Γενικά Τα δύο μου παπαγαλάκια Τσίκο (monk) και Νιόνιος (lovebird)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Baddy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ελβίρα μερικές συμβουλές. Τα στικάκια που τους έχεις εκεί είναι ότι πιο ανθυγιεινό μπορεί να δώσει ένας ιδιοκτήτης στα πουλιά του. Τα υλικά τους είναι εντελώς ακατάλληλα και δημιουργούν προβλήματα. Να προτιμάς να δίνεις μόνο τσαμπιά millet (κεχρί)
millet-spray.jpg
Επίσης το κλουβί είναι μικρό για 2 τέτοια πουλιά. Νομίζω ότι πρέπει να κοιτάξεις για μεγαλύτερο. Να αγοράσεις επίσης σουπιοκόκκαλο για να προσλαμβάνουν ασβέστιο.
Ποια τροφή τους δίνεις;
 
Τα στικακια μου τα πρότεινε ο γιατρος γτ δεν έτρωγε στην αρχή καθόλου και θέλαμε να του ανοίξουμε την όρεξη κσι μου είπε να του βάλω τέτοια να τρώει όσο θέλει τουλάχιστον να παίρνει λίγο ενέργεια. Του δίνω τσαμπι κεχρί καθημερινά δεν μένει ποτέ χωρίς κεχρί. Όσο για το κλουβί θα σας πω το εξής γτ τα πουλάκια είναι μαζί στο ίδιο κλουβί σχεδόν 5 χρόνια. Πριν ο καθένας ήταν στο δικό του κλουβί ο τσίκο έχει ένα αρκετά μεγαλύτερο και ψηλό. όταν τους έβαλα μαζί είχα πάντα ανοιχτά τα πορτάκι να μπαίνουν σε όποιο ήθελαν. και οι δύο μπαίνουν στου. μικρού το κλουβί. άλλωστε δεν μένουν μέσα κλεισμένα πάνω από 3 ώρες την ημέρα ποτέ. Πάντα είναι ελεύθερα σε δωμάτιο και έχουν την επιλογή είτε να μπουν στο κλουβί από μόνα του για να φάνε είτε να είναι εκτός κλουβιού. Ο τσίκο δε αποφάσισε πως θέλει το μικρό κλουβί και του αρέσει αρκετά μέσα. Ο Νιόνιος τις πιο πολλές ώρες είναι εκτός. Έχουν την επιλογή και στα δύο κλουβιά να πανε αλλά η μετακίνηση στη φώτο για να πανε στο σαλόνι έγινε από του Νιονιο το κλουβί. τώρα που τα έχω στο εξοχικο εδώ μαζί μου τα έχω πάρει μόνο στο ένα...
 
Τα στικακια αυτα φερουν πολλα σακχαρα Ελβιρα, μονο κακο μπορουν να κανουν μακροπροθεσμα και νομιζω στην περιπτωση σου εχουν φθασει σε σημειο να αντικαθιστουν το μειγμα σπορων.
Και οικονομικα να το δεις δε συμφερει!
 
προς το παρόν δινω σποράκια της verselle δινω κρεμα για νεοσσους βιταμίνες σε σταγόνες και αυγό βραστό 3 φορές τη ν εβδομάδα που δεν το τρώει πολύ δινω ένα μίγμα με μπισκοτα έτοιμο για παπαγαλάκια και 4 φορές την εβδομάδα ένα κομμάτι φρούτου όπως μπανάνα φράουλα και καθημερινά βάζω καρότο αρακά και σπανάκι που το σπανάκι δεν το τρώει πολύ.
[automerge]1587486444[/automerge]
Τα στικακια αυτα φερουν πολλα σακχαρα Ελβιρα, μονο κακο μπορουν να κανουν μακροπροθεσμα και νομιζω στην περιπτωση σου εχουν φθασει σε σημειο να αντικαθιστουν το μειγμα σπορων.
Και οικονομικα να το δεις δε συμφερει!
λες να τα βγαλω τελείως; να αφήσω μόνο κεχρί έτσι. Αα επίσης δινω και καναβουρι και λίγο βρώμη. μου είπε ο γιατρος οτι τους δίνει ενέργεια
 
Μολις καταναλωθουν μπορεις να τα αφαιρεσεις, κριμα να τα πεταξεις... Τα πληρωσες.

