Ασθένειες Τα καναρίνια πεθαίνουν το ένα μετά το αλλο

Marina 123

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2017
Μηνύματα
129
Πόλη
Σέρρες
Καλησπέρα. Με πήρε ένας φίλος μου πανικόβλητος και μου είπε ότι τα καναρίνια του πεθαίνουν του ένα πίσω από το άλλο είδη μέχρι τώρα έχει χάσει 4, αυτό που είδε είναι τρομερό λέει ότι τα πουλιά άρχισαν να χτυπιούνται μέσα στα κλουβιά δεξιά και αριστερά σαν τρελα κ μετά τελος! Τι έχει γίνει σε αυτή την περίπτωση
 
Μαρίνα έτσι έχασα και γω το προηγούμενο καναρίνι μου. Αλλά πριν φτάσει σε αυτό το σημείο το πουλί είχε αρχικά μικρές αστάθειες στο περπάτημα και στο πέταγμα, σταδιακά έλλειψη όρεξης και διάθεσης για κελάηδημα. Το είχα πάει σε κτηνίατρο μου είπε αβιταμίνωση και την ίδια μέρα πέθανε με αυτόν τον πολύ άσχημο τρόπο που λες. Μάλιστα είχα ανοίξει και θέμα εδώ:

https://community.petbirds.gr/threads/Το-καναρίνι-μου-έχει-σαλμονέλα.31603/

Από ερωτήσεις μου είπανε πως το πουλί είχε σαλμονέλα, η οποία έχει την ιδιότητα να καταστρέφει το νευρικό σύστημα (εξ ου και οι αστάθειες). Είναι πολύ δύσκολα αντιμετωπίσημη απ ότι μου είπανε και ακόμη και αν το πουλί γίνει καλά οι ήδη υπάρχουσες ζημιές θα μείνουν. Και φυσικά είναι κολλητική.

Δεν είμαι γιατρός ούτε πολύ έμπειρος, δεν σημαίνει ότι επειδή μου το είπε κάποιος άλλος (εκτροφέας) ισχύει, απλά παραθέτω μία άποψη. Σίγουρα θα πρέπει πάντως τα πουλιά να χωριστούν και να παρακολουθούνται καθένα ξεχωριστά και ενδεχομένως να πρέπει να ξεκινήσει μια ανάλογη θεραπεία. Εύχομαι το καλύτερο.
 
Μαρινα ο φιλος σου που μενει; Τι φροντιδα παρεχει στα καναρινια του; Τι διατροφη;

Μια κινηση που θα τον βοηθησει αρκετα ειναι να παρει ενα νεκρο καναρινι για νεκροψια σε εναν εξειδικευμενο στα πτηνα κτηνιατρο και να κανει εξετασεις σε ενα που φαινεται υγιες.

Δυστυχως ετσι μονο θα μπορεσει να βρει τι εχει χτυπησει το κοπαδι του... και ενημερωσε τον πως για ολο αυτο μπορει να χρειαστει να δωσει αρκετα χρηματα αλλα πρεπει να χτυπησει το προβλημα στη ριζα του.
 
Το παιδί θα ήθελε να σας γράψει αλλά. Εχει χαλάσει ο υπολογιστής στου... Τα πουλάκια τα έχει σε εσωτερικό χορό τα παρέχει τροφές καθαρά νερά και τροφή συσκευασμένη! Από ότι μου είπε όλα ήταν σε πρόγραμμα για αναπαραγωγή και ήταν όλα σκουφατα! Σήμερα θα πάω και θα δω περισσότερα! Αυτός εμένα μου είπε ότι αυτά έτρωγαν κανονικά!

Υπάρχει περίπτωση να κολλήσουν τίποτα τα δικά μου διότι είχα πάρει έναν αρσενικό ο οποίος ήταν σε κακό χαλια εννοώ από φτέρωμα... Μπορεί να έχει αρρώστια και να πάθουν τίποτα τα δικά μου;να τονίσω πως εγώ έχω τρεις αρσενικούς και είναι σε διαφορετικά κλουβια
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Υπάρχει περίπτωση να κολλήσουν τίποτα τα δικά μου διότι είχα πάρει έναν αρσενικό ο οποίος ήταν σε κακό χαλια εννοώ από φτέρωμα... Μπορεί να έχει αρρώστια και να πάθουν τίποτα τα δικά μου;να τονίσω πως εγώ έχω τρεις αρσενικούς και είναι σε διαφορετικά κλουβια

Να τα παρατηρείς κάθε μέρα. Το ότι τα έχεις σε ξεχωριστά κλουβιά δεν αρκεί πάντα αν είναι πολύ κοντά και στον ίδιο χώρο.
Και ρώτα το φίλο σου αυτό με την αστάθεια, στο δικό μου ήταν το βασικό σύμπτωμα πριν επέλθει ο θάνατος.
 
Υπάρχει περίπτωση να κολλήσουν τίποτα τα δικά μου διότι είχα πάρει έναν αρσενικό ο οποίος ήταν σε κακό χαλια εννοώ από φτέρωμα... Μπορεί να έχει αρρώστια και να πάθουν τίποτα τα δικά μου;να τονίσω πως εγώ έχω τρεις αρσενικούς και είναι σε διαφορετικά κλουβια
Ναι, υπαρχει περίπτωση, αν δεν εχεις κρατήσει καραντίνα και αναλόγως τι ασθένεια εχει το κοπάδι του και ποτε την απέκτησε.
 
