Αναπαραγωγή Τα ζεμπρακια μου άρχισαν να ζευγαρώνουν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

evans

PB Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2013
Μηνύματα
958
Πόλη
Λαμία,Αθήνα
Σήμερα είδα τα ζεμπρακια μου να ζευγαρώνουν, αλλά είναι σε ακατάλληλο κλουβί για να διατηρηθούν πάνω απο δύο τέτοια πουλιά, βέβαια μπορώ να τα βάλω στη ζευγαρώστρα όπου είναι τα μπατζι και τα μπατζι να πάνε αλλού. Επίσης επειδή δεν εχω φωλιά για παραδείσια σκέφτομαι να τους βάλω φωλιά για μπατζι για να μην γεννάνε στο πάτωμα. Τα πουλιά δεν έχουν κάνει προετοιμασία. Τί με συμβουλεύετε να κάνω ;(αν τα αφήσω να γεννήσουν θα δώσω τα μωρά δεν γίνεται να τα κρατήσω)
 
Έτσι όπως τα περιγράφεις και κυρίως αφού δεν έχεις φροντίσει την διατροφή, θα έλεγα μην βάλεις φωλιά. Εξάλλου των budgies έχει μεγάλο βάθος γι αυτά.
Κάνε σωστή διατροφή γενικώς και ενίσχυσε το ασβέστιο για τ' αυγά που θα έρθουν έτσι κι αλλιώς, τα οποία πέτα τα.
 
Προσπαθησε να τα βαλεις σε καποιο κλουβι με αρκετο χωρο. Μικρος χωρος-πολλα ζεμπρακια εκρηκτικος συνδυασμος. Στην θεση σου θα αγοραζα μια ζευγαρωστρα(αυτο εκανα εγω) και θα τα χωριζα σε αρσενικα και θυληκα. Αυτο ακριβως θα κανω και εγω μετα απο την απογαλακτιση των νεοσσων μιας και λογω ελλειψης χωρου δεν μπορω να τα αφησω να αναπαραχθουν αλλο. Οσον αφορα την διατροφη τους δινε τους σπορους σαν βασικη τροφη(αν μπορεις πες μας τι τους δινεις για βασικη τροφη) και 2 φορες την βδομαδα εχε στο κλουβι αυγο και αλλες 2 φορες φρουτακι η λαχανικο. Το οτι υπαρχει σουπιοκοκκαλο ειναι καλο. Εφοσον δεν εχουν κανει προετοιμασια φτιαξε τους εσυ την φωλια. Παρε νημα και στρωσε την εσυ. Μπορεις να παρεις τις απλες, ειτε ενα απλο καλαθακι ειτε μια απλη εσωτερικη κλειστη φωλια.
 
Τη συγκεκριμένη περίοδο δεν γίνεται να αγοράσω κλουβί, από τροφή λόγω έλλειψης χρημάτων χύμα γιατί εδώ στην πόλη η συσκευασμένη ξεκινά απο πέντε Ευρώ το κιλό και δεν με συμφέρει από το διαδίκτυο διότι τα μεταφορικά είναι ασύμφερα για τρία κιλά τροφής το μήνα και ο αριθμός των πουλιών που κατέχω είναι μικρός σχετικά ώστε να πάρω μια μεγάλη συσκευασία. Οπότε εχω βρει ένα πετ σοπ σχετικά καθαρό με μικρό αριθμό πουλιών κσι καλύτερη συντήρηση τηε τροφής. Πάντα σε όλα τα κλουβιά υπάρχει σουπιοκόκαλο μια φορά την εβδομάδα τρώνε σπιτική αυγοτροφή και χόρτα εποχής π.χ. Τσουκνίδες δυο -τρεις φορές την βδομάδα τώρα περιμένω να ανθίσει η αλσήνη για να αρχίσω να τους δίνω και από αυτήν!
 
Νομιζω καλη διατροφη εφοσον εμπιστευεσαι την χυμα.Anyway το σκεπτικο με τον χωρο νομιζω το καταλαβες οποτε αξιοποιησε οτι εχεις 😉
 
Aν δεν απαντησει η Πωλινα (@Wind-sa ) η ο κ. Γιαννης(@YannisK ) που απο οσο ξερω ειναι οι ειδικοι του θεματος για τα ζεμπρακια τοτε εφοσον η απαντηση μου ειναι καλη τοτε δικαιωματικα αξιζω το best answer.😀 χιουμορακι 😛
 
Βάλε παρακαλώ μια φωτό από το κλουβί που τα έχεις τώρα.
Για πετυχημένη αναπαραγωγή το μονο που χρεάζονται τα ζεμπρακια είναι να είναι σε καλή κατάσταση υγείας (όχι άρρωστα, όχι κουτσα, όχι πτερροροια), να έχουν αφθονο φαγητό, φρέσκο νερό και ένα κλουβί με ελάχιστες διαστάσεις τουλάχιστον 25x30x30εκ.

