Γενικά Τα παπαγαλάκια μου φύγανε

Stefanos123

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιουλ 2018
Μηνύματα
22
Πόλη
Σάμος
Γεια σας με λύπη σας ανακυνονω ότι τα δύο μπατζι που είχα μου όταν τα είχα βγάλει έξω και είχα ανοιχτό ένα παράθυρο με σητα και την Σουζάνα και φύγανε αλλά ευτυχώς δεν έχουν πάει μακριά και τα ακούω κάθε πρωι
 
Έχω ψάξει παντού τα έχω δει αλλά είναι πολύ ψηλά δεν μπορώ να τα πιάσω αλλα τώρα κλείνουν μια βδομάδα περιπου το κλουβί το έχω βγάλει έξω είναι γεμάτο κανονικά με τροφή αλλά επειδή δεν είναι εξηκιομενα με τα κλουβί γιατί και όταν τα είχα έξω δε μπαινανε μόνα τους τα έβαζα εγώ ευτυχώς όμως είναι καλα δεν νομιζα να ξαναμπουν
 
Πολύ ψύχραιμο σε βλέπω.
Δεν ξέρω πόσες ελπίδες έχουν να επιβιώσουν με τόσα αρπακτικά γύρω τους και φυσικά όταν έρθει ο Χειμώνας.
Κάτι που μπορείς να κάνεις αν τα δείς είναι να τους ρίξεις νερό, γιατί δεν μπορούν να πετάξουν και θα τα πιάσεις πιο εύκολα.
Επίσης να έχεις ανοιχτό το κλουβί και βάλε και έξω απο αυτό ένα μπολάκι με σποράκια και ήχους απο μπάτζι στο youtube δυνατά μήπως πλησιάσουν!
 
Εδώ που μένω δεν υπάρχουν πολλά αρπακτικά τα ακούω αλλά δεν μπορώ να τα δω άμα έρθει ο χειμώνας εύχομαι να έρθουν μόνα τους
 
Νομίζω ότι έχουν βρει την ελευθερία και να τα πιάσω δεν θα είναι καλό θα πάθουν καταυθλκα και θα πεθάνουν καλύτερα που είναι έξω έξαλλη αυτά αποφασίσανε να φύγουν θα δω τι θα κάνω αυτές της μερες
 
Καταρχήν ειδοποίησε την γειτονιά γιατί θα πεινάσουν και σίγουρα κάπου θα πλησιάσουν. Ειδικά σε γειτονους που έχουν κλουβιά. Φτιάξε και μερικές σελίδες, εκτυπωσε τες στον υπολογιστή αν έχεις με πληροφορίες, τηλέφωνο, φωτογραφίες κλπ.
Βάλε στο μπαλκόνι το κλουβί με σποράκια και νερό
Ακόμα δεν κατάλαβα πως το σκασαν
 
Καλή είναι η ελευθερία αλλά για κάποιον που γεννήθηκε γνωρίζοντας την. Τα συγκεκριμένα πουλάκια δεν ξέρουν πως να τη διαχειριστουν αυτή τη στιγμή και δεν έχουν ελπίδες έξω. Αν τους παρέχεις τις κατάλληλες συνθήκες ούτε κατάθλιψη θα πάθουν ούτε τίποτα. Το κλουβι είναι το σπίτι που γνωρίζουν.
 
Ακόμα δεν κατάλαβα πως το σκασαν

Στην αρχή ούτε εγώ μπορούσα να καταλάβω τι εννοεί.
Τελικά -μάλλον- τα είχε ελευθέρα μέσα στο σπίτι με σίτα και το έσκασαν!
 
Νομίζω ότι έχουν βρει την ελευθερία και να τα πιάσω δεν θα είναι καλό θα πάθουν καταυθλκα και θα πεθάνουν καλύτερα που είναι έξω έξαλλη αυτά αποφασίσανε να φύγουν θα δω τι θα κάνω αυτές της μερες

συγνωμη τι ειναι αυτα που λες; δεν ισχυει κατι τετοιο. ενα πουλακι που εχει γεννηθει και εχει μαθει στην αιχμαλωσια ειναι πολυ δυσκολο να επιβιωσει εξω! Και ειδικα ενα τετοιο ειδος!
 
