Αναπαραγωγή Τα παραδείσιά μου γέννησαν ένα αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Xrhstosk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@ΜΑΡΙΑαα καλά είμαστε 2-3 ανθρώποι αγνοουντε και ένας νεκρός νομίζω δεν είμαι και σίγουρος καταλλα είμαστε οκ το νερό έχει φύγει το περισοτερο εκτός απτό κέντρο που είναι ακόμα εγκλωβισμενα αμάξια...πλημιρησε και το σπίτι των παππούδων μου και τώρα είμαστε 8 άτομα και 2 παπαγάλοι να "πετάνε" σε ένα διαμέρισμα χωρίς ρεύμα
 
Παιδιά να ρωτήσω γίνετε να πιάσω τα αυγά να τα κάνω ωοσκοποιση και αν ναι σε πόσο καιρό? ( Μετά από 3 μέρες έχω ακούσει δεν είμαι και σίγουρος) επησης πρέπει να ακολουθήσω κάποια διαδικασία πρώτα πχ να πληνω τα χέρια μου η κάτι τετιο?
 
Τα χέρια σου πρέπει να είναι πλυμένα, στεγνά, καθαρά και ζεστά, όχι δλδ κρύα από το νερό. Οι ημέρες για την ωοσκόπηση είναι τουλάχιστον πέντε, αφού το θηλυκό πουλί έχει αρχίσει να κλωσσά, και καλύτερα 5 ημέρες μετά τη γέννηση του τελευταίου αυγού. Η γέννα φυσικά πρέπει να έχει ολοκληρωθεί, δλδ να έχουν γεννηθεί όλα τα αυγά.
 
Παιδιά καλημέρα...η τελευταία γεννά απέτυχε όλα τα αυγά ήταν κλούβια..σήμερα το πρωί όμως ξαναγενησαν...έχουν κάνει ένα αυγουλάκι και λογικά θα κάνουν κιαλλα...το θέμα είναι πως η φωλιά είναι όπως νανε από την τελευταία φορά και τώρα που τους έβαλα υλικό κάλυψαν το αυγό..θα το ξεθάψουν η πρέπει να το κάνω εγώ?...επησης το κυριότερο δεν έχω δώσει Πόλα φρούτα και λαχανικά...δεν ήξερα ότι θα έχουμε αυγά και δεν έκανα πρωετημασια...τώρα εδώ και λίγεςερες άρχιζα να τους δεινω λίγο chop απτους παπαγάλους μόνο αυτο
 
δεν ήξερα ότι θα έχουμε αυγά και δεν έκανα πρωετημασια
@Xrhstosk Xρήστο από την στιγμή που βρίσκουν φωλιά θα γεννανε συνεχως.Από ότι λες δεν έχεις κανει και καλη διατροφική προετοιμασια.Δώσε επειγόντως υγρο ασβέστιο και πολυβιταμινες ωστε να προλαβεις μια πιθανή δυστοκία.
 
Σε αυτο ευθυνεσαι κατα καποιο τροπο εσυ δεν αφαιρεσες την φωλια οταν επρεπε και τα πουλια μπηκαν σε καινουργιο κυκλο και χωρις διατροφικη προετοιμασια δεν ξερω αν θα εξελιχθει καλα αυτο!
 
..δεν ήξερα ότι θα έχουμε αυγά και δεν έκανα πρωετημασια...
Βρε Χρήστο, και την πρώτη φορά δεν ήξερες...και τότε δεν ήταν διατροφικά προετοιμασμένα, δεν έτρωγαν φρούτα ή λαχανικά πολλά...προσπάθησε από εδώ και στο εξής να τα έχεις υπό πιο έντονη εποπτεία κι αν δεν θέλεις γέννες, χώρισέ τα και βγάλε φωλιά, αν θέλεις πάλι, προετοίμασέ τα κατάλληλα. Ναι, το αυγό να το ανεβάσεις επάνω αν κάνει και άλλο αυγό.
 
