Γενικά Τα μικρά μου lovebirdakia

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariah
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mariah

PB Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.011
Πόλη
Περιστέρι
Παιδια μολις απεκτησα τα Lovebirds μου. Ενα υπεροχο ζευγαρακι masked Lovebirds σαν αυτο που εχω στο avatar. Τους ετοιμασα το κλουβι με πολλη αγαπη. Ειναι πολυ τρομαγμενα βεβαια και γι'αυτο τα εχω απο αποσταση μεχρι να προσαρμοστουν στο νεο τους περιβαλλον.Kαθονται στο κλαδι διπλα διπλα ακινητα.Φανταζομαι οτι ειναι φυσιολογικο;Φωτογραφια θα προσπαθησω να βαλω συντομα.Απλα τωρα θα ηθελα να μοιραστω τη χαρα μου μαζι σας. 🙂Ευχαριστω πολυ για ολη τη βοηθεια που μου δωσατε μεχρι τωρα!
 
Περιμενουμε φωτογραφιες! :D

Φυσιολογικο μου φαινεται αφου ειναι ακομη τρομαγμενα να κουρνιαζουν το ενα διπλα στο αλλο διοτι ετσι νιωθουν ασφαλεια!
 
Αυτα ειναι ο Μπιξ-Μπιξ και η Μπομπιλα! Δεν ειναι τελεια; Καμαρωστε τα!


ΥΓ. Ειμαστε ομως λιγο ντροπαλα και τρομαγμενα!
 

Συνημμένα

  • P1010213.webp
    P1010213.webp
    65,9 KB · Προβολές: 128
  • P1010214.webp
    P1010214.webp
    64,8 KB · Προβολές: 109
  • P1010215.webp
    P1010215.webp
    67,4 KB · Προβολές: 113
  • P1010216.webp
    P1010216.webp
    59,1 KB · Προβολές: 104
  • P1010218.webp
    P1010218.webp
    45,9 KB · Προβολές: 114
υπέροχα! Θα σου πρότεινα, να ασφαλίσεις τις πόρτες απο τις εξωτερικές ταίστρες, καθώς τα παπαγαλοειδή,έχουν τάσεις... Περιπλάνησης!
την κούνια τη χρησιμοποιούν; Αν όχι, μπορείς να τη βγάλεις, για εξοικονόμηση χώρου!
απορία δική μου τώρα:αυτά τα τεράάάάστια αμύγδαλα τα τρώνε;
να τα χαίρεσαι δεν έχω ξαναδεί ΄τη συγκεκριμένη ποικιλία!
 
Ειναι κουκλια! Να τα χαιρεσαι! Στην πεμπτη φωτογραφια το Lovebird που ειναι προς τα εξω και φαινεται το δαχτυλιδι του αν δεν κανω λαθος ειναι 3 χρονων! Αν φορανε πες μας τι γραφουνε να σου πουμε την ηλικια τους! Εχω μια πολυ καλοπροεραιτη παρατηρηση! Η τροφουλα που τους δινεις ειναι εντελως ακαταλληλη! Αυτα τα φυστυκια τα μεγαλα δεν τους κανουν καλα! Και ειναι πολυ δυσκολο να τα φανε κι ολας! Οι ηλιοσποροι επισης! Παρε ενα μειγμα που αν χει κατα 60% παπαγαλινη 10% κεχρι και οσο πιο πολλα σπορια εχει το μειγμα τοσο το καλυτερο! Αυτα απο εμενα! Ισως γι αυτο να μην ετρωγαν που μας ελεγες!
 
απορία δική μου τώρα:αυτά τα τεράάάάστια αμύγδαλα τα τρώνε;

Σοφία αυτά δεν είναι αμύγδαλα, είναι φυστίκια.:) Το περίβλημά τους δεν είναι πολύ σκληρό, μπορούν οι παπαγάλοι να τα ανοίξουν. Άλλωστε στους παπαγάλους αρέσει να δαγκώνουν και να προσπαθούν να ανοίξουν κάτι, θα τους είναι ένας τρόπος διασκέδασης. 😉

Φυσικά αν δούμε ότι ο παπαγάλος μας δεν μπορεί να τα ανοίξει, τα ανοίγουμε εμείς και του προσφέρουμε τον καρπό.
 

