Αναπαραγωγή Τα καναρίνια μου ζευγάρωσαν Οκτώβρη μήνα, τι κάνω τώρα;

MaryPoo

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2020
Μηνύματα
233
Πόλη
Λάρισα
Χαίρετε... σήμερα το πρωί είχα ένα ατύχημα με το κλουβί του Στράτου πάνω στο καθάρισμα και έπρεπε να του βρω άλλο κλουβί. Δυστυχώς επειδή η αγορά νέου κλουβιου σήμερα ήταν αδύνατη, εφησυχασμενη εγώ από την εποχή, τον έβαλα μαζί με τη Φριγανια για μονοήμερη συγκατοίκηση...και μετά από λίγο τα βρήκα καβάλα το ένα πάνω στο άλλο! Νομίζω την ταϊζει κιόλας στο στόμα...τι κάνω τώρα;! Τα χωρίζω ή πρέπει να είναι μαζί;
ΥΓ. Περίμενα ζευγαρώματα και γεννητουργια την άνοιξη... τώρα έχω φρικαρει κάπως... δεν έχω προετοιμαστεί κατάλληλα από θέμα διαβάσματος και έρευνας για αυτό...
 
Θα σου έλεγα τα χωρίζεις άμεσα και κάνεις σαν να μην έγινε τίποτα. Όχι αυγοτροφή και όχι πολλές ώρες με τεχνητό φως. Αν ζουν μέσα στο σπίτι θα πρέπει να κοιμούνται με τη δύση του ηλίου αν είναι εφικτό.
 
@Φοίβος τους έχω κόψει εδώ και καιρό τα πολλά πολλά στη διατροφή...
Ααααχχχ δεν καταλαβαίνω πως έχουν διάθεση για πίτσι πίτσι μέσα στην πτερορροια και τέτοια εποχή...
Παίζει να δω κανένα αυγό ή χρειάζεται παραπάνω από μια φορά;
 
Επιπλέον, θα ήθελα να μοιραστώ μια ανησυχία μου και μην την παρεξηγησετε. Είναι κυρίως απορία και καθόλου κριτική... γενικά δεν είμαι υπέρ της παρέμβασης πανω στη φύση από κάθε άποψη...αν τα καναρίνια μπορούν να ζευγαρώσουν τέτοια εποχή γιατί δεν τα αφήνουμε; Εκείνα δεν ξέρουν καλύτερα;
 
Παίζει να δω κανένα αυγό ή χρειάζεται παραπάνω από μια φορά;
Δεν χρειάζεται να υπάρξει επαφή για να υπάρξει αυγό. Αν οι συνθήκες το ευνοούν, θα κάνει ούτως ή άλλως.

δεν καταλαβαίνω πως έχουν διάθεση για πίτσι πίτσι μέσα στην πτερορροια
Έχουν και πτερόρροια;

Είναι κυρίως απορία και καθόλου κριτική... γενικά δεν είμαι υπέρ της παρέμβασης πανω στη φύση από κάθε άποψη...αν τα καναρίνια μπορούν να ζευγαρώσουν τέτοια εποχή γιατί δεν τα αφήνουμε; Εκείνα δεν ξέρουν καλύτερα;
Δεν υπάρχει φύση όταν τα πουλιά βρίσκονται σπίτι μας. Στη φύση δεν υπήρχε καμία περίπτωση τα καναρίνια να έχουν τάση για αναπαραγωγή αυτή την εποχή. Όταν αυτό συμβαίνει στο σπίτι μας, τότε το πρόβλημα είναι ο τρόπος που τα φροντίζουμε, που διαχειριζόμαστε τα ωράρια και τη διατροφή τους. Αυτό είναι που πρέπει να διορθωθεί. Όσο πιο κοντά βρίσκεται στη φύση ο τρόπος που τα φροντίζουμε, τόσο λιγότερα προβλήματα θα υπάρχουν. Η αναπαραγωγή το Νοέμβριο είναι ενάντια στη φύση τους.
 
