Γενικά Τα μικρά μου lovebirdakia

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariah
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εχουν πρασινο χρωμα και εγραφαν 07. Δεν καταφερα να το δω ολοκληρο! Τι σημαινει αυτο στο δαχτυλιδι τους; Ποσο χρονων μπορει να ειναι;Ενος ισως;
Σημαινει οτι ειναι γεννημενα το 2007! Τυχερη εισαι λοιπον... Εχεις ενα νεο ζευγαρακι... Οταν ηρεμισουν πιαστα και δες τι γραφει να σου πουμε..
 
Γύρω στα 30-45 είναι η τιμή τους.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Πόσο-κάνει-ένα-ζευγάρι-lovebirds.2932/


Εγω τα πηρα 40ευρω το ενα masked Lovebirds. Τα peachfaced ειχανε 35 ενω τα blue masked κανανε 80ευρω το ενα!

Βεβαια σε αλυσιδες πετ σοπ οπως το petcity τα ειδα και πιο ακριβα οποτε προτιμησα να τα παρω απο συνοικιακο με το οποιο ειμαι ευχαριστημενη.
 
Μariah θέλω να προσθέσω 2 βιβλιογραφικές παραπομπές σχετικές με το #8 που έχει φωτογραφία φιστίκια με κέλυφος: 1) Τα πάντα για τους ΠΑΠΑΓΑΛΟΥΣ Horst Bielfeld, Εκδόσεις Ι. ΚΑΡΑΚΩΤΣΟΓΛΟΥ, σελ.31: "Ποτέ μη δίνετε τα φιστίκια αξεφλούδιστα, γιατί στη φλούδα υπάρχουν συνήθως μύκητες, που προκαλούν αρρώστιες" και 2) Αφρικανικός Γκρι Παπαγάλος (Ζακό), Νatascha Schnelder-Bouman, Eκδόσεις ΚΑΡΑΚΩΤΣΟΓΛΟΥ, σελ. 28: "Πρέπει επίσης να είστε προσεκτικοί με τα φιστίκια σε κέλυφος, τα οποία περιέχουν δηλητηριώδη αφλατοξίνη και είναι παχυντικά..."; ! Τα σχόλια, τα συμπεράσματα και οι αποφάσεις δικές μας! Φιλικά.
 
Μariah θέλω να προσθέσω 2 βιβλιογραφικές παραπομπές σχετικές με το #8 που έχει φωτογραφία φιστίκια με κέλυφος: 1) Τα πάντα για τους ΠΑΠΑΓΑΛΟΥΣ Horst Bielfeld, Εκδόσεις Ι. ΚΑΡΑΚΩΤΣΟΓΛΟΥ, σελ.31: "Ποτέ μη δίνετε τα φιστίκια αξεφλούδιστα, γιατί στη φλούδα υπάρχουν συνήθως μύκητες, που προκαλούν αρρώστιες" και 2) Αφρικανικός Γκρι Παπαγάλος (Ζακό), Νatascha Schnelder-Bouman, Eκδόσεις ΚΑΡΑΚΩΤΣΟΓΛΟΥ, σελ. 28: "Πρέπει επίσης να είστε προσεκτικοί με τα φιστίκια σε κέλυφος, τα οποία περιέχουν δηλητηριώδη αφλατοξίνη και είναι παχυντικά..."; ! Τα σχόλια, τα συμπεράσματα και οι αποφάσεις δικές μας! Φιλικά.


Μαρακι σ'ευχαριστω παρα πολυ. Τα φιστικια δεν τους τα δινω πλεον,τα εχω πεταξει.Αυτα ηταν απο τις πρωτες μερες που δεν ηξερα. Τους εχω παρει συσκευασμενη τροφη μειγμα απο σπορους και τωρα ειναι πολυ χαρουμενα! Σ'ευχαριστω και παλι!
 
Θέλουμε νέα του Μπιξ - Μπιξ και της Μπομπίλα! Έπαψαν να φοβούνται; Βγαίνουν έξω από το κλουβί, έρχονται στο χέρι σου;
 
Δυστυχως ακομα δε βγαινουν εξω απο το κλουβι ουτε πλησιαζουν το χερι μου εξω απο το κλουβι. Ευτυχως δε φοβουνται τοσο οσο τις αρχες. Ειναι καπως πιο μαλακα τωρα. Δηλαδη να φανταστειτε το κλουβι το εχω διπλα μου ολη τη μερα και δε φοβουνται οταν καθομαι κοντα τους.Αλλα οταν παω να βαλω το χερι μεσα κατεβαινουν στο πατο του κλουβιου και κουρνιαζουν σε μια γωνια.Φανταζομαι οτι χρειαζεται υπομονη ή πρεπει να κανω κατι αλλο; 😕Και αυτο που με στενοχωρει ειναι οτι δεν τρωνε φρουτα.☹Κατα τα αλλα ειναι πολυ ενεργητικα και ζωηρα και κανουν πολλες αταξιες. Τους εφτιαξα και ενα δικο μου παιχνιδι αλλα τους αγορασα και ενα αλλο καινουριο και εχουν ξετρελαθει. Τα τραβανε και τα παιζουν συνεχεια. Τα αγαπαω πολυ αυτα τα μικρα!
 
Σ'ευχαριστω Αλεξανδρε! Τωρα εχει αλλαξει το κλουβι! Εχει και παιχνιδακια μεσα για να παιζουν!
 
Back
Top