Ασθένειες Τα κοκατίλ είναι άρρωστα κι έχουν μικρό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fotis_K
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σοφια εχει 3 κοκατιλ απ'οτι ξερω. Τα 2 που ειναι ζευγαρι και εχουν το μωρο και ενα whiteface (snowpearl) που ειχε παρει τελευταια και το εχει μονο του. :)
 
Ετσι οπως τα λεει ο Ανεστης ειναι. Το ζευγαρι του το πηγα να το δει και πηρες μονος του δειγματα. Της snowpearl τις κουτσουλιες τις πηγα σε αλουμινοχαρτο. Οσο για τα φαρμακα δεν μπορω να κανω κατι αλλο... φανταζομαι ξερει τι κανει. Εγω θα ακολουθησω αυτα που μου πε.

Οχι οτι δεν τα πιστευω αυτα που μου λες Σοφια αλλα... Ετσι στα τυφλα...
 
Φώτη το μωρό το ταίζουν ή το έχεις αναλάβει εσύ...

Φιλικά, Γιάννης

To ταιζουν οι γονεις. Μηπως πρεπει να το μεγαλωσω εγω; Προσωπικα δεν θελω αυτη την περιοδο να μεγαλωσω με κρεμα ενα τοσο μικρο πουλι. Εκτος κι αν ειναι αναγκαιο.
 
Νομίζω,
ότι πρέπει απλώς να τα παρακολουθείς και εφόσον το ταίζουν κανονικά και αυτό αναπτύσεται, να το ταίσεις μόνο εφόσον θέλεις να το..ημερέψεις.. αν και νομίζω ιδανικό (εφόσον δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα) είναι να ταίζουμε τα μωρά όταν αυτά βγαίνουν από τη φωλιά και σιγά - σιγά να μας συνηθίζουν χωρίς να τους λείψει η φροντίδα των γονέων...

Φιλικά, Γιάννης
 
Επιστρεφω σχεδον μετα απο ενα μηνα με νεοτερα.

Την προηγουμενη εβδομαδα ηταν προγραμματισμενο να ξαναπαω κουτσουλιες της snowpearl αλλα λογω των εξετασεων δεν μπορεσα. Ετσι δημερα βρηκα την ευκαιρια και πηγα στον πτηνιατρο.

Ξαναπηγα κουτσουλιες του ζευγαριου(κοκατιλ) προοληπτικα να τα δει. Πηρα τον Κικικη και την Πακιτα μαζι μου να τα δει κι αυτα προοληπτικα. Τα βρηκε μια χαρα(αναπνοη βαρος κλπ). Μαλιστα μου ειπε οτι ειδικα η Πακιτα ειναι καλοθρεμενη.:Tongue::Πηρε και δειγματα απο κουτσουλιες τα οποια θα βγουν την Παρασκευη.

Τωρα η snowpearl. Μετα την αντιβιωση ειδα μια μικρη βελτιωση αλλα η υπνηλια παρεμενε. Μαλιστα μια μερα επεσε.Αυτα τα ανεφερα στον γιατρο(κος Δημητριαδης) ο οποιος μου ειπε οτι θα δει απο τα δειγματα που πηρε(κουτσουλιες) αν το ξεπερασε κι αν οχι ποσο μεγαλη αποικια εχει. Και για την snowrearl τα αποτελεσματα θα βγουν την Παρασκευη κι εχω μεγαλη αγωνια.

Τον ρωτησα αμα δεν το ξεπερασει μηπως θα ταν καλυτερο να της κανουμε αυθανασια... Μου πε ομως οτι στα πουλια κανουμε σπανια κι οτι αυτο που εχει δεν την ταλαιπωρει(δεν νιωθει πονο δηλαδη) απλα της φερνει υπνηλια και νιωθει μια αδυναμια.Ακολουθουν μερικες φωτογραφιες κατα την προετοιμασια πριν φυγουμε(αλουμινοχαρτο κλπ)

*Σοφια τον ρωτησα τι ειδος σταφυλοκοκκου ειναι και μου ειπε οτι ειναι χρυσίζων σταφυλόκοκκος.
**Ολα τα κλουβια εχουν παιχνιδια μπολικα μεσα αλλα τα αφαιρεσα για να μπορεσω να παω τα δειγματα στον πτηνιατρο.
 

