Γενικά Τα κοκατίλ μου είναι αρσενικά ή θηλυκά;

xristosxx

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαϊ 2009
Μηνύματα
78
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπέρα, μπορεί κανένας να μου πει τι φύλο είναι τα 2 κοκατίλ;
ευχαριστώ :)
 

Συνημμένα

  • 20160816_203923.webp
    20160816_203923.webp
    15,2 KB · Προβολές: 40
  • 20160816_203948.webp
    20160816_203948.webp
    17,9 KB · Προβολές: 39
  • 20160816_203955.webp
    20160816_203955.webp
    17,9 KB · Προβολές: 40
Μπορούμε να δούμε ουρές; Αν τα έχεις μπροστά σου τα πουλιά, ρίξε μια ματιά εδώ justcockatiels.net/pearl.html.
 
Το ανοιχτόχρωμο το βλέπω αρσενικό, το γκρι πρέπει να ανοίξεις το πτέρωμα της ουράς. Μάλλον θηλυκό.
Τα πήρες; Τι σου έχουν πει;

Ρίξε μια ματιά και στο άρθρο μας για το φύλο των cockatiels.
 
το γκρι το είχα πάρει από μικρό, 2 μηνών για θηλυκό. Το άλλο είναι ενός φίλου και μου το έδωσε σήμερα για να το ηρεμήσω λίγο μιας και αυτός δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί. Δεν ξέρει και αυτός τι είναι.
 
Όμορφα είναι. Αν είναι διαφορετικά θα τα ζευγαρώσεις; Τα έχεις βάλει κοντά τώρα; Άσχετα που είναι υγιή πρέπει να τα κρατήσεις σε απόσταση και για λόγους γνωριμίας αλλά και για λόγους προσαρμογής στα διαφορετικά μικροβιακά φορτία.
 
Ναι τα έχω σε διαφορετικά κλουβια και τα έχω δίπλα δίπλα. Θα τα βγάζω μαζί για να γνωριστούν και για να ηρεμήσει και το άλλο που είναι λίγο άγριο. Αν όντος είναι αρσενικό θηλυκό τότε σε κάνα 2-3 μήνες που η θηλυκια θα είναι σχεδόν 1 χρόνον τότε θα τα βάλω για ζευγάρωμα
 
Καλύτερα μετά το νέο έτος. Κανονικά τα βάζουμε μετά τους 18 μήνες. Ιδίως τα θηλυκά, θέλουμε να ωριμάσουν αρκετά.
Να την βγάζεις έξω, να δυναμώσουν οι μύες να μην δυσκολευτεί στην ωοτοκία. Και φυσικά σουπιοκόκκαλο πάντα στο κλουβί.
 
Την θηλυκια από την αρχή που την πήρα την έχω σχεδόν κάθε μέρα έξω για να πετάει, αυτός ήταν και ο σκοπός μου και έψαχνα μικρό για να μας μάθει πιο εύκολα και να μην είναι συνέχεια μέσα σε ένα κλουβί.
 
Ωραία τότε, διατροφή είσαι σχολαστικός φροντίζεις την ποικιλία;
Ένα ακόμα θέμα όταν με το καλό έρθει η ώρα... σε ποιο κλουβί θα κάνεις την ένωση του ζευγαριού;
 
από διατροφή δίνω σπόρους mix συσκευασμένους, πελλετ, κροκέτες, κεχρί Σενεγάλης, σποράκια, φρούτα και λίγα λαχανικά μιας και δεν τα προτιμάει πολύ. το κλουβί που την έχω είναι 60x45x80 και πιστεύω ότι είναι αρκετά ευρύχωρο για ένα ζευγάρι.
 
Ωραία την προσέχεις αλλά δεν βλέπω την μαγική λεξούλα χόρτα :)
Βάλε τα στην διατροφή της τώρα που είναι μικρούλα και μπορεί να φάει τα πάντα. Αργότερα εν όψει αναπαραγωγής, θα πούμε τι θα αποφεύγετε.
 
Back
Top