Αναπαραγωγή Τα παραδείσιά μου γέννησαν ένα αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Xrhstosk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Xrhstosk

PB New Member
Εγγραφή
7 Αυγ 2020
Μηνύματα
258
Πόλη
Καρδίτσα
Γεια σας σημερα που γύρισα απτό σχολείο είδα ένα τοσο δα μικρό αυγουλάκια στην φωλια...καταχαρηκα, λογικά θα κάνουν κιαλλα τελικά πάλι καλά που δεν τα αλαξα κλουβί θα έμενε με το αυγό στον πισινό🤭το θέμα είναι ότι δεν τους έκανα την πρωετιμασια που πρέπει δεν τάιζα λαχανικά ούτε αυγοτροφη, πρέπει να αρχησω να δείνω από τώρα αυγοτροφη ε?πια θα μου προτείνατε επησης μερικές φορές που τους έβαλα λαχανικά δεν τα άγγιξαν νομίζω...μπορεί να φτεει που ήταν ανακατεμένα με σπόρια Πίος ξερει
 
πρέπει να αρχησω να δείνω από τώρα αυγοτροφη
Μπορείς να δίνεις μια επώνυμη σφραγισμένη αυγοτροφή ή βραστό αυγό (12-15 λεπτά βράσιμο).
Το αυγό θα πρέπει να το αφαιρείς μετά από 3-4 ώρες γιατί αλλοιώνεται.
Η αυγοτροφή μπορεί να παραμείνει στο κλουβί χωρίς να αλλοιωθεί.
Προσωπικά δίνω και από τα δυο στην αναπαραγωγή.
αυγοτροφές:
Ελπίζω να υπάρχει σουπιοκόκκαλο στο κλουβί.
Λαχανικά συνέχιζε να βάζεις και σίγουρα θα τα δοκιμάσουν (γλυστρίδα, μπρόκολο, άγρια)
 
Δεν γίνεται να βάλει σπιτική αυγοτροφη; Νομίζω είναι πιο οικονομική η παρασκευή της από του εμπορίου...ή υπάρχει διαφορά;
Φυσικά και μπορεί να χρησιμοποιήσει σπιτική αυγοτροφή, βέβαια καλό είναι κατά την προετοιμασία της αναπαραγωγής να δίνουμε όποια αυγοτροφή έχουμε διαλέξει για να είμαστε σίγουροι για την αποδοχή της από τα πουλιά.
Όταν έχουμε λίγα πουλιά μπορούμε να δίνουμε το βραστό αυγό και επικουρικά μια καλή αυγοτροφή του εμπορίου η οποία έχει το πλεονέκτημα να διατηρείται εκτός ψυγείου και δεν κινδυνεύει να αλλοιωθεί.
Η σπιτική αυγοτροφή διατηρείται εντός ψυγείου, η οικονομική διαφορά υπάρχει αλλά δεν είναι ουσιαστική για μικρό αριθμό πουλιών σε σχέση με το χρόνο της κατανάλωσης της.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ αααα δεν ήξερα ότι του εμπορίου διατηρείται και εκτός ψυγείου.. 😁 Απλά η αυγοτροφη που φτιάχνω εγώ (για δύο πουλάκια) περιέχει μισό αυγό, φρυγανιά, ρίγανη και λίγο διοσμο, πράγματα που στις ποσότητες που χρησιμοποιώ δε νομίζω ότι ξεπερνούν το 1-1,50€... παρόλα αυτά @Xrhstosk δεν περίμενα ότι θα ήταν τόσο οικονομική τ εμπορίου! Νόμιζα είναι πιο ακριβά...
 
@MaryPoo υπήρχαν και πιο φθηνές απλά είπα πρωτιμοτερο να δοσω 2-3 ευρώ παραπάνω παρά να πάρω καμιά αυγοτροφη που να μην είναι καλής ποιότητας και να έχω μετά προβλήματα...έχω πάντως στο ψυγείο την έχω να ξερεις
 
@Xrhstosk γι' αυτό κι εγώ προτιμώ να έχω έλεγχο (όσο γίνεται) για το τι καταναλώνεται στο σπίτι από ανθρώπους και πουλιά! 😉 απλά η σπιτική αυγοτροφη (τουλάχιστον στο δικό μου το ψυγείο) διατηρείται ελάχιστα.. από αυτή την άποψη, του εμπορίου μπορεί και να συμφέρει...
 
Μια μικρή ενημέρωση τα ζεμπρακια μέχρι στιγμής κάνουν κάθε μέρα από 1 αυγό...τώρα είναι στα 3 απλά υπάρχει ένα θεματακι, τα κλοσαει πιο πολύ ο αρσενικός δλδ θα έλεγα πάνω από το 70% η θυλικια ψηλοβαριετε, εδώ που τα λέμε και στο φτιαξιμο της φωλιάς τίποτα δεν έκανε...όλα ο αρσενικός 😂
 
τα κλοσαει πιο πολύ ο αρσενικός δλδ θα έλεγα πάνω από το 70% η θυλικια ψηλοβαριετε,
Δεν τα κλωσάει τα φυλάει και τα προστατεύει, λογικά σε 1-2 ημέρες θα αναλάβει την επώαση το θηλυκό.
 
@Xrhstosk Εμένα η θυληκιά τώρα που έχει 2 ωά σήμερα δεν τα κλωσσα σχεδόν καθόλου,τα φυλάει ο αρσενικός οπότε δεν είπε ο Ιωάννης πιο πάνω. Θα ξεκινήσει σιγά σιγά και αυτή τη δουλειά της,μην ανησυχείς.
 
υπάρχει καμία περίπτωση να κρυώσουν τα αυγά η κάτι τετιο 21°c
Όχι,δεν έχουν κανένα πρόβλημα, τα δικά μου έκαναν την πρώτη γέννα Δεκέμβρη με κρύο στο μπαλκόνι και όλα πήγαν καλά.
Φρόντισε να έχουν καλή διατροφή και όλα θα πάνε καλά.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ τι ενοεις καλή διατροφή😂τα ταιζω μόνο αυγότορφη ένα μείγμα σπόρων της vadigran ένα σαν γλυκάκι της verse kaga αυτά...λαχανικά δεν τρώνε καθόλου (σουπιοκοκαλο πέτρα ασβεστίου και τετια ενοειτε δεν τα λέω καν)
 
Παιδιά βρέχει καταραλτοδως εδώ έχουν πλιμηρισει σπίτια (Καρδίτσα μενω) και μπορεί σε κάποια σημεία να υπάρχει και ένα μέτρο νερό...επησης πλιμηρισε το σπίτι της γιαγιάς μου το όπιο είναι σχετικα παραπολυ ψηλό δλδ πρέπει να ανέβεις 4 σκαλιά στάνταρ...εδώ έχω βγει έξω να δω τι γίνετε απλά από αυτό και μόνο καταλαβαίνω...τώρα ίσως να πάρω τα ζεμπρακια μέσα ή να μην τα ξυπνησω
 
@Xrhstosk νομίζω ότι τα πουλάκια θα είναι καλά αν δ φυσάει για να φέρνει βροχή πάνω τους... δεν ξέρω όμως αν από όλη την κατάσταση τρομάξουν...
 
Back
Top