Διατροφή Τα καναρινια μου διαλεγουν την τροφη τους

Εγγραφή
24 Φεβ 2016
Μηνύματα
611
Πόλη
Ηράκλειο
τους περνω μια τροφη που εχει 26 ειδη σπορων μεσα οι μαγκες διαλεγουν τους σπορους και τους αλλους τους αφηνουν και ειναι και πανακριβη εγω απλως συπληρωνα αλλα τωρα δεν συπληρωνω αν δεν τους φανε ολους οχι να διαλεγουν και ετσι αναγκαστικα τους τρωνε θελουν δεν θελουν για να κανουν πληρη και σωστη διατροφη
 
26 είδη σπόρων; Μήπως έχεις πάρει καμιά τροφή για άλλα πουλιά; Ποιά δίνεις;
 
26 σπόρια έχει μέσα και δεν την τρώνε;
Τα'χασα τώρα!
Ας έβρισκα και εγώ για τα δικά μου τέτοια τροφή και θα σου έλεγα αν την τρώνε η όχι.😛
Να μας έλεγες πως έχει μέσα πέντε είδη σπόρων να πω αντεε αλλά για 26 πολύ περίεργο.Φαίνεται μάλλον τρώνε μόνο τους λιπαρους.🙄
 
Ας έβρισκα και εγώ για τα δικά μου τέτοια τροφή και θα σου έλεγα αν τα τρώνε η όχι
Δεν είναι τόσο απλό,το προιόν είναι πλήρης τροφή, με αυγό, φρούτα και πολλά άλλα. Η τιμή του είναι 6 ευρώ το μισό κιλό.
Όπως έχει ειπωθεί,το κεντρικό ερώτημα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ο έλεγχος της διατροφής και πως αυτό επιτυγχάνεται. Με μια τόσο μεγάλη παροχή απο το βασικό μείγμα, γνώμη και συμπέρασμά μου είναι πως χάνεται. Καλύτερα ένα βασικό μείγμα να περιέχει 7 σπόρους και τα υπόλοιπα να τα προσθέτουμε εμείς.
Εδώ το εν λόγω https://www.beaphar.com/en-gb/product/beaphar-xtravital-canary.
 
Εδώ το εν λόγω προιόν.
Δυστυχώς αυτές οι τροφές επιβεβαιώνουν το "ουκ εν τω πολλώ το ευ".
Παρόλο που είναι υπέροχες, μυρίζουν θαυμάσια και χαίρεσαι να τις βλέπεις και οι παπαγάλοι την περισσότερη την πετάνε.
Άσε που έχει και αυγοτροφή μέσα. Ίσως είναι κατάλληλη για ενίσχυση ορισμένων περιόδων και όχι για μόνιμη τροφή σπόρων.
 
@δημητρις113 η περιέργεια με κάνει να ρωτήσω αν μπορείς εσύ ή κάποιος άλλος να μας γράψεις ή να φωτογραφίσεις τα περιεχόμενα αυτής της συσκευασίας ώστε να δούμε τι ακριβώς είναι αυτοί οι 26 σπόροι που εμπεριέχονται.
Θέλω να πω όμως πως η ανασφάλεια και η διάθεση να περιποιηθούμε όσο το δυνατόν καλύτερα τα φιλαράκια μας μπορεί να μας οδηγεί σε υπερβολές χωρίς όμως πάντα να είναι απαραίτητες ή απαιτητές.
 
Εντάξει τώρα κατάλαβα.
Οκ το βρίσκω υπερβολικό να τρώνε τέτοια τροφή σε καθημερινή βάση. Σε φάση πτερορροιας ίσως να ήταν και οτι πρέπει.
Αλλά προσωπικά δεν θα την επέλεγα πάλι.
Όπως είπε και ο Δημήτρης καλύτερα ενα μείγμα με λίγα σπόρια και συμπλήρωμα μετά παρά αυτή.
 
Δυστηχώς γυρνάμε όμως και στο γνωστό ότι συσκευασίες του κιλού επώνυμες δεν υπάρχουνε πολλές ή αρκετές. Οι μόνες που μου έρχοντε στο μυαλό είναι η manitoba premium που δεν είχε καλή κατανάλωση από τα δικά μου πουλιά και η versela laga prestige που έχει πρασινοκόκκινα μπισκότα μέσα.
Αν ο Δημήτρης έχει ένα πουλάκι γιαυτό θα πήρε τη μικρή συσκευασία τον καταλαβαίνω αλλά καλύτερα να κοιτάξεις άλλη συσκευασία σπορικών Δημήτρη.
 
H quiko δεν έχει 2κιλες για καναρίνια όπως για παπαγάλους Λάμπρο; @TheBigL
 
. Οι μόνες που μου έρχοντε στο μυαλό είναι η manitoba premium που δεν είχε καλή κατανάλωση από τα δικά μου πουλιά και η versela laga prestige που έχει πρασινοκόκκινα μπισκότα μέσα.
Αυτές ακριβώς.
Και εμένα της μανιτομπα στην αρχή με μεγάλη δυσκολία την έτρωγαν αλλά τώρα πια την τρώνε μια χαρά. Όπως της versele laga που είναι καλή αλλά το κακό είναι αυτά τα μπισκοτάκια όντως. και αν δεν κάνω λάθος της ίδιας μάρκας πάλι έχει κι άλλη τροφή χωρίς μπισκότο. Με ποιο λίγα σπόρια όμως.

H quiko δεν έχει 2κιλες για καναρίνια όπως για παπαγάλους Λάμπρο; @TheBigL
Αυτή η τροφή που λες Μαρία μου απο τι έχω δει η πιο μικρή ποσότητα υπάρχει στο 1 κιλό.
 
Έχει δίκιο η Εύα. Τώρα είδα αυτήν
pet4u.gr/quiko-premium-canaries.htm
Αλλά τί σπόρια και τί άλλο περιέχει δυστηχώς δεν ξέρω.
 
Έχει δίκιο η Εύα. Τώρα είδα αυτήν
pet4u.gr/quiko-premium-canaries.htm
Αλλά τί σπόρια και τί άλλο περιέχει δυστηχώς δεν ξέρω.
Όχι Λάμπρο δεν λέω αυτή.η συγκεκριμένη περιέχει πάλι μελι φρούτα και αυγό. Υπάρχει και αλλη quiko σε 1 κιλό και 25 κιλά.Αλλά δεν την βρίσκω αυτή την στιγμή.

Βρήκα στο bird market αυτή που λέω αλλά σε 25 κιλά. Την ίδια τροφή την βρήκα με 1κιλό όπως ξανά είπα όμως ξέχασα πουυ.
 
Η manitoba που δίνεις εσύ πάντως δεν είναι κακή. Είναι καλή λύση αρκεί να τρώει το κέχρι.
 
Η manitoba που δίνεις εσύ πάντως δεν είναι κακή. Είναι καλή λύση αρκεί να τρώει το κέχρι.
Το τρώνε μια χαρά.Αν και μανιτομπα αγοράζω μόνο όταν δεν βρίσκω την τροφή που θέλω. 😉
 
Για την vadigran την πλήρης τροφή χωρίς μπισκότο.. Τι γνώμη έχετε;
Την βρήκα κάπου,1 κιλό γύρω στα 3 και κάτι.
Sorry φίλε χαλάσαμε το θέμα σου..😎
 
Back
Top