Ασθένειες Τα καναρίνια μου έχουν air sac mites

Εγγραφή
11 Οκτ 2019
Μηνύματα
11
Πόλη
Τορόντο
Καλημέρα καλησπέρα έχω αρκετά καναρίνια και παρατήρησα τελευταία φως έχουν air sac mitesΚάλεσα για απεντόμωση στο σπίτι παρόλα ταύτα θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι πάρα πολύ δραστικό έτσι ώστε να τα εξοντώσω και να μην έχω απώλειες των πουλιών. Υπάρχει κάποιο προϊόν που μπορώ να παραγγείλω online και να γίνεται η αποστολή του στον Καναδά μένω Τορόντο. Παρακαλώ στείλτε μου συγκεκριμένες πληροφορίες ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια σας
 
Καλημέρα Κωνσταντίνε. Πώς παρατήρησες ότι έχουν ακάρεα της τραχείας; Τι συμπτώματα έχουν τα πουλιά σου;
Η απεντόμωση στο σπίτι θα γίνει όσο τα πουλιά θα είναι επίσης μέσα στο σπίτι; Τους ρώτησες αν τα υλικά που θα χρησιμοποιήσουν είναι ασφαλή για καναρίνια;
 
Ναι τους ρώτησα έπρεπε να αφαιρέσω τα πουλιά από το χώρο κάτι το οποίο έκανα. Όχι απλά είναι κάποια μικρά Ζουζουνάκια τα οποία μετά από λίγο καιρό γυρνάμε μετά από εφτά μέρες και όταν τα βρίσκω και τα βλέπω με το μάτι μου είναι πολύ μικρά μικρά και προσπαθώ να τα σκοτώσω βγάζουν και αίμα
[automerge]1664343942[/automerge]
Δεν έχουν κάποια συμπτώματα απλά βλέπω αυτά τα ζουζούνια παντού κυρίως στα κλαδιά τους Και σήμερα βρήκα ένα Καναρίνι νεκρό. Δεν ακούω κάτι στην αναπνοή τους απλά το συγκεκριμένο έχει φουσκώσει καθόταν ήσυχο δεν έτρωγε και μετά το έχασα
 
Να σου πω....αν τα βλέπεις στα κλουβιά μάλλον πρόκειται για ψείρες και όχι για ακάρεα της τραχείας
Κοίταξε πρώτα το δεύτερο άρθρο που σου έχω επισυνάψει για να δεις αν πρόκειται για ψείρες.
Αν ναι, τότε το φάρμακο elector θεωρείται πολύ αποτελεσματικό (πάτα πάνω στο μπλε για να διαβάσεις σχετικά)
 
Θα βρείς εύκολα σε κτηνιατρικά είδη το EPHIPRO ή το FRONTLINE. Eνας ψεκασμός στο δέρμα του πουλιού είναι αρκετός . Επανάληψη σε 7 ημέρες και τέλος. Με αυτό μπορείς να ψεκάζεις και στον χώρο, αν και αυτό πιθανότατα να μη χρειαστεί .
 
@ianos καλησπέρα από Τοροντο ψάχνω μα αδυνατώ να το βρω κ να το παραγγείλω
Μπορείτε κάπως να με κατευθύνετε;
Από που να το παραγγείλω ΑΜΕΣΑ Κ ΓΡΗΓΟΡΑ ;;
Σε τι ποσότητα ;
Elector από την εταιρεία elanco?
Μπορώ να πάρω κ αλλά σκευάσματα από την εταιρεία που λέει πως είμαι για πουλιά γενικά ;
Είναι ασφαλή για τα καναρίνια
 
Θα βρείς εύκολα σε κτηνιατρικά είδη το EPHIPRO ή το FRONTLINE. Eνας ψεκασμός στο δέρμα του πουλιού είναι αρκετός . Επανάληψη σε 7 ημέρες και τέλος. Με αυτό μπορείς να ψεκάζεις και στον χώρο, αν και αυτό πιθανότατα να μη χρειαστεί .
Καλησπερα @Κωνσταντίνος Κ οπως ανεφερε και ο @mgerom αλλα και ο @ianos υπαρχουν συγκεκριμενα σκευασματα με συγκεκριμενο τροπο εφαρμογης και δρασης για το συγκεκριμενο προβλημα που αντιμετωπιζεις. Πως θα μπορουσαμε απο ελλαδα να σε καθοδηγησουμε για αγορες στον Καναδα?
εγω αυτο που θα προτεινα ειναι να δεις το παρακατω link απο google search


και να κανεις και αλλες αναζητησεις προφανως , για να βρεις μαγαζι που θα μπορουσε να σε καλυψει με την οποια αγορα κτηνιατρικου φαρμακου. ακομα και μεσω vet clinic στην περιοχη σου θα μπορουσες να βοηθηθεις. μπορει οι εμπορικες ονομασιες των ιδιων φαρμακων εκει να ειναι διαφορετικες. Δεν ειναι πολυ δυσκολο να το ξερουμε αυτο απο ελλαδα? και με τις εταιρειες απευθειας θα μπορουσες να επικοινωνησεις και να σουν που αυτες resaller.
 
@Κωνσταντίνος Κ , δεν είμαι πολύ ικανός στις αγορές προϊόντων....οπότε θα σου πω τι βρήκα, μήπως και σου είναι χρήσιμο...
Αν διαβάσεις το παραπάνω, θα δεις ότι πρόκειται για το ίδιο προϊόν.
Αν τώρα κοιτάξεις εδώ
https://www.qcsupply.com/elanco-elector-psp-fly-control.html
ίσως θα μπορούσες να δεις στο shop now .... locations βάζοντας τον ΤΚ σου, αν υπάρχει κάτι τέτοιο διαθέσιμο κοντά σου
Να δεις όμως τη σύνθεση των δύο προϊόντων ότι είναι η ίδια πριν προβείς σε αγορά.
 
Back
Top