Γενικά Τα κοκατιλ μου φτερουγιζουν μεσα στον υπνο τους

kwnstantina

PB Member
Εγγραφή
24 Μαϊ 2009
Μηνύματα
258
Πόλη
Κίσσαμος
Στα κοκατίλ μου βάζω πάνω στο κλουβί μια πατσέτα όμως αντί να κοιμούνται φωνάζουν. Δοκίμασα να τα βάλω μέσα στο δωμάτιό μου για να κοιμηθούν αλλά μέσα στη νύχτα ξαφνικά τα ακούω και φτερουγίζουν σαν να έπεσαν από την πατήθρα επειδή τρόμαξαν... Δεν μπορώ να μην τους κάνω τίποτα γιατί 5:30 με 6:00 το πρωί αρχίζουν και φωνάζουν και ενοχλουν τους γείτονες... Τι μπορώ να κάνω; ☹
 
Αυτο που παθαινουν τα κοκατιλ στον υπνο τους (οχι μονο τα δικα σου) λεγαται night fright. H λυση σε αυτο ειναι ενα λαμπακι νυχτος στο δωματιο που κοιμουνται και να μην σκεπαζεις ολοκληρο το κλουβι, να αφηνεις μια πλευρα ξεσκεπαστη. :)
 
Η Έλλη μου έπαθε "cockcrow fright" χθές τα ξημερώματα κατά τις 6:00. Δεν το περίμενα γιατί άφησα την μία απο τις τέσσερεις πλευρές ανοιχτή με πρόσωπο προς τα παντζούρια που σιγομπαίνει φώς δειλά-δειλά εκείνες τις ώρες!😕
Τώρα θα αφήνω τρείς πλευρές ανοιχτές.Ίσως φταίει που την έχω 4 μέρες μόνο και δεν εξοικειώθηκε ακόμη.
 
Το έγραψα λακωνικά επειδή έτυχε να το πάθει το σύνδρομο night fright με την αυγή.Cockcrow=ξημέρωμα, αυγή, λάλημα του πετεινού.
 
Το έγραψα λακωνικά επειδή έτυχε να το πάθει το σύνδρομο night fright με την αυγή.Cockcrow=ξημέρωμα, αυγή, λάλημα του πετεινού.

Τελοσπαντων ο σωστος ορος ωστε να μπορει καποιος να το αναζητησει και να διαβασει και περισσοτερα στο διαδικτυο ειναι το night fright ειτε το παθαινουν στις 00.00 ειτε στις 03.00 ειτε στις 05.00 το πρωι. To cockcrow fright δεν υπαρχει πουθενα. 😉
 
Τελοσπαντων ο σωστος ορος ωστε να μπορει καποιος να το αναζητησει και να διαβασει και περισσοτερα στο διαδικτυο ειναι το night fright ειτε το παθαινουν στις 00.00 ειτε στις 03.00 ειτε στις 05.00 το πρωι. To cockcrow fright δεν υπαρχει πουθενα. 😉
Γειά σου Ανέστη ζωικέ κώδικα. Εσένα θα ψηφίσω 😎
 
Γειά σου Ανέστη ζωικέ κώδικα. Εσένα θα ψηφίσω 😎

Δεν ειμαι ζωικος κωδικας. Μολις το διαβασα ηθελα να ενημερωθω για το τι ειναι αυτο που περιγραφεις και εκανα αναζητηση στο google. Βρηκα διαφορες σαχλαμαρες και διαβασα και τιποτα επι του θεματος η σχετικο με παπαγαλους.

Επειδη καποιος σε αυτο το θεμα ζητησε πληροφοριες νομιζω πως η ειρωνεια περισσευει.
 
Δεν ειμαι ζωικος κωδικας. Μολις το διαβασα ηθελα να ενημερωθω για το τι ειναι αυτο που περιγραφεις και εκανα αναζητηση στο google. Βρηκα διαφορες σαχλαμαρες και διαβασα και τιποτα επι του θεματος η σχετικο με παπαγαλους.

Επειδη καποιος σε αυτο το θεμα ζητησε πληροφοριες νομιζω πως η ειρωνεια περισσευει.

Μην κολλάς Ανέστη-χαλάρωσε-ηρέμησε:beach_relax:. Δεν υπάρχει επίσημα ο όρος για παπαγάλους cockcrow fright όπως ο night fright απλά ήθελα να διαχωρίσω ότι έγινε την αυγή και όχι μες την νύχτα και όπως και να έχει ήθελα να το διατυπώσω έτσι.Άλλωστε οι περισσότεροι γνωρίζουν αγγλικά. Τώρα αν απαγορεύεται λόγω "παραπληροφόρησης" μπορεί κανείς "ευγενικά" να ζητήσει να μη μπερδεύουμε τον κόσμο.Απο την άλλη νομίζω ότι εσύ ειρωνεύτηκες πρώτος (ο σωστος ορος ωστε να μπορει καποιος να το αναζητησει και να διαβασει και περισσοτερα στο διαδικτυο ειναι το night fright ειτε το παθαινουν στις 00.00 ειτε στις 03.00 ειτε στις 05.00 το πρωι.) γι αυτό, ασ'το!
 
Μην κολλάς Ανέστη-χαλάρωσε-ηρέμησε:beach_relax:. Δεν υπάρχει επίσημα ο όρος για παπαγάλους cockcrow fright όπως ο night fright απλά ήθελα να διαχωρίσω ότι έγινε την αυγή και όχι μες την νύχτα και όπως και να έχει ήθελα να το διατυπώσω έτσι.Άλλωστε οι περισσότεροι γνωρίζουν αγγλικά. Τώρα αν απαγορεύεται λόγω "παραπληροφόρησης" μπορεί κανείς "ευγενικά" να ζητήσει να μη μπερδεύουμε τον κόσμο.Απο την άλλη νομίζω ότι εσύ ειρωνεύτηκες πρώτος (ο σωστος ορος ωστε να μπορει καποιος να το αναζητησει και να διαβασει και περισσοτερα στο διαδικτυο ειναι το night fright ειτε το παθαινουν στις 00.00 ειτε στις 03.00 ειτε στις 05.00 το πρωι.) γι αυτό, ασ'το!

Αυτο που εγραψα εγω δεν ηταν ειρωνεια αλλα διορθωση διοτι μπορουσε και καποιος αλλος οπως εγω να παραπλανηθει και να αρχισει να ψαχνει αδικα για πραγματα που δεν υπαρχουν. Δεν εβαλες ουτε καν "εισαγωγικα" σε αυτο που ειπες ωστε να το υποψιαστει κανεις.

Τωρα το που ειδες εσυ την ειρωνεια ειναι ενα αλλο θεμα... :neutral
 
Back
Top