Είναι και τα δύο στο μπαλκόνι, χωρίς να έχουν οπτική επαφή μεταξύ τους, μέχρι προχθές, σε σκιερό και γενικά δροσερό σημείο... τώρα σχετικά με τη διατροφή, μέχρι πριν ένα μήνα είχαν τα σπόρια τους και μέρα παρά μέρα λαχανικά και αυγοτροφη 2 φορές την εβδομάδα...τον τελευταίο μήνα είχα ελαττώσει την αυγοτροφη σε 1 φορά την εβδομάδα...
[automerge]1603966314[/automerge]
Και τα λαχανικά πήγαιναν ανά 2 μέρες
 
Ωραία. Εφόσον δεν υπάρχουν αναμμένα φώτα το βράδυ στο μπαλκόνι, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. Διαφορετικά, πρέπει τα πουλιά να αντιλαμβάνονται τη δύση του ηλίου όταν αυτή συμβαίνει, χωρίς να τα ξεγελάει τεχνητός φωτισμός.

Στο αρσενικό κάνε την αυγοτροφή μέρα παρά μέρα και δίνε του ένα συμπλήρωμα διατροφής για την πτερόρροια, μέχρι να ολοκληρωθεί.

Κάτι σχετικό και επιπλέον ενημέρωση https://community.petbirds.gr/threads/Διακοπή-της-αναπαραγωγής-καναρινιών.32795/
 
Καλησπέρα! Έχει περάσει μια βδομάδα από το ζευγάρωμα... από σήμερα το μεσημέρι η θηλυκιά κάθεται σχετικά φουσκωμενη στο κλαδί και χαμηλώνει λίγο τα φτερά της. Γενικά πηγαινοέρχεται, τρώει και πίνει νερό αλλά όχι με την ίδια ζωιραδα... μπορεί να σχετίζεται ή είναι κάτι άλλο;
 
Καλησπέρα! Έχει περάσει μια βδομάδα από το ζευγάρωμα...
Καλό θα είναι να της δώσεις υγρό ασβέστιο στο νερό για 3-4 ημέρες για να ενισχυθεί ο οργανισμός της σε περίπτωση που ετοιμάζει αυγό.
Στο κλουβί πρέπει να υπάρχει πάντα σουπιοκόκκαλο.
 
για το υγρό ασβέστιο θα μου πρότεινες συγκεκριμένη μάρκα;
Όποιο βρεις θα κάνει την δουλειά.
Είναι ακριβό;
Καθόλου γύρω στα 4-6 ευρώ.

Θα τ πάρω αλλά για να μην πάθω εγκεφαλικό
Αν δεν το πάρεις υπάρχει κίνδυνος ''εγκεφαλικού΄΄ γιατί τα θηλυκά που είναι διατροφικά απροετοίμαστα κινδυνεύουν από δυστοκία ή άλλα άσχημα προβλήματα.
 
Της πήρα ασβέστιο...οι οδηγίες λένε 15 σταγόνες στα 40ml... μήπως ξέρει κανείς πάνω κάτω πόσες σταγόνες πρέπει να της βάζω στ ποτίστρα; Είμαι πολύ σκραπας με τις αναλογίες...
Επίσης διάβασα για τη δυστοκία και φρικαρα! Ελπίζω να μην εξελιχθεί τόσο λάθος αν είναι "έγκυος"...
 
Στο στόμα; Πως να της το ανοίξω;
Η ποτίστρα γράφει πάνω 6 οπότε μάλλον θα εννοεί 6ml...
 
  • Like
Αντιδράσεις: pns
Στο στόμα; Πως να της το ανοίξω;
Με τα δάχτυλα πολύ προσεκτικά και πολύ λίγο. Αν δεν μπορείς, ριξε μια σταγόνα πάνω στα ρουθούνια.

Η ποτίστρα γράφει πάνω 6 οπότε μάλλον θα εννοεί 6ml...
Αποκλείεται. Καλύτερα αν έχεις μια μεζούρα στην κουζίνα ή ζυγαριά ακρίβειας, μέτρησε 40ml, βάλε 15 σταγόνες και βάλε το στην ποτίστρα. Δεν χρειάζεται να είναι γεμάτη.

Από τροφή δίνε της μόνο σπόρους και τίποτε άλλο.

Τέλος, μετέφερε το κλουβί σε ένα σημείο με αρκετή ζέστη, ακόμη και 30 βαθμούς αν μπορεί να γίνει με κάποιο τρόπο.
 
Μπορώ να μεταφέρω το κλουβί μέσα στο σπίτι που είναι πιο ζεστά αλλά 30 βαθμοί είναι πολύ δύσκολο να φτάσει.. ίσως αν έβαζα ανάμεσα στο τοίχο και το κλουβί μια κουβέρτα να ανεβαίνει λίγο η θερμοκρασία...
 
Back
Top