Γενικά Τα κοκατίλ μου είναι αρσενικά ή θηλυκά;

sorry :)
μελωδικά δεν θα το έλεγα, το ένα κάνει ένα μικρό σαν κράξιμο και το άλλο σαν να προσπαθεί να σφυρίξει.Αν καταφέρω θα ανεβάσω κάνα αρχείο με τον ήχο
 
Δεν μπορώ να το ακούσω αλλά η φωνή, είναι και ανάλογα το πουλί. Εγώ έχω τώρα μία θηλυκή που κράζει πολύ θα έλεγα για θηλυκό. Έχει την ίδια φωνή με τον συγχωρεμένο τον αρσενικό μου. Άλλο θηλυκό που είχα πολύ παλαιότερα, δεν άκουγες την φωνή του.
Πάντως φωνάζουν πιο πολύ όταν είναι σε οίστρο.
 
Γνωρίζει κανένας για τεστ dna; Αν υπάρχει κάποιος που κάνει Θεσσαλονίκη, διαδικασία και κόστος;
 
Aν δει το θεμα η @Marilenaki θα μας πει για πιο σίγουρα. Αν όμως όλη κι όλη η φωνή του πρώτου πουλιου απο τις φωτο σου περιορίζεται σε αυτό που ανέβασες τοτε νομίζω ότι έχεις 2 θηλυκά.
 
καλημερα,
αν και τα 2 πουλια εχουν περασει τους 8 μηνες (εχουν περασει πρωτη πτερρορια) ειναι και τα 2 θηλυκα.
Το πρώτο ειναι cinnamon pearl και το δευτερο pearl μεταλλαξη.
Δεν χρειαζεσαι τεστ dna γιαυτες τις μεταλλαξεις.
Το αρσενικο pearl οταν βγαλει το μωρουδιστικο φτερωμα χανει σχεδον ολες του τις περλες ενω το θηλυκο τις διατηρει ως εχει.
 
καλημερα,
αν και τα 2 πουλια εχουν περασει τους 8 μηνες (εχουν περασει πρωτη πτερρορια) ειναι και τα 2 θηλυκα.
Το πρώτο ειναι cinnamon pearl και το δευτερο pearl μεταλλαξη.
Δεν χρειαζεσαι τεστ dna γιαυτες τις μεταλλαξεις.
Το αρσενικο pearl οταν βγαλει το μωρουδιστικο φτερωμα χανει σχεδον ολες του τις περλες ενω το θηλυκο τις διατηρει ως εχει.

Μαριλένα το πιο κίτρινο κι αυτό για το οποίο υπάρχει ο προβληματισμός (πρώτη φωτο) μας γράφει ότι είναι 8 μηνών. Δεν αναφέρει για την πτερόροια τίποτα.
 
Back
Top