Γενικά Τα παραδείσια ζεμπράκια μου!

ασταματητα ειναι... Βρες ασπρο αρσενικο ωστε να δημιουργησεις μεταλαξεις αν και να ξερεις οτι αυτα τραβαν γονιδια απο παππουδες και οχι απο γονεις.. Αν πετυχεις και διασταυρωση με σπινο θα ναι ακομη καλυτερα να τα χερεσε τα καμαρια σου και καλος πολιτης )
Σ'ευχαριστώ πολύ!
Το σκέφτηκα κι εγώ ότι τα γοννίδια για το χρώμα πρέπει να τα πέρνουν απο το αρσενικό...
Ενδιαφέρον μου φαίνεται η διασταυρωσει με σπίνο αλλα δε ξέρω με ποια είδοι είναι συμβατά αν μπορείς και ξέρεις οι γνώσεις σου θα μου ήταν πολύ χρήσιμες, μου αρέσουν πολύ και τα diamond finch αν και δεν έχω δεί ποτέ απο κοντά...

ειναι κουκλακια ομως κανε μια πρωσπαθια να καθαρισεις λιγω τη φωλια :)
Φίλε Μάρκο απ'ότι είδα άρχισαν να βγαίνουν ήδη απο τη φωλιά οπότε σε λίγες ημέρες θα πώ στη μητέρα μου να τη βγάλει καθώς πάλι θα λείπω και στη πρώτη ευκαιρία θα την καθαρίσω και θα την απολυμάνω με βραστό νερό έτσι κι αλλιώς μέχρι την άνοιξη δε σκοπεύω να βγάλω κι άλλη γέννα!
 
Σ'ευχαριστώ πολύ!
Το σκέφτηκα κι εγώ ότι τα γοννίδια για το χρώμα πρέπει να τα πέρνουν απο το αρσενικό...
Ενδιαφέρον μου φαίνεται η διασταυρωσει με σπίνο αλλα δε ξέρω με ποια είδοι είναι συμβατά αν μπορείς και ξέρεις οι γνώσεις σου θα μου ήταν πολύ χρήσιμες, μου αρέσουν πολύ και τα diamond finch αν και δεν έχω δεί ποτέ απο κοντά...


Φίλε Μάρκο απ'ότι είδα άρχισαν να βγαίνουν ήδη απο τη φωλιά οπότε σε λίγες ημέρες θα πώ στη μητέρα μου να τη βγάλει καθώς πάλι θα λείπω και στη πρώτη ευκαιρία θα την καθαρίσω και θα την απολυμάνω με βραστό νερό έτσι κι αλλιώς μέχρι την άνοιξη δε σκοπεύω να βγάλω κι άλλη γέννα!
τα diamond finch ειναι επιθετικα απεναντι στα ζεμπρα πανεμορφα μεν πανακριβα δε και πολυ ποιο ιδιοτροπα και αν τα δεις σιγουρα θα θελησεις να μην τα ανακατεψεις με ζεμπρα αλλα να κρατησεις 4ην ρατσα ατοφια πας σε αλλα μονοπατια ομως... Κρατα τα ζεμπρα αλλα βαλε νεο αιμα στο κοπαδι σου πλεον 😀 εχει λευκα μαυροκεφαλα με μαυρα μαγουλα ακομη και κοινωνικους σπινους μπορεις και θα τρελαθεις απο τις μεταλαξεις και τα χρωματα η φωλια καθαρισμααα
 
Back
Top