Ασθένειες Τα κοκατίλ είναι άρρωστα κι έχουν μικρό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fotis_K
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Fotis_K

PB Known Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
3.116
Πόλη
Αθήνα
Χτες ο αρσενικος φτερνιζοταν. Δεν εδωσα σημασια, σημερα παρατηρησα οτι και των 2 οι κουτσουλιες εχουν αχωνευτα σπορια.☹Ελπιζω πως σημερα θα προλαβω να τα παω στον πτηνιατρο. Τωρα ομως τι κανω με το μικρο; Το αφηνω μαζι τους; Σημερα να σημειωσω δεν μπαινουν και πολυ... Ειναι ταισμενο αλλα δεν καθονται ωρα στην φωλια οπως πριν.Αμα ο γιατρος μου δωσει αντιβιωση τι να κάνω;
Να αφησω και το μικρο να παιρνει αντιβιωση η πρεπει να το μεγαλωσω εγω με κρεμα για να μην πεθανει;
 
Στις 6 θα παμε στον πτηνιατρο. Μου πε να βαλω αλουμινοχαρτο στον πατο για να κανει καλλιεργια στις κουτσουλιες. Μπορειτε να με βοηθησετε τι να κανω με το μικρο; Οι γονεις δεν θα αναστατωθουν τωρα;Λογικα θα το παρατησουν το μικρο... Οποτε θα παω να παρω κρεμα.
 
☹Τι ασχημα νεα ειναι αυτα; Φώτη ρωτα και τον πτηνιατρο για το θεμα του μικρου... Είναι πολυ μωρο... Τι να πω... Περιμενω νεα μετα την επισκεψη... Ευχομαι ολα να πανε καλα...
 
Κρέμα πρέπει να πάρεις σε περίπτωση που δεν το ταίσουν και αναγκαστικά θα το αναλάβεις εσύ.
Φιλικά, Γιάννης
 
Αργησαμε λιγο να γυρισουμε. Γενικα ολη η διαδικασια ηταν μια οδυσσεια στην κυριολεξια. Μπηκε το κλουβι στο αυτοκινητο οι γονεις οπως ηταν επομενο αναστατωθηκαν και βγηκαν απο την φωλια. Περιμεναμε λιγο μεχρι να μπουμε. Ο πτηνιατρος τα πιασε και τα εξετασε. Η αναπνοη τους μου ειπε ειναι φυσιολογικη.. Δεν εχουν αδυνατησει καθολου. Ο αρσενικος λεει ειναι στο οριο και η θηλυκια ειναι λιγο πιο αδυνατη. Πηρε δειγματα απο τις κουτσουλιες και θα χω νεα την Δευτερα. Στο μεταξυ τον ρωτησαγια το μικρο, σαφη απαντηση δεν πηρα αλλα μου ειπε να μην περιμενω και πολλα πραγματα.☹Το μικρο ειχε παγωσει και μου πε αμα προλαβω και ζει μεχρι να παω σπιτι να το βαλω κατω απο μια λαμπα. Δυστυχως ομως δεν γινοταν να παμε σπιτι ακομα... Το πηρα λοιπον το βαλα στην κοιλια μου μεσα απο την μπλουζα να αρζησει να ζεσταινεται. Τιποτα ομως... Τελικα το βαλα στα χερια μου και αρχησε να περνει θερμοκρασια.:)Μετα το ξαναβαλα μεσα επειδη ειδα οτι η θηλυκια πλησιαζε. Μετα απο 10 λεπτα μπηκε μεσα το ταισε και το ζεστανε. Ολα αυτα μεσα στο αυτοκινητο. Οποτε τωρα θα περιμενω μεχρι την Δευτερα για τα αποτελεσματα.

ΥΓ1:Πηγα κουτσουλιες και απο το αλλο κοκατιλ για καλο και για κακο.
ΥΓ2:Στον Δημητριαδη πηγα ο οποιος ειναι εξαιρετος πτηνιατρος(οχι μονο) και τον συστηνω ανεπιφυλακτα.
 
Αμάν βρε Φώτη, τί ταλαιπωρία! Ευτυχώς που το πουλάκι άντεξε! Εύχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα! Περιμένουμε νέα...
 
Ευτυχως που σε εχουν παντα κοντα τους..
Καλη επιτυχια για τη Δευτερα, ευχομαι να πανε ολα καλα
Αμαν αυτα τα ξαφνικά, σκετη φρικη ειναι...
 
Εχω παθει πλακα αυτες τις μερες. Τουλαχιστον οτι και να ναι το πετυχα στην αρχη. Θα παω και του Κικικι κουτσουλιες για καλο και για κακο. Μου πε καπου καπου να του πηγαινω δειγματα απο κουτσουλιες ωστε να μην χανουμε τον ελεγχο. Ελπιζω οτι ολα θα πανε καλα...
 