Συνημμένα

  • P6170781.webp
    P6170781.webp
    54,8 KB · Προβολές: 81
  • P6170782.webp
    P6170782.webp
    53,6 KB · Προβολές: 77
  • P6170783.webp
    P6170783.webp
    52,3 KB · Προβολές: 84
Φώτη ο χρυσίζων είναι ο πιο θανατηφόρος σταφυλόκοκκος και έχουν πεθάνει άνθρωποι απο αυτό και είναι πολύ ισχυρός απένταντι στα αντιβιωτικά. Σίγουρα η αντιβίωση που σου έδωσε μπορεί να τον ''χτυπήσει''?
 
Φώτη ο χρυσίζων είναι ο πιο θανατηφόρος σταφυλόκοκκος και έχουν πεθάνει άνθρωποι απο αυτό και είναι πολύ ισχυρός απένταντι στα αντιβιωτικά. Σίγουρα η αντιβίωση που σου έδωσε μπορεί να τον ''χτυπήσει''?

Γρηγορη εισαι σιγουρος;Εμενα μου ειπε το αντιθετο.. Οτι ειναι ο πιο συνηθισμενος και ηπιος σταφυλοκοκκος. Κι οταν στην ερωτηση μου αν μπορει να κολλησουμε εμεις γελασε(οχι με κακια) και με διαβεβαιωσε πως οχι.😕
 
Γρηγορη εισαι σιγουρος;Εμενα μου ειπε το αντιθετο.. Οτι ειναι ο πιο συνηθισμενος και ηπιος σταφυλοκοκκος. Κι οταν στην ερωτηση μου αν μπορει να κολλησουμε εμεις γελασε(οχι με κακια) και με διαβεβαιωσε πως οχι.😕

http://
Medlook - Σταφυλόκοκκος: Ανθεκτικότητα και κίνδυνοι
25χρονη έχασε τη ζωή της από χρυσίζοντα σταφυλόκοκκο Haravgi Newspaper, top cyprus newpaper, cyprus latest news and articles, cyprus newspaper.

Αν μπορείς μαθε την λατινική ονομασία
 
Γρηγορη με τρομαζεις τωρα... Τι να κάνω;

Πρεπει να την κανω αυθανασια γιατι ειναι επικινδυνη; Τι αντιβιωση να της δωσω;
 
Γρηγορη με τρομαζεις τωρα... Τι να κάνω;

Πρεπει να την κανω αυθανασια γιατι ειναι επικινδυνη; Τι αντιβιωση να της δωσω;

Μίλησα τηλεφωνικά με κτηνίατρο τώρα. Είναι ο πιο επικίνδυνος σταφυλόκκοκος που υπάρχει. Εγώ δεν μπορώ να ξέρω την αντιβίωση, αλοίμονο άλλωστε. Αυτό γίνεται με αντιβιόγραμμα. Μήπως σου είπε κάποιο άλλος είδος και μπερδεύτηκες; Το λατινικό όνομα του είναι το Staphylococcus Aureus, αν μπορείς ρώτα τον γιατρό αν είναι αυτό το λατινικό του όνομα (ρώτα απο περιέργεια)
 
Περιττο να σου πω οτι μ εχεις αναστατωσει. Και πολυ καλα κανεις... Τωρα θα χει φυγει απο το κτηνιατρειο και δεν εχω το κινητο του. Μπορεις να μου αναφερεις μερικα ονοματα σταφυλοκοκκου μηπως δεν ακουσα καλα; Αλλα ειμαι σιγουρος οτι αυτο ειπε..
 
Γρηγορη τον πηρα τηλεφωνο και τον βρηκα. Τηλεφωνικα μας ειπε οτι προφερεται Αουρους. (αν ακουσα καλα.)Ετσι προφερεται κι αυτο που μου γραψες; Του εχω μιλησει για το φορουμ και του παμε οτι ενας φιλος που του το παμε τι εχει μας ειπε οτι ειναι πολυ επικινδυνος αλλα επιμενει οτι δεν ειναι για τον ανθρωπο κι αμα εχουμε εμπιστοσυνη σ αλλο πτηνιατρο να παμε εκει. Εν ολιγης καταλαβα οτι παρεξηγηθηκε λιγο αλλα τι να κανω. Για να την παω σ αλλο πτηνιατρο δυσκολο αλλα θα προσπαθησω να την παω στον Ακριβο.



Επισης προσθεσε οτι ο ανθρωπος στην φυσικη του χλωριδα εχει αυτα τα αντισωματα και δεν κινδυνευει.
 
Παραθέτω αυτούσιο αποσπασμα απο το βιβλίο ''παθολογία των πτηνών'' σε συνημμένο αρχείο (φωτογραφία)
Ένα ενημερωτικό εδώ:
http://www.e-tipos.com/content/staticfiles/issues/2008/01/17/170108%2033.pdf

Άλλα είδη είναι
ο επιδερμικός, σαπροφυτικός, ο πυογόνος, ο λευκός, ο καπίτης, είναι πολλά τα είδη (30-35? ) δεν τα θυμάμαι απ έξω.
 

