε το αυγό και κάθησε να το κλωσήσει 😉
 
Μυριαμ το μέτρημα ξεκινά απο την στιγμή που θα αρχίσει η επώαση. Αν δεν έχεις αφαιρέσει τα αυγά και δεν τα έχεις αντικαταστήσει με πλαστικά, τότε ξεκινάς το μέτρημα απο την πρώτη μέρα που έκανε το αυγό και κάθησε να το κλωσήσει 😉

Δεν εχω αφαιρέσει τα αυγά
Γρηγόρη έκανε σχεδόν ένα αυγό τη μέρα ίσως και μέρα παρά μέρα. Σήμερα όμως είδα την θηλυκιά να κάθεται στην φωλιά πιο εντατικά. Τις προηγούμενες μέρες καθόταν ελάχιστα κατα την διάρκεια της ημέρας. Επειδή δεν είχα ποτε εμπειρια με αναπαραγωγή, δεν γνωριζω βασικά πράγματα. Το πρώτο αυγό λογικά δεν μπορεί να εκκολαφθεί, καθώς δεν το έχει κλωσσήσει αρκετά, έτσι δεν είναι;
 
Δεν εχω αφαιρέσει τα αυγά
Γρηγόρη έκανε σχεδόν ένα αυγό τη μέρα ίσως και μέρα παρά μέρα. Σήμερα όμως είδα την θηλυκιά να κάθεται στην φωλιά πιο εντατικά. Τις προηγούμενες μέρες καθόταν ελάχιστα κατα την διάρκεια της ημέρας. Επειδή δεν είχα ποτε εμπειρια με αναπαραγωγή, δεν γνωριζω βασικά πράγματα. Το πρώτο αυγό λογικά δεν μπορεί να εκκολαφθεί, καθώς δεν το έχει κλωσσήσει αρκετά, έτσι δεν είναι;

Μυριαμ αν ειναι γονιμοποιημενα θα εκκολαφθουν ολα κανονικα. Υπολογιζεις 12 με 14 μερες απο την μερα που αρχιζει το κλωσσημα. Αυτο αν ολα πανε καλα ξεκιναει μετα απο την εναποθεση και του τελευταιου αυγου (4-6 κανουν συνηθως).
 
Λοιπόν έχουμε και λέμε. Το πρώτο αυγό το είδα 26.10.
Στην συνέχεια πέρασε μια εβδομάδα μέχρι να γινουν 5 (νομιζα 6 αλλα βλεπω μονο 5) τα αυγά. Μέχρι εκέινο το σημείο δεν κάθονταν στην φωλιά..Από 1η Νοεμβρίου κάθονται όλη μέρα σχεδόν στην φωλιά εναλλάξ και επωάζουν.
Ελπίζω μόνο να μην είναι άσπορα :) Αν όλα πάνε κατά τη θεωρία πρέπει σε 3-4 μέρες να βγουν τα μικρά.
 
Νονός κανονικά πρέπει να γίνει ο Οδυσσέας που είναι και ο "παππούς" τους! Ας βγουν πρωτα με το καλό κι ας τα καταφερουν, και δεχομαι προτάσεις :D
Ευχαριστώ που μοιράζεστε την αγωνία μου :D

Μήπως να έβαζα και λάμπα να τα θερμαίνει αυτές τις μέρες; Καλού κακού;
 
Ευα παραδινομαι! Αρκει να τους φερνεις καλες λαμπαδες :D
Μυριαμ δεν τις εχω χρησιμοποιησει ποτε αλλα αν ενδιαφερεσαι να ξερεις πως υπαρχουν αυτες οι ευκαμπτες ηλεκτρικες θερμαστρες που ειναι ειδικες για φωλιες.
 

Συνημμένα

  • 07_68_045.webp
    07_68_045.webp
    4,9 KB · Προβολές: 79
Ευα παραδινομαι! Αρκει να τους φερνεις καλες λαμπαδες :D
Μυριαμ δεν τις εχω χρησιμοποιησει ποτε αλλα αν ενδιαφερεσαι να ξερεις πως υπαρχουν αυτες οι ευκαμπτες ηλεκτρικες θερμαστρες που ειναι ειδικες για φωλιες.

.. Και Οδυσσέα μου που τις βρίσκουμε αυτές; Σε πετ ή σε μαγαζι ηλεκτρολογικών;

Πάντως έχουν περάσει τόσες μέρες και δεν βλέπω να εκκολάπτεται τίποτα..☹
 
.. Και Οδυσσέα μου που τις βρίσκουμε αυτές; Σε πετ ή σε μαγαζι ηλεκτρολογικών;

Πάντως έχουν περάσει τόσες μέρες και δεν βλέπω να εκκολάπτεται τίποτα..☹

Μυριαμ αν εχουν περασει 14 μερες απο την γεννηση του τελευταιου, ισως θα επρεπε να τα βγαλεις να τα σπασεις κιολας να δεις τι εγινε. Για τις θερμαστρες σου στελνω πμ για να μην θεωρηθει διαφημιση γιατι ειναι πετ.
 