Νομίζω ότι έχουν βρει την ελευθερία και να τα πιάσω δεν θα είναι καλό θα πάθουν καταυθλκα και θα πεθάνουν καλύτερα που είναι έξω έξαλλη αυτά αποφασίσανε να φύγουν θα δω τι θα κάνω αυτές της μερες

το οτι βρηκαν ενα ανοιγμα για αποδραση δεν σημαινει οτι ηταν αποφαση τους. Πραγματικα το οτι ζουν εδω και μια εβδομαδα ελευθερα μονο απο τυχη ειναι. Κανε τις ενεργειες που σου γραφει ο Γρηγορης στο ποστ #8
 
Μα αφού δεν έχει σκοπό να τα πιάσει δεν κατάλαβα προς τι το νόημα του ποστ...
Απλά για να πούμε "τι καλά που το έσκασαν, ζήτω η ελευθερία;"
Αυτό το είδος είναι χρόνια στην αιχμαλωσία και φυσικά το μέγεθος τους, κλλά και η έλλειψη τροφής θα τα "σκοτώσει" σύντομα.
Ελπίζω να προσπαθήσεις να τα πιάσεις και να είσαι πιο προσεκτικός την άλλη φορά.
Δεν σε κατηγορώ που έφυγαν, σε όλους μπορεί να τύχει αυτό, απλά δεν μου αρέσει η "αδιαφορία" που δείχνεις...
Προσπάθησε σε παρακαλώ να τα πιάσεις και κάνε όλα αυτά που σου είπαμε πιο πάνω.
Καλύτερα αν δεν τα θέλεις να τα χαρίσεις κάπου..
 
Κρίμα τα πουλάκια. Για το καλό των πτηνών μην ξαναμπείς στη διαδικασία να αποκτήσεις πουλάκια φίλε μου αφού δεν σε νοιάζει.
 
Παιδία δεν καταλάβατε εγώ τα παπαγαλάκια μου τα αγαπούσα πάρα πολύ και είχατε δει στις αρχές ότι ενδιαφέρομουν πολύ να τα πιάσω θέλω αλλά πριν λίγες μέρες φύγανε και σε έναν φίλο μου τα πέντε που είχε και είναι όλα μαζί το ποστ το ανέβασα για να σας πω ότι όλες αυτές τις μέρες που δεν γράφω είναι γιατί μου έχουν φύγει τα παπαγαλάκια μου και το κλουβί που είχατε πει το είχα παραγγείλει πριν λίγες αλλά αφού φύγανε είπα να το πάνε πίσω τους είχα αρχίσει και την διατροφή που είχατε πως δεν ενδιαφέρομουνα τότε γιατί μπηκα στο petbirds έτσι για πλάκα ποτε
 
καπου σε εχασα. Δηλαδη ταυτοχρονα εφυγαν και απο τον φιλο σου και απο σενα, και τωρα στην γειτονια σου υπαρχουν 5+2 παπαγαλακια ελευθερα;
 
προσωπικα σε καταλαβενω απολητα. ελπιζω να μας επισες. μπραβο και παλι μπραβο, για τις ενεργειες που δεν εκανες. εαν επιστρεψουν μονα τους καλο ειναι να δωσης μαγαλη προσοχη στα ψυχολογικα τους, εαν δεν γυρισουν ολα πηγαν καλα. καλητερα που φυγαν καλοκαιρι για να προσαρμοστουν στα νεα δεδομενα. Να μας κρατας ενημερους. μπραβο πολλα μπραβο.
 
στεφανε σοβαρα τωρα, διαβασε τις απαντησης που εδωσες στα μελη. Φοβαμε μην εχουν ψυχολογικα εαν γυρισουν πισω. τα αγαπας με ποιον τροπο, επειδη εγινες μελος του φορουμ. τι να σου πω. το επομενο που ηθελα να σε ρωτησω ηταν η ηληκια σου αλλα πραγματικα δεν υπαρχει λογος να μου την πεις. το μονο που ευχομε ειναι να επιβιωσουν ποτε δεν ξερεις τι γινετε, διοτι πλεον λεω μεσα μου ισως να ηταν τυχερα.
 
Back
Top