Αναπαραγωγή Τα καναρίνια μου κοιμούνται το ένα πάνω στη φωλιά

Xara221987

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουν 2020
Μηνύματα
73
Πόλη
Πειραιάς
Έχω 2 καναρινακια την Μαργκο και τον Μπλάνκο! Μόλις εχθές η Μαργκο μου, έκανε και το πέμπτο αυγουλακι της. Δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη περίοδος για αναπαραγωγή.. Τον προηγούμενο μήνα είχα πάλι αυγά αλλά ασπορα. Μετά τα χώρισα και την προηγούμενη εβδομάδα η γλυκουλα έκανε ένα αυγό στον πάτο του κλουβιού ασπορο, πιστεύω, διότι ήταν μόνη της στο κλουβί... ετσι ειπα να της βαλω φωλιά και νήμα... έβαλα και τον αρσενικό... Τώρα πια έχω 5 αυγουλακια! Μαζί με το πρώτο, που το φύλαξα μέχρι να φτιάξει την φωλιά της! Θα ήθελα να σας πω πως δεν έχω ιδέα, τι κάνω σωστά και τι λάθος... Διαβάζω πολύ όμως από το σάιτ σας και παίρνω λίγες ιδέες για το τι πρέπει να κάνω... λυπάμαι αν σας κουράζω... μια ερώτηση να κάνω; Όλη μέρα τα καναρίνια μου κάθονται στην φωλιά μαζί.. σηκώνονται πότε πότε εναλλαξ για να φάνε και μετά πάλι πίσω ... συνέχεια μαζί... και την νύχτα κοιμούνται το ένα πάνω στο άλλο... είναι φυσιολογικό αυτό;

326C.webp
 
Ποιό από τα 2 που βλέπουμε στην φωτογραφία είναι το αρσενικό? Κελαηδαει καθόλου;
Άκυρη η ερώτηση, αφού το θηλυκό κλωσσά🤪. Είναι φυσικό. Απλά έχουν τεριαξει πολύ μεταξύ τους.
 
Το λευκό είναι το αρσενικό... Τώρα δεν κελαηδάει καθόλου... Δεν τα έχω πολύ καιρό περίπου 3 μήνες! Αλλά γενικά δεν το έχω ακούσει και πολύ να κελαηδάει. Μάλλον γιατί από τότε που τα πήρα τα είχα στο ίδιο κλουβί.. Τα χώρισα μια εβδομάδα μετά την πρώτη γεννα (πριν ένα μήνα) γιατί Τσακωνόντουσαν πολύ και έτσι πήρα δεύτερο κλουβί ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θέλω να πιστεύω το πρώτο... 🙏😁🙏 από το μαγαζί που τα πήρα, για αρσενικό τον πήρα... και υπάλληλος του μαγαζιού που ξέρει γιατί έχει καναρίνια και Ασχολείται πολύ με τα καναρίνια του τα είχα πάει μία μέρα για να τους κόψεις και τα νύχια και μου είπε ότι είναι αρσενικό απλά δεν κελαηδάει επειδή τα έχω μαζί.
 
@Xara221987 Να τα χαιρεσαι 😊 παντως πρωτη φορα το βλεπω αυτο 🤗 για φαντασου να βγουν οι νεοσσοι να μεγαλωσουν και να ειναι το ενα πανω στο αλλο ετσι ολα μαζι... Θα φρακαρει η φωλια, θα ψαχνεις τα καναρινακια και θα ειναι ολα μαζεμενα στην φωλια 😊 και παλι να τα χαιρεσαι με το καλο να σκασουνε τα αυγουλακια και ας καθονται οπως τους αρεσει. 😁
 
Πήγαινε πάρε κανένα αρσενικό γιατί.. Απο θηλυκά πήξαμε 🤣🙃 . Κι' εγώ νομίζω, οτι ο Αντώνης έχει δίκιο να υποψιάζεται αυτή την συμπεριφορά. Μια ωοσκόπηση σε 4-5 μέρες οπωσδήποτε, για να μη κάθονται χωρίς λόγο καλοκαιριάτικα στην φωλιά.
 
@mgerom σας ευχαριστώ για την απάντηση.. Να ρωτήσω όμως, υπάρχει κάποιος τρόπος να δω αν είναι αρσενικό ή Θηλυκό; Και αν είναι θηλυκό, γιατί δεν έκανε και αυτό αυγά; Ή γιατί και στις δυο γέννες το κανονικό θηλυκό έφτιαξε την φωλιά; Έχω μπερδευτεί λίγο και από την άλλη δεν θέλω να τα Ταλαιπωρώ άδικα.
 
α)Βάλε καμιά φωτογραφία της αμάρας, όσο μπορείς πιο καθαρή να δούμε την γενετική περιοχή, μήπως βγεί συμπέρασμα. Β) δεν θα είναι το πρώτο θηλυκό που δεν κάνει αυγά γ) αν δεν βρίσκεται ορμονικά σ' αυτή την φάση δεν θα ασχοληθεί ούτε με κατασκευή φωλιάς.
 
Με μια μικρή επιφύλαξη, είναι θηλυκό. Αλλα βλέπω δυό αντιφατικά πράγματα. Φαίνεται να έχει κάνει αυγό, γιατί η "έξοδος" είναι διεσταλμένη, αλλά ταυτόχρονα η κοιλιά δείχνει οτι δεν είναι σε αναπαραγωγική φάση.Θα έλεγα οτι έχει κάνει αυγό-ά σε παρελθόντα χρόνο και έχει ήδη "ξεπυρώσει".
 
@mgerom ήθελα πολύ να δω την απάντηση σας για να ανεβάσω ακόμα μια φωτογραφία που τράβηξα μόλις τώρα... Διότι εγώ είχα μείνει στα 5 αυγά στις 21/6 και τα άφησα στην ησυχία τους. και τώρα που τα ενόχλησα για λίγο και σηκώθηκαν απο την φωλιά είδα αυτό.. + 1 σπασμένο. 04C71551-9A41-4828-AE61-526C388518AB.webp
 
@mgerom χαχαχα ευχαριστώ!
[automerge]1592916955[/automerge]
@Tony Forpus το είχα καταλάβει αλλά δεν ήθελα να το παραδεχτώ. ☹
[automerge]1592917021[/automerge]
Τώρα τι κάνω; Να αφαιρέσω φωλιά; Έτσι απλά; Ή χρειάζεται κάποια προετοιμασία;
 
Back
Top