"Εχω νέα!
Βγηκε ο πρωτος νεοσσός σπίνου, αλλά τον πετάνε εκτός τησ φωλιάς. Ήδη τον πεταξαν 3 φορές. Τώρα τον εβαλα σε μια μπανιερα κλειστου τυπου κι ελπίζω να τον αφησουν εκεί και να τον ταϊσουν. Γιατι δεν τον θέλει στη φωλιά η Λολίτα; Για να κλωσσήσει τα υπόλοιπα;
 
Αληθεια; Μπραβο! Εκει που τον εχεις βαλει ειναι ζεστα; Εχεις βαλει μια λαμπα απο πανω; Κατι. Γιατι αν βγηκε σημερα δεν θα αντεξει χωρις ζεσταμα! Αμα τον πετανε μην τον ξαναβαζεις γιατι καθως τον πετανε χτυπαει κι ολας...ρωτησε τον Οδυσσεα να σε βοηθησει που τα χε και γνωριζει για τις ιδιαιτεροτητες τους... Ελπιζω ολα να πανε καλα... Ενημερωσε μας..

Επισης πηγαινε να αγορασεις κρεμα για νεοσσους να το ταισεις... Θα χει βεβαια λιγο φαγητο στο προβολο του αλλα μεχρι αυριο δεν θα χει..
 
επειδή δεν πήρα λάμπα, έχω βάλει μια σόμπα δίπλα απο αυτές τις ηλεκτρικές με το φώς..
Δε νομίζω να τα καταφερει Φώτη. Δεν γίνεται να το ταϊσω, είναι πολύ μικρό..Ακόμη κι η σύρριγγα είναι πολύ μεγάλη για το στοματακι του.☹
Τι θα κάνω; Ο προλοβός δεν είναι γεμάτος...
 
Παιδια αν μπορει να μου δωσει καποιος συμβουλες..
Ο πρωτος νεοσσός βγηκε αλλά τον πετάνε απο την φωλιά. Τον έχω βαλει σε ζεστο μέρος και τον ταϊσα με λίγη αυγοτροφη αραιωμένη με νερό.. Δεν εχω παρει τροφη για νεοσσούς..
Τί άλλο μπορώ να κάνω;
Γιατί δεν το ταϊζουν;
 
Mυριαμ, μηπως τον πεταει μονο το αρσενικο ωστε να τον απομακρυνεις αν το κανει μονο αυτος; 😕
 
Μυριαμ βρες ενα φαρμακειο και παρε συριγγες ινσουλινης, ειναι οι πιο λεπτες που ξερω οτι υπαρχουν, αυτες σιγουρα θα κανουν. Αν και παλι δεν σου κανουν τοτε παρε μια μπατονετα (αυτες για τα αυτια) βγαλε το βαμβακι απο τις ακρες και καθαρισε την πολυ καλα. Στην συνεχεις βουτα την στην τροφη που εφτιαξες ωστε να "κολλησει" λιγη τροφη επανω της και ταισε το προσεκτικα. Αργα μεν αλλα θα φαει λιγο οσο να ναι. Μη σε αγχωνει η πρωτη ημερα καθως ειναι κουρασμενο απο τον αγωνα του να βγει απο το αυγο και εχει απορροφησει τον κροκο. Καλο θα ηταν να βρεις φορμουλα για ταισμα στο χερι αν μπορεις. :)

Ευχομαι να τα καταφερει ο μπομπιρας!
 
Ανέστη σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές, το έχω ήδη ταϊσει λίγο, τον έχω και στην θερμοκοιτίδα με σόμπα διπλα, αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρει γιατί απο Δευτέρα δεν θα είναι κανείς σπίτι για 9 ωρες, αφού δουλεύουμε..Αν υπάρχει κάποιος να έχει παραμάνες ίσως είναι η μόνη ελπίδα
 
Προσπαθησε ωα βρεις τι θα κανεις τωρα και το μετα
το βλεπεις! Τοσο μεγαλο φορουμ ειμαστε! Ολο και καποιος
θα βρεθει να σε βοηθησει! Μακαρι να χα καναρινακια να σε βοηθουσα, αλλα...
 
Το καημενο... Μηπως να αφηνες τον αρσενικο μονο; Και να δεις αν κλωσσαει αυτος η αν το ταιζει τουλαχιστον;
 
Back
Top