Γενικά Τα παραδείσια ζεμπράκια μου!

Basilisbsl

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2014
Μηνύματα
63
Πόλη
Δράμα
Αυτά είναι το ζευγαράκι που αγόρασα...
10270432_430856120386985_5639925244664290997_n.jpg


εδώ το θηλυκό μόνο του...
10626469_430856117053652_1994766593374090151_n.jpg


και τα δύο παιδιά τους... (ονόματα δεν έχω δώσει σε κανένα ακόμη)

10646840_430850027054261_2149797490288342060_n.jpg


10384735_430849917054272_7975967110313437441_n.jpg


... και δυό λόγια σχετικά με αυτά οι γονείς όταν τους είχα πάρει μετά απο 10 μέρες έκαναν την πρώτη τους γέννα, μεγάλοσαν τα παιδιά τους και μόλις βγήκαν απο τη φωλιά μετά απο λίγες μέρες ξαναγέννησαν 5 αυγά αλλα τα πήρα γιατί μου φάνηκε πολύ νωρίς για καινούρια γέννα τώρα πριν μία εβδομάδα περίπου ξαναγέννησαν 3 αυγά αυτά τα άφησα να τα βγάλουνε (περίπου στις 25 σεπτεμβρίου) τα παιδιά τους (που μάλλον είναι θηλυκά γιατί δε βλέπω να αλλάζει το χρώμα τους) τώρα είναι 3 μηνών και υγιέστατα στο μέλλον σκοπεύω να πάρω ένα αρσενικό ακόμη για να κάνω ακόμη ένα ζευγάρι και το ένα θηλυκό θα το χαρίσω σ'έναν φίλο μου!
 
Να τα χαίρεσαι είναι πανέμορφα! 🙂 Ουαου τόσες πολλές γέννες και σε μικρό χρονικό διάστημα.. 🙂
 
Πολυ ομορφα πουλακια, να τα χαιρεσαι. :) Τα ζεμπρακια ειναι ικανα να κανουν πολλες γεννες συνεχομενες, οποτε θα ηταν καλυτερα να τα σταματησεις μεσα στο χειμωνα λιγοστευοντας το φως (βαζοντας τα νωριτερα για υπνο) αν τα εχεις μεσα στο σπιτι με τεχνητο φως ή ισως χωριζοντας τα σε διαφοερικα κλουβια κατα φυλο. Οι ειδικοτεροι του φορουμ με τετοια πουλια θα σε συμβουλεψουν καλυτερα. 😉
 
Σας ευχαριστώ όλους!
Προς το παρόν δε μπορώ να κάνω κάτι γιατί είμαι στο στρατό και αυτή τι στιγμή τα προσέχει η μητέρα μου, τις έχω δώσει οδηγίες για όλα αλλα επειδή δεν ασχολείται πολύ με τάτοια το μόνο που κάνω είναι να ελπίζω ότι τα προσέχει!
 
Πανεμορφη οικογενεια! Τα ασπρα ζεβρακια μαρεσουν πααρα πολυ οποτε λατρεψα την θηλυκια σου 😛 Ασε που τα αδερφακια ειναι σαν δυο σταγονες νερο!:D Να τα χαιρεσαι!
 
Σήμερα πήρα την πρώτη μου άδεια απο το στρατό και επιτέλους μετά απο ένα μήνα ξανα είδα τα ''παιδιά μου'' άνοιξα την φωλιά απο τα παραδείσια και είχε μέσα δύο καφέ σαν ποντικάκια μωρά περίπου 15\17 ημερών και ένα αυγό που τελικά δεν εκολάφθηκε, αν τα καταφέρω και το θυμηθώ αύριο θα ανεβάσω και φωτογραφία!
Ειρήνη όντως τα δύο αδερφάκια στις πρώτες φωτογραφίες μοιάζουν παρα πολύ αλλα το ένα έχει μια λεπτή μαύρη γραμμή στο στήθος που δεν διακρίνεται καλά στις φωτογραφίες, επίσης και μένα μου αρέσουν πολύ τα άσπρα παραδείσια αλλα απ'ότι κατάλαβα δεν υπάρχουν και πολλές πιθανότητες να βγεί κάποιο άσπρο απ'το ζευγάρι μου, βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι αγαπώ λιγότερο τα σκουρόχρωμα!
 
Σήμερα πήρα την πρώτη μου άδεια απο το στρατό και επιτέλους μετά απο ένα μήνα ξανα είδα τα ''παιδιά μου'' άνοιξα την φωλιά απο τα παραδείσια και είχε μέσα δύο καφέ σαν ποντικάκια μωρά περίπου 15\17 ημερών και ένα αυγό που τελικά δεν εκολάφθηκε, αν τα καταφέρω και το θυμηθώ αύριο θα ανεβάσω και φωτογραφία!
Ειρήνη όντως τα δύο αδερφάκια στις πρώτες φωτογραφίες μοιάζουν παρα πολύ αλλα το ένα έχει μια λεπτή μαύρη γραμμή στο στήθος που δεν διακρίνεται καλά στις φωτογραφίες, επίσης και μένα μου αρέσουν πολύ τα άσπρα παραδείσια αλλα απ'ότι κατάλαβα δεν υπάρχουν και πολλές πιθανότητες να βγεί κάποιο άσπρο απ'το ζευγάρι μου, βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι αγαπώ λιγότερο τα σκουρόχρωμα!
ασταματητα ειναι... Βρες ασπρο αρσενικο ωστε να δημιουργησεις μεταλαξεις αν και να ξερεις οτι αυτα τραβαν γονιδια απο παππουδες και οχι απο γονεις.. Αν πετυχεις και διασταυρωση με σπινο θα ναι ακομη καλυτερα να τα χερεσε τα καμαρια σου και καλος πολιτης )
 
Back
Top