Αν παίρνεις τροφή χύμα φρόντισε απλά να την παίρνεις από τους σάκους που άνοιξαν πριν λίγο. Δες να μην είναι ληγμένη και βάλε τη τροφή σε δοχεία που κλείνουν καλά με καπάκια και όχι σε σακούλες. Κατά προτίμηση σε ψυγείο.

Με τη φωλια μην αγχώνεσαι. Η μια λύση ειναι να πάρεις μια φωλια καναρινου. Φωλιάζουν πολύ καλά και σε αυτήν. Αν θέλεις φτηνότερη λύση φτιάξε την μονη σου... Πάρε οποιο-δήποτε κουτάκι μικρού μέγεθος και προσάρμοσε το μέσα στο κλουβί με σύρμα. Αν μπορείς, καλύτερα να το βάλεις από έξω, ώστε να μην παίρνει χώρο στο κλουβι, αλλα πρέπει να είσαι σίγουρη ότι δεν θα πέσει και να μην κινείται. Άλλη μια λύση είναι να προσαρμόσεις μια μικρή λεκανίτσα πλαστική στα κάγκελα.

Gouldians14_zpsy90rz8dl.jpg


Zebra230_zpsbuluicwd.jpg


Zebra176_zpsizpjvbhy.jpg


Αν τα πουλάκια είναι έξω τότε περίμενε ακόμα ένα μηνα. Είναι κρύο ακόμα για αναπαραγωγή. Όχι πως δεν θα τα καταφέρουν αλλα δεν χρεάζεται να τα ζορίσεις. Αν τα πουλια είναι μέσα στο σπίτι και είναι σε καλή κατάσταση υγείας τότε πιστεύω μπορείς να δοκιμάσεις να τους βάλεις φωλια.

Όμως προσωπικά θα προτιμούσα και πάλι την αναπαραγωγή από μάρτιο επειδή θα έχεις ένα μηνα να τους δόσεις βιταμίνες και ιχνοστοιχεία και ίσος να τους βρείς μεγαλύτερο κλουβί.

Η διατροφική προετοιμασία με αυγό και πρασινάδες τα ζεμπράκια καταλαβαίνουν σαν "πράσινο φως" στην αναπαραγωγή. Μόλις αρχίζεις την προετιμασια αρχίζει κι η αναπαραγωγή. Είναι σαν μικρές κότες, αν πήραν απόφαση να κάνουν αυγά - θα τα κάνουν.
 
Βάλε παρακαλώ μια φωτό από το κλουβί που τα έχεις τώρα.
Για πετυχημένη αναπαραγωγή το μονο που χρεάζονται τα ζεμπρακια είναι να είναι σε καλή κατάσταση υγείας (όχι άρρωστα, όχι κουτσα, όχι πτερροροια), να έχουν αφθονο φαγητό, φρέσκο νερό και ένα κλουβί με ελάχιστες διαστάσεις τουλάχιστον 25x30x30εκ.

Αν παίρνεις τροφή χύμα φρόντισε απλά να την παίρνεις από τους σάκους που άνοιξαν πριν λίγο. Δες να μην είναι ληγμένη και βάλε τη τροφή σε δοχεία που κλείνουν καλά με καπάκια και όχι σε σακούλες. Κατά προτίμηση σε ψυγείο.

Με τη φωλια μην αγχώνεσαι. Η μια λύση ειναι να πάρεις μια φωλια καναρινου. Φωλιάζουν πολύ καλά και σε αυτήν. Αν θέλεις φτηνότερη λύση φτιάξε την μονη σου... Πάρε οποιο-δήποτε κουτάκι μικρού μέγεθος και προσάρμοσε το μέσα στο κλουβί με σύρμα. Αν μπορείς, καλύτερα να το βάλεις από έξω, ώστε να μην παίρνει χώρο στο κλουβι, αλλα πρέπει να είσαι σίγουρη ότι δεν θα πέσει και να μην κινείται. Άλλη μια λύση είναι να προσαρμόσεις μια μικρή λεκανίτσα πλαστική στα κάγκελα.