Ο φιλος σου σιγουρα κατι χορηγησε στα πουλια σε μεγαλη ποσοτητα για. Θεαματικα αποτελεσμα αναπαραγωγης και μαλλον τα τρελανε τα πουλια. Ειναι η δικη μου η αποψη. Καλο θα ειναι να τον ρωτησης με τι τα ντοπαρε κ να μας πεις γιατι αν ολα ειναι καλα κ δεν αλλαζη κατι στην διατροφη, κ διαβιωση των καναρινιων δυσκολα παρατηρητε το φαινομενο του ομαδικου θανατου.
 
Θα μπορουσε όμως απο την άλλη μεριά, τα πουλιά να έχουν κολλήσει κάποιο μικρόβιο, πχ ασπεργιλο και να πεθαίνουν. Εικασία φυσικά κι αυτο, όπως και όλα τα παραπάνω. Πτηνίατρο χρειάζονται και άμεσα μάλιστα.
 
Σωστα μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε στην συγκεκριμενη περιπτωση μονο ο φιλος ξερη τι εκανε η τι εγινε. Συμφωνω κ εγω οτι η επισκεψη σε γιατρο θα ητανε σωτηρια στην προκειμενη φαση
 
Οι μαζικοί θάνατοι σε ένα κουμάσι, δείχνουν μια επιδημική κατάσταση.
Από τι, μόνο γιατρός μπορεί να πει.
Εμείς εκείνο που μπορούμε να πούμε, είναι πως ο κόσμος γύρω μας είναι γεμάτος μικρόβια που δεν βλάπτουν ούτε εμάς ούτε τα κατοικίδιά μας, όσο διατηρούμε την ανοσία μας σε καλά επίπεδα, δηλαδή φροντίζουμε την απλή καθαριότητα και την σωστή διατροφή, άσκηση και γενικότερη φροντίδα.
Όταν το πράγμα οδηγηθεί σε νοσηρή κατάσταση, χρειάζεται ιατρικό έλεγχο, γνωμάτευση, θεραπεία.
Είναι προφανές πως η εκτροφή αυτή κάπου χωλαίνει ως προς την σωστή φροντίδα. Ας έρθει ο φίλος να ενημερωθεί ώστε ν' αποφύγει στο μέλλον παρόμοια περιστατικά.
 
Αν ήξερε, να είσαι σίγουρος ότι δεν θα έβαζε το μέλος μας να ρωτήσει

Γιαννη ο καθε ενας μας περιπου ξερη τι ενοχλη τα πουλια της εκτροφης μας. Εννοω αν τα πειραξε κατι που καναμε εμεις λαθος. Δεν μιλω για σοβαρη ασθενεια
 
Γιώργο ο ασπέργιλλος π.χ. κολλάει και από τη μεταφερόμενη από τον αέρα σκόνη. Δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο ή ποιες εμπειρίες δικές σου ή άλλων που γνωρίζεις, σε οδηγούν διαρκώς τώρα τελευταία στο να σχολιάσεις επί σειρά θεμάτων τα πυρωτικά ως πιθανά αίτια, αλλά αν πράγματι έχεις κάτι στο νου σου, θα ήθελα να το μοιραστείς μαζί μας, διότι το να αναφερόμαστε με γενικότητα σε πυρωτικά σε κάθε καναρινοπρόβλημα δεν οδηγεί πουθενά αλλού από την ίδια την ασάφεια, που δεν λύνει το πρόβλημα κανενός, έτσι δεν είναι;
Και επαναλαμβάνω, κινδυνεύοντας να γίνω κουραστικός:
Γιαννη ο καθε ενας μας περιπου ξερη τι ενοχλη τα πουλια της εκτροφης μας. Εννοω αν τα πειραξε κατι που καναμε εμεις λαθος. Δεν μιλω για σοβαρη ασθενεια
Αν ήξερε, ούτε θα ρώταγε, ούτε θα του πέθαιναν.
 
Το μόνο που μπορώ να πω ότι βρέθηκα αντιμέτωπη με ένα σοκαριστικό θέμα διαβίωσης των πτηνών... Και τα υπόλοιπα 2 που ζουν είναι από θαύμα! Μιλώ για θέμα καθαριότητας... Εγώ θα προτιμούσα να άφηνα ελεύθερα τα πουλιά μου πάρα να τα εχω σε αυτή την άθλια κατάσταση!
 
Το μόνο που μπορώ να πω ότι βρέθηκα αντιμέτωπη με ένα σοκαριστικό θέμα διαβίωσης των πτηνών... Και τα υπόλοιπα 2 που ζουν είναι από θαύμα! Μιλώ για θέμα καθαριότητας... Εγώ θα προτιμούσα να άφηνα ελεύθερα τα πουλιά μου πάρα να τα εχω σε αυτή την άθλια κατάσταση!
Υπάρχει περίπτωση να σου τα δώσει;
 
Σχήμα λόγου ελπίζω...
Τι σχήμα λόγου.. Φανταστείτε ότι τα περιττώματα έχουν κάνει λόφους... Ποτηστρες με γλίτσα πλαστικά κλαδιά λερωμένα αυγά παλιά τροφές με τσόφλι...η ζευγαρωστρα μπορεί να έχει πάνω από 2 κιλά τροφή κάτω...

Υπάρχει περίπτωση να σου τα δώσει;
δυσολοο αυτό που σκέφτηκα είναι να πάρω 2 μπουκάλια χλωρίνη και να πάω να καθαρίσω τα κλουβιά
 
Back
Top