Αναπαραγωγή Τα καναρίνια μου γέννησαν ένα αυγό, τι να κάνω;

εχεις πολυ περιεργο ονομα σπαρτιατη! Λοιπον εσυ τωρα δεν κανεις τιποτα. Αυριο θα σου κανουν κι αλλο αυγο και θα σταματησουν στα 4-5. Οταν κανουν το τελευταιο τους μετρας 7 μερες και κανεις ωοσκοπηση. Απο αυριο κοβεις αυγο, αυγοτροφη και πολυβιταμινες και δινεις μονο νερο και σπορους μεχρι να δεις τον 1ο μπομπιρα και μετα τα ξαναβαζεις μαζι με μηλο. Μετα οτι αποριες εχεις ξαναρωτας.
 
βασικα τ ονομα ηταν ιδεα μιας φιλης μ απο ενα ξενο τραγουδι. ευχαριστω για τ βοηθεια αγαπατε sainer οταν εχω νεωτερα θα σασ στειλω
 
α... Καταλαβα απο που το βρηκες, απο την τουρκαλα που παει γιουροβιζιον! Καλη τυχη σου ευχομαι!
 
μην ανχωνεσαι! Σχεδον ολες οι καναρες καθονται για τα καλα μεσα στη φωλια μετα τη γεννηση του τελευταιου η του προτελευταιου αυγου. Αυριο θα σου κανει κι αλλο αυγο. Οταν κανει και το τελευταιο θα μετρησεις 7 μερες και θα κανεις ωοσκοπηση να δεις αν εχουν σπορο.
 
Σήμερα η καναρά είδα να έχει βάλει και τα 2 αυγά στον πάτο τις φωλιάς είναι κάτι που πρέπει να ανησυχήσω; E; αγαπητέ μου Sainer μπορείς να απαντήσεις σύντομα;
 
Σήμερα η καναρά είδα να έχει βάλει και τα 2 αυγά στον πάτο τις φωλιάς είναι κάτι που πρέπει να ανησυχήσω; E; αγαπητέ μου Sainer μπορείς να απαντήσεις σύντομα;
Στον πάτο της φωλιάς,ή στον πάτο του κλουβιού;
 
ακου τι θα κανεις... Θα παρεις 1 εσωτερκη πλαστικη φωλια και θα την βαλεις χαμηλα στον πατο του κλουβιου. Βαλε εσυ νημα και με ενα μηλο στρωστην καλα. Μετα βαλε μεσα τα αυγα. Πιστευω να σου τα κλωσησει. Καντο συντομα ομως.
 
Φοβάμαι τότε ότι η κανάρα έκανε την επιλογή της.Αν δεν έσπασαν όμως ξανατοποθέτησέ τα στη φωλιά, δεν ξέρεις καμμιά φορά... Εάν όμως δεν συμβεί το παραμικρό,ξεψάχνισε το φόρουμ και θα βρεις όλες τις απαντήσεις σε ότι αφορά την αναπαραγωγή των καναρινιών(προετοιμασία, διατροφή κλπ), από έμπειρους εκτροφείς, καθώς και απλούς ιδιώτες που ασχολούνται χρόνια με το αντικείμενο και είναι εξπέρ. Εγώ που είμαι πρωτάρης, κινήθηκα εώς τώρα βάσει αυτών των πολύτιμων συμβουλών αυτών των ανθρώπων που μοιράζονται τις γνώσεις τους μαζί μας!
 
ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΤΟ
Όχι, δεν θα τα πάρει μόνη της απ'τον πάτο! Θα χρειαστεί την βοήθειά σου.Βάλε τα στη φωλιά προσεκτικά με ένα κουταλάκι και την έβδομη ημέρα από τη γέννησή τους κάνε ωοσκόπηση για να δεις εάν είναι γονιμοποιημένα
 
Back
Top