Συνημμένα

  • image004.webp
    image004.webp
    4,8 KB · Προβολές: 43
υπέροχα! Θα σου πρότεινα, να ασφαλίσεις τις πόρτες απο τις εξωτερικές ταίστρες, καθώς τα παπαγαλοειδή,έχουν τάσεις... Περιπλάνησης!
την κούνια τη χρησιμοποιούν; Αν όχι, μπορείς να τη βγάλεις, για εξοικονόμηση χώρου!
απορία δική μου τώρα:αυτά τα τεράάάάστια αμύγδαλα τα τρώνε;
να τα χαίρεσαι δεν έχω ξαναδεί ΄τη συγκεκριμένη ποικιλία!
Σας ευχαριστω που σας αρεσανε και ευχαριστω για τα σχολια σας. Σημερα ασφαλισα τις εξωτερικες ταιστρες και ολα τα πορτακια του κλουβιου για ασφαλεια. Την κουνια μεχρι στιγμης δεν την χρησιμοποιουν, μαλλον επειδη την φοβουνται ακομη! Οντως θα την βγαλω αν δω οτι δεν θα ασχολουνται μαζι της. Θα τους βαλω και κανενα παιχνιδακι αργοτερα μεχρι να εξοικιωθουν διοτι εχουν ταραξει τα καγκελα με το ραμφος. Τελικα σημερα αρχισαν να τρωνε και την ποικιλια σπορων. Τα ταραξανε!😱Τα μεγαλα φυστικια τα ανοιγουν αλα τους πεφτουν κατω και πανε και τα μαζευουν.Αρχιζουν σιγα σιγα να εξερευνουν ολο το κλουβι.Αυτη η ρατσα λεγεται masked Lovebirds.
Ειναι κουκλια! Να τα χαιρεσαι! Στην πεμπτη φωτογραφια το Lovebird που ειναι προς τα εξω και φαινεται το δαχτυλιδι του αν δεν κανω λαθος ειναι 3 χρονων! Αν φορανε πες μας τι γραφουνε να σου πουμε την ηλικια τους! Εχω μια πολυ καλοπροεραιτη παρατηρηση! Η τροφουλα που τους δινεις ειναι εντελως ακαταλληλη! Αυτα τα φυστυκια τα μεγαλα δεν τους κανουν καλα! Και ειναι πολυ δυσκολο να τα φανε κι ολας! Οι ηλιοσποροι επισης! Παρε ενα μειγμα που αν χει κατα 60% παπαγαλινη 10% κεχρι και οσο πιο πολλα σπορια εχει το μειγμα τοσο το καλυτερο! Αυτα απο εμενα! Ισως γι αυτο να μην ετρωγαν που μας ελεγες!

Εχω προσπαθησει να δω το δαχτυλιδι τους αλλα επειδη δεν καθονται ακομα δεν εχω καταφερει να το δω. Οταν μπορεσω θα σας το πω.
 
να τα χερεσε! Και αν ειναι ζευγαρι και ολα πανε καλα καλους απογονους!
 
Σας ευχαριστω πολυ ολους. Μακαρι να ειναι ζευγαρι. Εχουν παντως πολλα χαρακτηριστικα να ειναι ζευγαρι απο ποστ που εχω διαβασει στο φορουμ! Θα δειξει.
 
Τελικα σημερα αρχισαν να τρωνε και την ποικιλια σπορων. Τα ταραξανε!


Τα φαγανε διοτι πεινασανε πολυ! Η τροφη αυτη ειναι ακαταλληλη για Lovebirds οπως σου ειπε κι ο Φωτης. Ειναι το χυμα μιγμα που πουλανε για μεγαλους παπαγαλους.

Πολυ ομορφα πουλια! 🙂 Να τα χαιρεσαι!
 
Σας ευχαριστω και παλι για τα καλα σας λογια. Σας ευχαριστουν πολυ και τα Lovebirdakia μου!
 
Γειτονάκι να τα χαίρεσαι :)
Είναι πανεμορφα! Ότι χρειαστείς άλλο εδώ θα μαστε..
 
Απίθανα, καταπληκτικά ο Μπιξ - Μπιξ και η Μπομπιλα, γλυκύτατα τα ματάκια τους, δεν τους ξεφεύγει καμία κίνηση, ποζάρουν χαριτωμένα! Πολύ όμορφα επίσης τα ονόματά τους! Μπράβο σας, καλά παιχνίδια το ΣαββατοΚύριακο. Ευχαριστούμε που τα μοιράστηκες μαζί μας! .
 
Απίθανα, καταπληκτικά ο Μπιξ - Μπιξ και η Μπομπιλα, γλυκύτατα τα ματάκια τους, δεν τους ξεφεύγει καμία κίνηση, ποζάρουν χαριτωμένα! Πολύ όμορφα επίσης τα ονόματά τους! Μπράβο σας, καλά παιχνίδια το ΣαββατοΚύριακο. Ευχαριστούμε που τα μοιράστηκες μαζί μας! .

Σ'ευχαριστω Μαρια για τα καλα σου λογια. Με φοβουνται βεβαια ακομα αλλα που θα παει... Θα γινουμε φιλαρακια.🙄

Σημερα που καθαριζα το κλουβι τους(σημειωτεον με νερο,ξυδι και σοδα) προσπαθησα να δω τα δαχτυλιδακια τους καλυτερα. Εχουν πρασινο χρωμα και εγραφαν 07. Δεν καταφερα να το δω ολοκληρο! Τι σημαινει αυτο στο δαχτυλιδι τους; Ποσο χρονων μπορει να ειναι;Ενος ισως;
 
Back
Top