Gouldians14_zpsy90rz8dl.jpg


Zebra230_zpsbuluicwd.jpg


Zebra176_zpsizpjvbhy.jpg


Αν τα πουλάκια είναι έξω τότε περίμενε ακόμα ένα μηνα. Είναι κρύο ακόμα για αναπαραγωγή. Όχι πως δεν θα τα καταφέρουν αλλα δεν χρεάζεται να τα ζορίσεις. Αν τα πουλια είναι μέσα στο σπίτι και είναι σε καλή κατάσταση υγείας τότε πιστεύω μπορείς να δοκιμάσεις να τους βάλεις φωλια.

Όμως προσωπικά θα προτιμούσα και πάλι την αναπαραγωγή από μάρτιο επειδή θα έχεις ένα μηνα να τους δόσεις βιταμίνες και ιχνοστοιχεία και ίσος να τους βρείς μεγαλύτερο κλουβί.

Η διατροφική προετοιμασία με αυγό και πρασινάδες τα ζεμπράκια καταλαβαίνουν σαν "πράσινο φως" στην αναπαραγωγή. Μόλις αρχίζεις την προετιμασια αρχίζει κι η αναπαραγωγή. Είναι σαν μικρές κότες, αν πήραν απόφαση να κάνουν αυγά - θα τα κάνουν.
Ευχαριστώ Πωλίνα μπορεί να βάλω και μια φωλιά καναρινιού δεν ξέρω,έχω μια φωλιά για μπάτζι μήπως πέφτει λίγο μεγάλη;
 
Έβαλα σήμερα φωλιά μιας και η θηλυκιά την έβλεπα να ασχολείται με το σουπιοκόκαλο δεν έχασαν και πολύ χρόνο ήδη με άχυρο που τους έβαλα έστρωσαν την βάση για τη φωλιά φωτό αύριο! 🙂Μετά την πρώτη γέννα θα τα χωρίσω να ηρεμήσουν και βλέπουμε πιο μετά από φθινώπορο και παραπέρα
 
Θα πρέπει να του δώσω καθόλου κάτι μαλακό για να τελειώσει η φωλιά π.χ. Βαμβάκι αλλά έχω ακούσει ότι μπλέκεται στα πόδια τους
 
Καλύτερα όχι δεν χρειάζεται, ούτε το έτοιμο λευκό νήμα, κι αυτό μπερδεύεται επικίνδυνα στα πόδια τους.
 
Παιδιά ο αρσενικός στη προσπάθεια του να βρει κάτι μαλακό να τελειώσει τη φωλιά προσπαθεί να πάρει φτερά από το θηλυκό τί να του δώσω, έχω ήδη κάποιες πευκοβελόνες αλλά δεν έχουν ξεραθεί Ακόμα.
 
Yπαρχει και νημα χωρις βαμβακι.υπαρχει ενα λευκο που ειναι πολυ ψιλο σαν κλωστη και ενα αλλο πιο παχυ και σε καφε χρωμα.
 
Yπαρχει και νημα χωρις βαμβακι.υπαρχει ενα λευκο που ειναι πολυ ψιλο σαν κλωστη και ενα αλλο πιο παχυ και σε καφε χρωμα.
Xρησιμοποίησα άχυρα και την έφτιαξαν μια χαρὰ
Δεν έχω νήμα.
 
Αν θες να το προμηθευτεις δεν ειναι ακριβο.80 λεπτα κανει. Καπου εκει
 
Σἠμερα ήρθε το πρώτο αυγό! :D Πολὺ τσαούσα αυτὴ η θηλυκιὰ ο αρσενικὸς κάνει όλη τη δουλειὰ μόνος του, αυτὴ κόβει βόλτες 🙄 ενὼ ο κύριος κάθεται και προστατεύει το αυγὸ. Επιπλέον,το αυγό είχε λίγο αίμα από ότι μου φάνηκε, χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο;
 
Σουπιοκόκκαλο, ασβέστιο σουσάμι έδωσες; Ζέστη, υγρασία έχει εκεί που τα έχεις;
 
Σουπιοκόκκαλο, ασβέστιο σουσάμι έδωσες; Ζέστη, υγρασία έχει εκεί που τα έχεις;
Σουπιοκόκαλο πάντα έχω στο κλουβί σουσάμι τους έδωσα όταν τα πρωτοέφερα γιατί παχαίνει.Ζέστη έχει μέσα στο σπίτι ειναι 20 και άνω υγρασία όση και του σπιτιού
 
Εισαι σιγουρος οτι ηταν αιμα. Μηπως κουτσουλιτσα αδεσποτη;Γιατι και μενα ενα αβγο βαφτηκε καταλαθος
 
Back
Top