Γενικά Τα δαχτυλιδια και η σωστη αναγνωση τους

Ρώτησα γιατί είδα να του λείπουν πούπουλα από το κεφάλι και τέτοια εποχή δεν δικαιολογείται πτερόρροια. Αφού όμως είναι παλιότερη φωτο εντάξει, θα ήταν μάλλον καλοκαιρινή.
 
γενικα εχει προβλημα με τα φτερα στο κεφαλακι του
για μεγαλο διαστημα ειχε πολυ αραια
εδω δεν φαινεται καθολου καλα.
που να δεις αλλες..
το χω στο προγραμμα να το δω αυτο παντως, για την ωρα κοιταω να λυσω πιο ζωτικης σημασιας θεματακια για τον λατρεμενο μου.
η αδυναμια που του εχω δεν περιγραφεται
thanks για τη διαπιστωση ακομα ενας παρατηρητικος στο φορουμ! 🙂
 
το χω στο προγραμμα να το δω αυτο παντως, για την ωρα κοιταω να λυσω πιο ζωτικης σημασιας θεματακια για τον λατρεμενο μου.

Αν τα πουλάκια δεν είναι σε καλή κατάσταση μάλλον κάνεις κάτι λάθος.
Θα σε συμβούλευα τα βασικά:
να τους δίνεις συσκευασμένη τροφή καλής ποιότητας (υπάρχει σχετική δημοσίευση στο φορουμ),
ξέχνα τη χρωματιστή σκόνη που πωλείται χύμα στα πετ σοπ (γιατί κανείς δε γνωρίζει τί περιέχει),
δώσε βιταμίνη με το νερό, στη δοσολογία που γράφει επάνω,
φρούτο 2 φορές την εβδομάδα (μήλο κατά προτίμηση),
αυγό μια,
Καθαριότητα σχολαστική,
προστασία από τα ρεύματα αέρος,
ύπνο με προστασία από το φως και ησυχία τουλάχιστον 10 ωρες,

Αν έχεις παρατηρήσει κάποιο ιδιαίτερο σύμπτωμα, δες αν έχει ήδη συζητηθεί, αλλιως μπορείς να θέσεις σχετικό θέμα.
Ελπίζω να βοήθησα.
 
δαμιανε σ ευχαριστω
βοηθας
κανω το καλυτερο γι αυτα
προσπαθω πολυ, τα χω στα "πουπουλα"!
με εμφιαλωμενα νερα, καθαριοτητα κλπ
οσο για διατροφη αποφευγω οτι εχει συντηρητικα
τους δινω κ φρουτα κ χορταρικα πλυμενα οσο δεν γινεται-μονο απο μικροσκοπιο που δεν τα περναω
εχω πολυ κοντικη κ ιδιαιτερη σχεση με τα μωρα μου

δυστυχως, μπορει παντα κατι να ξεφευγει.
αυτο με το κεφαλακι του πιστευω οτι μπορει να ναι απο στεναχωρια
χαθηκε ο "κολητος" του εκεινο το διαστημα, απο βλακεια μου
πηγα το κλουβι στο μπαλκονι εχοντας ξεχασει το πορτακι ανοιχτο.
τον εψαξα μερες, αλλα δεν τον βρηκα...
τσπ
αυτα
 
ειχα κ αυτη την ερωτηση
... Επισης ηθελα να ξερω αν ειναι αρκετα τα στοιχεια του δαχτυλιδιου,ωστε να μπορεσω να επικοινωνησω με τον εκτροφεα
ισως καποιος απο σας γνωριζει

Εφόσον τον πουλί έχει κωδικό ΝΒ τότε ΙΣΩΣ μέσα από τη σελίδα τους (Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers) μπορέσεις να βγάλεις κάποια άκρη. Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers - Algemene informatie ή να τους στείλεις μαιλ ζητώντας πληροφορίες.
 
σ ευχαριστω πολυ:)

εισαι πολυ καλος

ειναι καιρος τωρα που αναρωτιομουν πως μπορει κανεις να βρει εναν εκτροφεα
ξερω οτι καταχωρουνται παντως.

ετσι δεν ειναι;
 
ουγκ!😕
η σελιδα που μπηκα ειναι γραμμενη σε ακατανοητη γλωσσα ουτε κ μπορω να βρω αν εχει επιλογη σε αγγλικα...🙄
😱
 
ουγκ!😕
η σελιδα που μπηκα ειναι γραμμενη σε ακατανοητη γλωσσα ουτε κ μπορω να βρω αν εχει επιλογη σε αγγλικα...🙄
😱

ότι συμβαίνει και στην Ελλάδα με τις σελίδες των συλλόγων κλπ.:)
 
Τηλέφωνο τότε ή email στα αγγλικά :)

Bondsbureau NBvV
Aletta Jacobsstraat 4
4623 ZB Bergen op Zoom
Tel.: 0164 - 23 50 07
Fax: 0164 - 23 90 20
E-mail: <email removed>
 
ευχαριστω παιδια!
σακη δεν μας εκδικουνται παντως ε;

ότι συμβαίνει και στην Ελλάδα με τις σελίδες των συλλόγων κλπ.:)
 
αυτο με το κεφαλακι του πιστευω οτι μπορει να ναι απο στεναχωρια
χαθηκε ο "κολητος" του εκεινο το διαστημα, απο βλακεια μου

Αυτο -ειδικα αν κατα καιρους πεφτουν τοπικα και μετα ξαναβγαινουν μονα τους- ειναι 99% μυκητας. Το εχουν και τα δικα μου. Ο κτηνιατρος εχει παρει δειγμα και το εχει εξετασει στο μικροσκοπιο.
Μου εχει πει οτι δεν ειναι ανησυχητικο, εκτος και αν επεκταθει σε ολο το σωμα. Δεν μπορεις να κανεις κατι συγκεκριμενο. Ουσιαστικα δεν περναει, αλοη ή betadine μπορεις να βαζεις για να το ανακουφιζεις απο τη φαγουρα.
Και η θηλυκια μου το εχει στο κεφαλι. Κατα περιοδους μαλιστα ειναι τελειως καραφλη η καημενη!
 
Η μυτούλα θέλει λίγο κόψιμο ή είναι ιδέα μου; (ρωτάω γιατί το νέο μου καναρίνι έχει ακριβώς την ίδια μύτη με το άνω μέρος λίγο μεγαλύτερο και λέω να το κόψω σε λίγο καιρό)
 
να... Ετοιμασουμε το... Πριονι; :)
για ποια μυτη μιλας τελικα;
 
Back
Top