Χρησιμοποιεις μεμωνομενους σπορoυς της Versele laga και φτιαχνεις δικο σου μειγμα ή εχεις καποιο ετοιμο και το εμπλουτιζεις;
Ειλικρινα δεν καταλαβαινω την ειδικη αναγκη ενος monk και ενος lovebird για καποια "ειδικη" αναγκη ενεργειας.
 
Μολις καταναλωθουν μπορεις να τα αφαιρεσεις, κριμα να τα πεταξεις... Τα πληρωσες.

Χρησιμοποιεις μεμωνομενους σπορoυς της Versele laga και φτιαχνεις δικο σου μειγμα ή εχεις καποιο ετοιμο και το εμπλουτιζεις;
Ειλικρινα δεν καταλαβαινω την ειδικη αναγκη ενος monk και ενος lovebird για καποια "ειδικη" αναγκη ενεργειας.
Απλά μου τα πρότεινε ο γιατρος για να πάρουν έξτρα ενέργεια ίσως λόγω της κατάστασης του Νιονιου. Στον Τσίκο δεν αρέσουν, αλλά ο Νιόνιος πάει κ τσιμπάει κάποια. Τους τα έβγαλα από το κλουβί τα έβαλα στα δεντρα γτ είχα πάρει συνολικά 6 στικακια 🤔😣
[automerge]1587510761[/automerge]
To μονκάκι πάντως δεν δείχνει να χρειάζεται τροφή με ενέργεια. Στρουμπουλό-στρουμπουλό φαίνεται. 😄

Αλήθεια πετάνε καθόλου;
Είναι ο χοντρουλης μου το παιδι μου στρουμπουλο❤️️️️️ο Τσίκο δεν πετάει όχι μια φορά που είχε τρομάξει από δυνατό θόρυβο είχε πετάξει αλλά από τότε δεν το χει ξανακάνει. Ο Νιόνιος ναι πετάει. Πάει κάθεται πάνω στον Μαρλευ στον σκυλακο μου εχουν έρωτα μεταξύ τους. Του τραγουδάει συνεχώς κ ο Μαρλευ τον κοιτάει με περιέργεια.
 
ο Τσίκο δεν πετάει όχι μια φορά που είχε τρομάξει από δυνατό θόρυβο είχε πετάξει αλλά από τότε δεν το χει ξανακάνει.
Πόσο καιρό τον έχεις; Υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δεν πετάει; Π.χ. είναι μικρός - ακατάλληλος ο χώρος, έχει ψαλιδισμενα φτερά...
Να τους χαίρεσαι και τους τρεις!
 
Πόσο καιρό τον έχεις; Υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δεν πετάει; Π.χ. είναι μικρός - ακατάλληλος ο χώρος, έχει ψαλιδισμενα φτερά...
Να τους χαίρεσαι και τους τρεις!
είναι 16 μισή χρόνων ο Τσίκο από μικρούλης δεν πέταγε πολύ σπάνια μόνο. Όχι δεν έχει κάποιο πρόβλημα απλα δεν το έκανε συχνά κ τώρα ειδικά καθόλου. Αντε να πετάξει ελάχιστα γοα να παει πχ από το κρεββάτι που ναι κάποιες φορές στο κλουβί αλλά κ αυτό πολύ σπάνια. Του αρέσει ν περπαταει κ πολλές φορές κάνει βόλτες μέσα στο σπίτι περπατώντας εξερευνει. Αθτο που του αρέσει πολύ ειναι κάποια ξυλινα παιχνίδια ελαφριά σαν κυπελάκια στο σχήμα, του τα βάζω σε διάφορα σημεία και μπορεί ν κάθεται με τις ώρες ν παίζει. Πάει στο ένα το εξερευνει το πετάει το δαγκώνει χορεύει κ μετά περπαταει πάει στο ξύλινο.
[automerge]1587546470[/automerge]
Τελικα καταφερες να μαθεις το βαρος του Ελβιρα;
έχω σήμερα ραντεβού στις 7 για ν παρω κ κάτι εξετάσεις μιας γατουλας οπότε θα σας ενημερώσω μετά. Μόνο ζύγισμα θα κάνω γτ εδώ ο γιατρος δεν γνωρίζει από πτηνά.
 
Back
Top