Πωπω ταλαιπωρία! Κυρίως για το νεογέννητο.
Πάντως έχεις πολύ στοργικό ζευγάρι. Πιστεύω οτι θα τα ξεπεράσετε όλα αλώβητοι.
 
Περαστικα Φωτη! Πω πω κριμα μωρε! Μεσα στη χαρα ησουν με τον μικρο και τωρα αυτο... Μακαρι να μην ειναι κατι ασχημο! Ευχομαι ολα να πανε καλα για το μωρο! Περιμενουμε ευχαριστα νεα!
 
Μολις επικοινωνησα με τον πτηνιατρο. Τα αποτελεσματα ειναι και κακα και καλα. Το ζευγαρι εχει κολοβακτηρηδια και μου πε να τους δωσω το βιμπραμιζιν(αν το λεω σωστα) 1ml se 100ml νερου για 4 με 5 μερες. Το προλαβαμε λεει στην αρχη οποτε δεν θα χρειαστει να τα ξαναπαω. Το αλλο ομως(η snowpearl) εχει σταφυλοκοκο. Μου πε να της δωσω το Baytrill 0.5% 1ml σε 100ml νερου για 5 μερες, μετα 5 μερες παυση και σε 5 μερες ξανα. Κι αφου περασει μια βδομαδα χωρις αντιβιωση να του ξαναπαω κουτσουλιες γιατι αν εχει σταφυλοκοκο σε μεγαλο βαθμο θα ειναι για παντα φορεας.

Τωρα αν της μεινει και δεν γινεται τιποτα θα την παω πισω γιατι αρκετα μ αυτο το πετ που ψωνιζω. Και τα εγγλεζακια που πηρα απο κει ηταν αρρωστα κι αυτα κι εγω δεν μπορω να χω το ρισκο αν θα μου κολλησουν και τα αλλα. Οποτε ο καιρος θα δειξει...
 
Ελα βρε Φωτη... Τι νεα ειναι αυτα;
Το μωρο ειναι καλα να υποθεσω, ετσι;Φαινεται δυνατο αρα θα πρεπει να του βρουμε ενα ονομα που του αρμοζει!
Περαστικα τους!
 
Φωτη για το μωρο τι σου ειπε οτι πρεπει να γινει; Το αφηνεις ως εχει με τους γονεις και αρα θα παρει και αυτο την αγωγη αφου το ταιζουν οι γονεις του;
 
Φωτη για το μωρο τι σου ειπε οτι πρεπει να γινει; Το αφηνεις ως εχει με τους γονεις και αρα θα παρει και αυτο την αγωγη αφου το ταιζουν οι γονεις του;

Η αντιβιωση μου πε οτι δεν ειναι τοσο ισχυρη γι αυτο και το μωρο θα το αφησω με τους γονεις και θα περνει κι αυτο την αντιβιωση γιατι σιγουρα θα χει κολλησει.
 
Μολις επικοινωνησα με τον πτηνιατρο. Τα αποτελεσματα ειναι και κακα και καλα. Το ζευγαρι εχει κολοβακτηρηδια και μου πε να τους δωσω το βιμπραμιζιν(αν το λεω σωστα) 1ml se 100ml νερου για 4 με 5 μερες. Το προλαβαμε λεει στην αρχη οποτε δεν θα χρειαστει να τα ξαναπαω. Το αλλο ομως(η snowpearl) εχει σταφυλοκοκο. Μου πε να της δωσω το Baytrill 0.5% 1ml σε 100ml νερου για 5 μερες, μετα 5 μερες παυση και σε 5 μερες ξανα. Κι αφου περασει μια βδομαδα χωρις αντιβιωση να του ξαναπαω κουτσουλιες γιατι αν εχει σταφυλοκοκο σε μεγαλο βαθμο θα ειναι για παντα φορεας.

Τωρα αν της μεινει και δεν γινεται τιποτα θα την παω πισω γιατι αρκετα μ αυτο το πετ που ψωνιζω. Και τα εγγλεζακια που πηρα απο κει ηταν αρρωστα κι αυτα κι εγω δεν μπορω να χω το ρισκο αν θα μου κολλησουν και τα αλλα. Οποτε ο καιρος θα δειξει...
πηγες ξεχωριστά,τις κουτσουλιές,Φωτάκη; Πως έχει αλλο το ένα πουλάκι κι αλλο το άλλο;το vibramicyn, ειναι φάρμακο, που δεν χορηγείται σε νεογνά και εγκύους,το αναφέρουν οι οδηγίες χρήσης του φαρμάκου! Το bytrill,τώρα, δεν είναι ακίνδυνο, απλά, στη σωστή δόση είναι αξιόπιστο, στο στόμα του πουλιούκαι όχι στο νερό!
Δεν θέλω να υποτιμήσω το γιατρό σου, αλλά, εξήγησέ μας, να καταλάβουμε, γιατί ορισμένες διαγνώσεις, εγω προσωπικά, δεν τις καταλαβαίνω! Συγγνώμη!
 
Back
Top