Γενικά Τα καμάρια τα κοκατίλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης inpense
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

inpense

PB Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
175
Πόλη
Πρέβεζα
καλημερα
αν τα εχω κανει ολα σωστα θα μπορεσετε ναδειτε τα καμαρια μου
 

Συνημμένα

  • 126.webp
    126.webp
    20,2 KB · Προβολές: 128
Ειναι πανεμορφα! Να τα χαιρεσαι! Συγνωμη αλλα δε θυμαμαι, ειναι ζευγαρι μας ειπες; 😕
 
μερικες ακομα
 

Συνημμένα

  • 130.webp
    130.webp
    10,7 KB · Προβολές: 90
  • 131.webp
    131.webp
    7,2 KB · Προβολές: 86
  • 132.webp
    132.webp
    7,3 KB · Προβολές: 88
  • 133.webp
    133.webp
    17,4 KB · Προβολές: 190
το αρσενικο με το κιτρινο και η κυρια του με το γκρι "φορεματακι"
 
Πολυ ομορφα! Ποσο καιρο τα εχεις; Ξερεις τι ηλικια εχουν; Αν τα εχεις πει και σε αλλο ποστ πες μου να παω να κοιταξω...
 
αυτο το παπαγαλακι ειναι ειναι sun conure?
μπορω να το βαλω μαζι με τα cockatiel μου ή θα υπαρξει προβλημα;
 

Συνημμένα

  • Untitled-1.webp
    Untitled-1.webp
    10,5 KB · Προβολές: 96
τα εχω περιπου ενα μηνα
το αρσενικο δεν ξερω γιατι δεν εχει δαχτυλιδι
το θυληκο γραφει το δαχτυλιδι καπου 07. Αυτο που μου εχει κανει εντυπωση ειναι οτι ενω πηρα το αρσενικο μαθημενο δηλ. Να ερχεται στο χερι το θυληκο ειναι πιο ηρεμο, εκατσε μαλιστα και του εκοψα τα φτερα.
 
Ναι ειναι sun conure! Ειναι υπεροχα πουλια. Δεν θα στο συνιστουσα. Καταρχην καλο ειναι να μην βαζουμε μαζι πουλια απο αλλες ηπειρους. Το sun conure ειναι απο Αμερικη ενω τα κοκατιλ σου απο Αυστραλια. Και αν εχουν ηδη αρχισει να δενοπνται ως ζευγαρι, καλυτερα να καρατησεις το conure μονο του, γινονται υπεροχα κατοικιδια!

Μπραβο σου που τα κοκατιλακια σου ειναι ημερα, να τα κρατας και να παιζετε συχνα για να μην απομακρυνθουν απο εσενα επειδη ειναι ζευγαρακι. Ηξερες να τους κοψεις τα φτερα, γιατι μπορεσα να καταλαβω απο τις φωτο οτι τα εχεις κοψει ομορφα, απ'οσα φαινονται παντα! Το αρσενικο τι ηλικια εχει;
 
τα φτερα αποτο αρσενικο ηταν κομμενα απο το pet shop. Του θυληκου τα εκοψα μονος αφου ειδα ενα βιντεακι απο youtube. Ευχαριστώ
το αρσενικο δεν ξερω και δεν ρωτησα. Το θυληκο απο τη στιγμη που το δαχτυλιδι λεει 07 ειναι γεννημενο 2007?μπορω μηπως να δω μηνα στο δαχτυλιδι;
τα conures sun τι τιμη εχουν περιπου;
 
sorry που ρωταω πολλα πραγματα
μηπως ξερει να μου πει καποιος ποτε μπορει να γεννησει το θυληκο.?εχω ενθουσιαστει τοσο που αν ποτε γεννησει θα το χασω το μυαλο μου εντελως.
 
Αφου λες γραφει μονο 07. Εκτος και αν δεν ειδες καλα περιμετρικα μηπως γραφει και μηνα. Δεν ξερω στην Ελλαδα τι τιμη μπορει να πουλιουνται τα sun conures. Ρωτα στο πετ σοπ πριν κανεις την παραγγελια σου και θα σου πουνε.:)
 
πολύ όμορφα να τα χαίρεσαι!

στο πάτο του κλουβιου γιατί βαζεις περιοδικά; Όπως πχ εδω
[x]

νμζ δεν είναι καλό για τα πουλιά.. Εγώ ή βαζω άσπρη κόλλα, ή τπτ και το καθαρίζω καθημερινά μερα παρά μερα με νερό και σαπουνι!
 
Τα cockatiel ωριμαζουν σεξουαλικα στο ενα ετος αλλα θα ηταν σωστότερο να τους βάλεις φωλιά για αναπαραγωγή όταν το θηλυκο θα φτάσει τα 2, θα είναι πιο έτοιμη, πιο ολοκληρωμένη στην ανάπτυξη της και προφανώς ασφαλέστερη η αναπαραγωγή. Παιζει σημαντικο ρολο η διατροφη και η κληρονομικοτητα. Μπορείς ως τότε να τα χαρείς, να ψαξεις και να διαβασεις για το είδος και οταν θα ερθει εκεινη η ωρα να εισαι ετοιμος και ενημερωμενος για ολα τα θεματα που μπορει να προκυψουν. Δεν υπαρχει λογος βιασυνης σε τετοια θεματα. :D
 
ειχα σκεφτει να βαλω ειδικη αμμο αλλα σκεφτηκα οτι θα ειναι πιο επικινδυνο
βαζω εφημεριδα καθε 1 ή 2 μερες το πολυ και μια φορα τη βδομαδα πλενω το κλουβι με καυτο νερο στο ντουσ και σαπουνι;
το δαχτυλιδι γραφει και κατι αλλο αλλα δεν ειμαι μπροστα στο κλουβι γαι να σας γραψω τι λεει;
ευχαριστω ολους καταρχην για το καλως ηρθες και δευτερον ευχαριστω για τα καμαρια μου
 
τα εχω περιπου μηνα πανω κατω και το εχω χασει πραγματικα
αφου σκεφτομαι να φτια ξω μια κλουβα στο μπαλκονι και να βαλω καμια δεκαρια
αλλα μετα σκεφτομαι οτι θα με διωξουν και απο το σπιτι
 
Back
Top