Γενικά Τα δαχτυλιδια και η σωστη αναγνωση τους

astrapogiannos

PB Member
Εγγραφή
12 Νοε 2007
Μηνύματα
1.650
Πόλη
Κάτω Σούλι
εχω βρει ενα καναρινι με αρ. Δαχτυλιδιου 1lms 12 Nb 06 και θελω να το παρω αυτο απο οτι εμαθα σε προηγουμενο ποστ ειναι απο ολλανδια{ΝΒ}, μηπως ξερει κανεις απο τι ρατσα ειναι απο τον υπολοιπο κωδικο;
 
καλησπερα φιλε μου απο τους κωδικους των δαχτιλιδιων δεν ξεχοριζεις τη ρατσα ειναι το πουλι αλλα τα εξης: 1)απο που ειναι,2)τι χρονολογια γενιθηκε,3)των κωδικο του εκτρωφεα,4)τον αυξων αρηθμο του πουλιου
 
δηλαδη απο οτι καταλαβα λοττο θα παιξω με το καναρινακι αυτο. σε ευχαριστω παντως γιαννη
 
Βασικα θα πρεπει να κοιταξεις λιγο στις φωτος που υπαρχουν εδω αλλα και στο διαδικτυο γενικοτερα.Αν ειναι ενα απλα κιτρινο καναρινακι (εμφανισιακα) οταν το ακουσεις ισως καταλαβεις τι ειναι. (ααα! Χαρτια δεν εχει το πουλακι; συνηθως τα εισαγωμενα συνοδευοντε απο τα χαρτια τους ζητα να τα δεις.)
 
τωρα σωθηκα για χαρτια το πουλακι ειναι θηλυκο σοφια καπως θα την βρω την ακρη παντως στο ιντερνετ δεν εχει καποιο σαιτ για να βρισκεις δαχτυλιδια και τετοια ψαχνω απο χτες
 
μια ερωτηση να κανω αφου το δαχτυλιδι αναφερει συλλογο απο τον συλλογο δεν μπορουμε να καταλαβουμε περι τινος προκειται; Π.χ. εχω ενα καναρινι το οποιο εχει αρ. Δαχτυλιδιου ΠΡΑ Νο HU 334 NB05 το ΗU ειναι το αρχικο απο την λεξη HUPPE {allemande huppe γερμανικο σκουφατο δηλαδη} το 334 ειναι ο αριθμος εκτροφεα και το ΝΒ η ολλανδια το 05 ειναι το ετος γεννησεως αυτο το δαχτυλιδι γιατι εχει την ρατσα επανω;
 
ερωτηση

λοιπον -ερωτηση-!
εχω δαχτυλιδακι (στο αγαπημενο μου καναρινι):)που ειναι
1)κλειστο
2)σκουρο μπλε
3)ακουσα οτι το πουλι ηρθε απο ολλανδια-ετσι μου ειπαν απο κει που το αγορασα-
4) γραφει
6 NB 03 W820
σημειωση:το 6 το εχει πλαγιαστα.
αναλογως με ποια φορά το κοιτας μπορεις να το δεις κ για 9

κ θα ηθελα να μου πει οποιος γνωριζει
ειναι οντως ολλανδικο;
ειδα πιο πανω γραφατε,
οτι το ΝΒ σημαινει προελευση ολλανδικη.
ειναι σιγουρο αυτο;
τωρα ποιος αριθμος -γραμμα δηλωνει τι;
επισης ηθελα να ξερω αν ειναι αρκετα τα στοιχεια του δαχτυλιδιου,ωστε να μπορεσω να επικοινωνησω με τον εκτροφεα.
στις εικονες που κατεβασα εχω κ το δαχτυλιδακι του
ευχαριστω
 
NB = ολλανδια
03 = ετως γενισης
W820 = κωδικος εκτροφεα
6 = αυξων αριθμος πουλιου
 
Να το να το, το δαχτυλίδι :)
 

Συνημμένα

  • 846475b2fe59f78f.webp
    846475b2fe59f78f.webp
    11,9 KB · Προβολές: 47
Γιατί το ποδαράκι του έχει μελανό χρώμα στο σημείο που είναι το δαχτυλίδι;Εχει κάνει πληγή; Μήπως χρειάζεται κάποια κρεμούλα; 😕
 
mytho σ ευχαριστω.
κ τον stavro επισης που περασε εδω την φωτο
ειχα δει καπου για συνημμενα αλλα το αφησα για αλλη στιγμη...
georgina (εισαι που παρατηρητικη μπραβο...)
το ποδαρακι του πρεπει να ειναι απο το δαχτυλιδι ετσι,
οταν τον πηρα πριν 2,5 χρονια το ειχε, αλλα νομιζω οτι το σημαδακι ηταν λιγο λιγοτερης εκτασης.
αυτο το καναρινι ειναι σαν παιδι μου κ ακομα περισσοτερο.
η αδυναμια που του εχω ειναι παθολογικη.
δεν του βαζω ευκολα κρεμες, φαρμακα η οποιαδηποτε θεραπεια διοτι φοβαμαι να κανω πειραματα πανω του.
τωρα που σας γνωρισα ελπιζω να βοηθηθω απ οσους γνωριζουν πραγματα
ισως ο stavros μας πει τι μπορει να ειναι το σημαδι.
το χω δει κ σε αλλα πουλια σε σημειο εκτος δαχτυλιδιου
 
ειχα κ αυτη την ερωτηση
... Επισης ηθελα να ξερω αν ειναι αρκετα τα στοιχεια του δαχτυλιδιου,ωστε να μπορεσω να επικοινωνησω με τον εκτροφεα
ισως καποιος απο σας γνωριζει
 
evaluieva είπε:
επισης ηθελα να ξερω αν ειναι αρκετα τα στοιχεια του δαχτυλιδιου,ωστε να μπορεσω να επικοινωνησω με τον εκτροφεα
Για ποιο λόγο θα ήθελες να επικοινωνήσεις με τον εκτροφέα; Εννοώ ότι από τη στιγμή που μάλλον δεν χρειάζεσαι κάποια στοιχεία από το pedigree του, τι είναι αυτό που θα ήθελες να ρωτήσεις σε έναν άνθρωπο που κατείχε αυτό το πουλί για 5-6 μήνες, όταν εσύ το έχεις τουλάχιστον τρία χρόνια στην κατοχή σου; :)
 
Καλησπέρα, να σε ρωτήσω πότε τράβηξες τις φωτογραφίες που δημοσιεύεις;
 
mesa stin dietia an theleis pio sigekrimena mporw na dw k na sou pw
sorry gia ta greklish grafw ligo viastika auti ti stigmi :)
 
Back
Top