Συνημμένα

  • 170620091017.webp
    170620091017.webp
    36,2 KB · Προβολές: 57
Γρηγορη τον πηρα τηλεφωνο και τον βρηκα. Τηλεφωνικα μας ειπε οτι προφερεται Αουρους. (αν ακουσα καλα.)Ετσι προφερεται κι αυτο που μου γραψες; Του εχω μιλησει για το φορουμ και του παμε οτι ενας φιλος που του το παμε τι εχει μας ειπε οτι ειναι πολυ επικινδυνος αλλα επιμενει οτι δεν ειναι για τον ανθρωπο κι αμα εχουμε εμπιστοσυνη σ αλλο πτηνιατρο να παμε εκει. Εν ολιγης καταλαβα οτι παρεξηγηθηκε λιγο αλλα τι να κανω. Για να την παω σ αλλο πτηνιατρο δυσκολο αλλα θα προσπαθησω να την παω στον Ακριβο.

- Αυτόματη συγχώνευση post στις 20:59 - Το προηγούμενο post δημιουργήθηκε στις 20:58 -

Επισης προσθεσε οτι ο ανθρωπος στην φυσικη του χλωριδα εχει αυτα τα αντισωματα και δεν κινδυνευει.

Και εμένα αν μου τα έλεγαν αυτά θα είχα παρεξηγηθεί, για αυτό σου είπα να τον ρωτήσεις απο περιέργεια 😉 Τα λινκ λένε άλλα όμως, όπως και τα βιβλία, σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ τον γιατρό, αυτό σπούδασε και αυτή είναι η δουλειά του, ξέρω όμως απο την δική μου γιατρό οτι είναι ο πιο επικίνδυνος.
 
Δεν ξερω τι να κανω. Γρηγορη η προθεση μου δεν ηταν να παρεξηγηθει αλλα εφοσον μιλαμε για κατι τοσο σοβαρο το τελευταιο πραγμα που με νοιαζει ειναι αυτο.

Τι προτεινεις να κάνω;Εφοσον υπαρχει εστω και η παραμικρη υποψια λεω να του κανω αυθανασια. Ξερω ακουγεται σκληρο αλλα εσεις τι θα κανατε στην θεση μου;

Επισης μπορει τελικα να το μεταδωσει σ εμας; Στα κρουσματα που χουν αναφερθει κολλησαν απο πουλια;
 
Δεν ξερω τι να κανω. Γρηγορη η προθεση μου δεν ηταν να παρεξηγηθει αλλα εφοσον μιλαμε για κατι τοσο σοβαρο το τελευταιο πραγμα που με νοιαζει ειναι αυτο.

Τι προτεινεις να κάνω;Εφοσον υπαρχει εστω και η παραμικρη υποψια λεω να του κανω αυθανασια. Ξερω ακουγεται σκληρο αλλα εσεις τι θα κανατε στην θεση μου;

Επισης μπορει τελικα να το μεταδωσει σ εμας; Στα κρουσματα που χουν αναφερθει κολλησαν απο πουλια;

Ευθανασία χωρίς να παλέψεις για το πουλί; Κρίμα δεν είναι; Πάρε μια δεύτερη γνώμη απο κάποιον άλλο γιατρό. Κρούσματα στην Ελλάδα μπορεί να μην υπάρχουν, και όσα αναφέρονται είναι κρούσματα απο νοσοκομεία.
 
Παω να σκασω. Γρηγορη εννοεις να το παω και σε καποιον αλλο γιατρο η να επικοινωνησω με καποιον αλλο μεσω τηλεφωνου;
 
ένα αντιβιώγραμμα, θα δείξει σε ποιά αντιβιωτικά είναι ευαίσθητος ο Staphylococcus Aureus, κι έτσι μπορείς να το παλέψεις!
Σε μια εποχή που ο καρκίνος,το aids, kαι άλλα συντηρούνται, δεν καταλαβαίνω γιατί συζητάμε ευθανασία, ενώ,υπάρχουν φάρμακα!
Δεν λέω οτι θα γίνει καλά, αλλά, ο σταφυλόκκοκος,όταν θεραπευτεί, δεν ανιχνεύεται πια, δεν τίθεται ζήτημα "φορέα της νόσου", γιαυτό σου προτείνω, μη καταθέτεις τα όπλα έτσι εύκολα...Φαντάσου την ικανοποίηση, αν τα καταφέρεις...
 
Back
Top