@ianos @giannisvlg δεν ήθελα να βγάλω την φωλιά γιατί κοιμόντουσαν εκεί και νόμιζα την είχαν μόνο για αυτόν τον σκοπό...το ξέρω λάθος μου...επησης δεν ενοουσα ότι δεν δείνω καθόλου λαχανικά απλά δεν δείνω τόσο συχνά γιατί κάθε φορά με το ζόρι τα κάνω να τα φάνε...τώρα τι μπορώ να κάνω? Να βγάλω την φωλιά η να τα αφήσω και απλά να κάνω την πρωετοιμασια τώρα?
[automerge]1606829534[/automerge]
@PanagiotisAgrinio υγρό ασβέστιο τι ενοεις; Υπάρχει κάποιο ειδικό; Στο κλουβί υπάρχει πέτρα ασβεστίου ψαροκόκαλο...και λαχανικά όπως είπα έδινα αέρα μια δυο φορές την εβδομάδα και με χίλια ζόρια να τα φανε
 
@giannisvlg άρα θα την βάζω μόνο άμα θέλω αναπαραγωγή;
[automerge]1606830418[/automerge]
Επησης κάτι άλλο...υπάρχει περίπτωση να κρυώσουν τα πουλιά και να πάθουν τίποτα; Επειδή τα έχω έξω απλά με νάιλον να καλύβει μια μεριά του κλουβιου
 
δεν ήθελα να βγάλω την φωλιά γιατί κοιμόντουσαν εκεί
Χρήστο νομίζω το έχουμε ξαναπεί ότι η φωλιά στα πουλια μπαίνει ΜΌΝΟ για αναπαραγωγή..
με χίλια ζόρια να τα φανε
Τι λαχανικά δίνεις?Τα δίνεις σε μορφή chop?Εγώ στα δικά μου οτιδήποτε είναι πράσινο το τρώνε.
 
@PanagiotisAgrinio έχω προσπαθήσει με παραπολους τρόπους αλλά τίποτα...ο μόνος τρόπος που τα καταφέρνω είναι να τα κόβω σε πολύ μικρά κομματάκια και να τα ρίχνω μαζί με την τροφή τους...έτσι ξεγελιουντε και τρώνε λίγο το έχω δει με τα μάτια μου...αλιως δύσκολα θα φάνε...δεν τα πλησιάζουν καν
 
@Xrhstosk Ξανά λεω τι λαχανικά δίνεις? Εγώ οπότε δίνω ποτέ δεν τα κόβω εκτός αν είναι πιπεριά ή καρότο. Ποτε μην αναμιγνύεις τα σποράκια με λαχανικά. Μαλακόνουν και είναι ευάλωτα μετά για διάφορους μικροοργανισμους που αναπαραγονται στην υγρασία.Με λίγα λόγια χαλάνε.
 
@PanagiotisAgrinio ανάλογα δείνω διάφορα...ροκα σπανάκι μπρόκολο μερικές φορές μαρούλι...αυτό γιατην τροφή δεν το είχα σκευτει...αλλά έτσι και αλιως την αλαζα τουλάχιστον μία φορά την μέρα ...από φρούτα δείνω μήλο μόνο...μόνο αυτό έχουν φάει δηλαδη
 
Tα ζεμπρακια έχουν 6 αυγά όλα γονιμα...ο αρσενικός ομως συνεχίζει να φτιάχνει την φωλιά και μαδάει τη. Θυλικια για να της πάρει τα φτερά...του έχω βάλει νυμα χαρτί και τα πάντα αλλά περνει μόνο τα φτερά της...είναι γυμνό όλο το πάνω μέρος δηλαδή η πλάτη και της λείπουν και φτερά πτήσης...πως το σταματάω αυτο
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ το θυλικο από το μέρος της φωλιάς με τα αυγά? Η το αντίθετο... Όταν λέτε πλούσια διατροφή? Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δείνω εκτός από αυγό φρούτα λαχανικά σπόρια και σουπιοκοκαλο?
 
Back
Top