Αναπαραγωγή Τα παπαγαλακια δεν μπαίνουν στη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maggie09
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

maggie09

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2009
Μηνύματα
221
Πόλη
Εύβοια
τα παπαγαλακια που πηρα πριν λιγες μερες δεν μπενουνε μεσα στη φολια τους
ποσω καιρο κανανε τα δικα σας να μπουνε στην φολια;
μιλαω για τα μικρα τα Budgies
thank you
:D
 
τα παπαγαλακια που πηρα πριν λιγες μερες δεν μπενουνε μεσα στη φολια τους
ποσω καιρο κανανε τα δικα σας να μπουνε στην φολια;
μιλαω για τα μικρα τα Budgies
thank you
:D

Τι ηλικία έχουν τα πουλάκια; Είναι διατροφικά και σεξουαλικά έτοιμα για αναπαραγωγή; Στην φωλιά θα μπούνε όταν θα είναι έτοιμα να αναπαραχθούν.
 
ηλικια 8 μηνον και ανο
τα προιγουμενα μπικαν αμεσος αυτα τιποτα
ειναι διαφορτικο φυλω
 
Ακόμα τίποτα, δεν μπαίνουνε στη φωλιά... 😡
μακάρι να μπούνε
ή τουλάχιστον να την δούνε,😱
 
ηλικια 8 μηνον και ανο
τα προιγουμενα μπικαν αμεσος αυτα τιποτα
ειναι διαφορτικο φυλω

Τα προηγούμενα μπορεί να ήταν είδη ζευγάρι. Υπομονή δεν είναι ρομποτάκια, θα πρέπει να γνωριστούν και να γίνουν ζευγάρι και μετά η αναπαραγωγή.
 
τα προιγουμενα μπικαν αμεσος αυτα τιποτα

δεν ειναι ολα τα πουλια ιδια! Κανε υπομονη, μπορει να μην ειναι ετοιμα ή μπορει κ να μην ταιριαζουν! Εχεις δει να συμπεριφερονται σα ζευγαρι; Ταιζονται;ξυνουν το ενα το αλλο κτλ;

Κ το δικο μου 1ο ζευγαρι ηταν 1 χρονο μαζι (με φωλια) κ μετα... ζευγαρωσαν

Υπομονη!
 
Όλα τα κάνουν
ταίζονται, ξύνονται,
μέχρι και το αρσενικό μπαίνει απο πάνω και ζευγαρώνει (s.x)
αλλά φωλιά (nothing)😕
 
Προσωπικά θεωρώ ως τύχη, ή ατυχία το θέμα ζευγαρώματος και αναπαραγωγής των μπάτζι.
Το λέω αυτό, διότι άν και έχω τον Τζίτζι και την Τζιτζίκα, ένα χρόνο, μέσα σε αρκετά άνετο κλουβί 60x50x50, άν και έχω βάλει και άλλες φορές την φωλιά, άν και τα έχω προετοιμάσει διατροφικά με αυγό και multi-vit, άν και είναι πάντα αγαπημένα μεταξύ τους, άν και ηλικιακά ήταν ώριμα από πέρυσι ακόμη, δυστυχώς από ότι δείχνουν τα πράγματα, μάλλον δεν πρόκειται να ζευγαρώσουν ποτέ.
Τί και άν το θηλυκό, ανεβαίνει στην πατήθρα της φωλιάς, τί και άν "σκαλίζει" με το ράμφος του το άνοιγμά της! Τί και άν το ράμφος του θηλυκού έχει γίνει καφέ σκούρο-σημάδι πύρωσης!
Έως εκεί φτάνει η όλη τους διαδικασία, από εκεί και πέρα τίποτα
Και είναι μία διαδικασία που έχει επαναληφθεί και άλλες φορές, άλλες εποχές.
Ίσως βέβαια και να φταίει το ότι πιθανόν το αρσενικό να είναι τόσο μεγάλο ηλικιακά που να μην έχει ορμές. Αλλά πάλι, πως μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο, από την στιγμή που όταν τα αγόρασα ήταν μαζί στο ίδιο κλουβί και από την ίδια παρτίδα...
Φυσικά δεν πρόκειται να τα χωρίσω και να πάρω άλλο αρσενικό για την Τζιτζίκα.
Δεν είναι αυτοσκοπός μου η απόκτηση "απογόνων"
Άν όμως υπάρχει τρόπος (τροφή ή φάρμακο) για να ενισχύσω τις ορμές του Τζίτζι θα το έκανα, άν κάποιος από εδώ μέσα γνωρίζει περί αυτού και θέλει να βοηθήσει, είτε γράφοντας εδώ τον τρόπο, είτε στέλνοντάς μου ΠΜ.
 
