Φροντίδα Τα κλουβιά των parrotlets (Μάριου+Κάρλο)

270 (1678 x 930).webp
Λένα μου είναι πλαστικά ''βρακάκια'', τα οποία τοποθετώ στο πίσω μέρος των κλουβιών για προστασία από τους ανέμους όταν δεν κάνει κρύο 😁
Σε σχέση με το δαντελένιο πανί, έχω πολλά αφού το Μαριονάκι μου ''κεντούσε'', δες ένα απ΄αυτά! 😛
16 ).webp
 
Βλέποντας όλα αυτά τα κλουβιά μη φανταστείτε πως ''έχω θέμα'':D (δεν λέω, μου αρέσει να κάνω το καλύτερο για τους μικρούς μου φίλους) αλλά...
Έχω δυο αρσενικά parrotlets 5,5 και 1,5 χρονών τα οποία δεν ζουν συνεχώς στο ίδιο κλουβί (λόγω τσακωμών). Συγκατοικούν όμως γι΄αρκετές ώρες την ημέρα (μαζί δεν κάνουν και χώρια δεν μπορούν!) Διαβάζοντας για τσακωμούς και ζευγαριών έχω αρχίσει να πιστεύω πως είναι ''ιδίωμα'' των πάροτλετς και δεν φταίει τόσο ότι είναι αρσενικά... Πως να το κάνουμε, πρόκειται πραγματικά για μικρούς γίγαντες με ιδιαίτερους χαρακτήρες και απαιτήσεις μεγάλων παπαγάλων.
Οι συνθήκες της οικογένειας μας ''επιβάλουν'' να διαμένουμε (ανά εποχές και για μεγάλα χρονικά διαστήματα) σε 3 κατοικίες. Οι αποστάσεις μεταξύ τους είναι μεγάλες οπότε αναγκαστικά και τα πουλιά πρέπει να έχουν διαφορετικά κλουβιά σε κάθε σπίτι...

[x]

.. Συνήθως τους παίρνω μαζί όπου κι αν πάω, έτσι (αναγκαστικά) υπάρχουν και μικρότερα κλουβιά μεταφοράς (για ξενοδοχεία ή μεταφορά στους κτηνίατρους-πτηνίατρους)

[x]

η νέα τους ''ζευγαρώστρα'' ελπίζω να με βολέψει περισσότερο (από το να κουβαλάω δυο ξεχωριστά κλουβιά)

[x]


8   P3051654 - Αντίγραφο (1698 x 1247) (849 x 623).webp

πατήθρες 8   P3051654 (1122 x 629).webp
 
Σίσσυ αυτή η ζευγαρώστρα είναι απο τα Πεπερόνια;
Αγόρασα αυτή η ζευγαρώστρα για τον Μάριο και τον Κάρλο (@Φοίβος) Ανέστη (= είναι των Μαριονίων)😉
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Μετά από κάποια χρόνια κατέληξε να ζουν εκεί ο Μάριος με τη Λήδα και τώρα πια την έχω μόνο για τα ταξίδια (των Πεπερονίων), διότι είναι μικρότερη από αυτές του σπιτιού και του εξοχικού.🙃🙂
 
Back
Top