Aπο αυτα που περιγραφεις η θηλυκια σου ειναι ετοιμη να κανει μικρα ενω ο αρσενικος οχι και τοσο. Μηπως να εβαζες στο νερο βιταμινη Ε?
Oπως το Nekton E
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Φώτη ευχαριστώ για την απάντηση.
Θα κοιτάξω στα pet-shop εδώ, μήπως και βρώ την βιταμίνη αυτή.
 
nekton e
αρχισα να δινο και εγω
το θυλικω η μητι ειναι καφε σκουρα
αλλα ακομα δεν μπενουνε στις φολιεσ πλεουν
εβαλα και 2
απο την αλλη μερια μηπος δεν τους αρεσε η προτη...
.😕
 
Γιατί βιάζεσαι τόσο; Απόλαυσε την κάθε στιγμή με τα πουλάκια σου και μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο. Αν δεν γεννήσει τώρα θα γεννήσει το φθινώπορο. Δεν υπάρχει λόγος για το ότι δεν μπαίνει στη φωλιά άλλος εκτός από το ότι δεν είναι έτοιμη η θηλυκιά να γεννήσει. Υπομονή και απόλαυσε τα πουλιά, θα έρθει και η αναπαραγωγή.
 
μηπος χρειαζονται ειδικο φος
οχι μονο τα μικρα αλλα ολα τα πουλια οταν γινετε εκτροφει μεσα στο σπιτι που δεν τα βλεπει ο ηλιος σχεδον καθολου;
 
Ο σωστός φωτισμός έχει μεγάλο ρόλο όχι μόνο στην αναπαραγωγή των πουλιών αλλά και στην καλή τους υγεία. Ανάλογα το που τα έχεις. Για μέσα στο σπίτι δεν πιστεύω ότι είναι απαραίτητες οι λάμπες. Αρκεί να τα έχεις σε κάποιο μέρος καλά φωτισμένο και να ανοίγεις τα παράθυρα καθημερινά για κάποιο διάστημα ώστε να περνάει η υπεριώδης ακτινοβολία. Εγώ όταν τα είχα μέσα στο σπίτι αυτό έκανα και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα. Παρόλα αυτά κάποιο διάστημα που κράτησα πουλιά σε δωμάτιο που δεν φωτιζότανε και πολύ καλά μου παρουσίασαν πρόβλημα (αδυναμία αναπαραγωγής και μελανινισμός σε ένα ζεμπράκι). Πάντως το πρόβλημα στα δικά σου δεν είναι το φως αφού όπως λες ζευγαρώνουν. Η υπομονή είναι πιο σημαντική και από το φως στην αναπαραγωγή 😉
 
Και γω έχω δύο κοκατίλ. Το θηλυκό το έχουμε 3 μηνες και το αρσενικό περίπου ενάμιση. Το αρσενικό πολλές φορές τα πρωινά κελαηδάει στο θηλυκό αλλά αυτή δε φαίνεται να του δίνει και πολλή σημασία... Επίσης δεν έχουν ζευγαρώσει ακόμα αλλα τους έχουμε πάρει φωλιά. Ξέρετε μήπως ποιο είναι το πρόβλημα;
 
τελικα ειναι και τα 2 αρσενικα μαλλον
το θιλικο; Εχει πολι λιγο μπλε😱
ποσ ναζευγαροσοθν 2 αγορια😕
τελικα θα παω να αγορασω 1 θιλικο
τι να γινι αραγε αν βαλω 2 αγορια με 1 κοριτσι στο ιδιο κλουβι;
τα αγορακια ταιζουν το ενα το αλλο στο στομα...
 
τελικα ειναι και τα 2 αρσενικα μαλλον
το θιλικο; Εχει πολι λιγο μπλε😱
ποσ ναζευγαροσοθν 2 αγορια😕
τελικα θα παω να αγορασω 1 θιλικο
τι να γινι αραγε αν βαλω 2 αγορια με 1 κοριτσι στο ιδιο κλουβι;
τα αγορακια ταιζουν το ενα το αλλο στο στομα...

Αν βαλεις 2 αγορια με 1 κοριτσι τα αγορια θα τσακονωνται για να διεκδικησουν την θηλυκια! Οχι τοσο καλη ιδεα! Οσο για το αν ταιζονται μεταξυ τους παπαγαλοι διαφορετικου φυλου αυτο αληθευει! Το κανουν απο τρυφεροτητα κι οχι μονο στο ζευγαρι τους!
 
Back
Top