Διατροφή Τα παροτλετ τρωνε τις ακαθαρσιες τους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Myra

PB Known Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2015
Μηνύματα
6.101
Πόλη
Σαντορίνη
Καλημερα αγαπες!

Εχω ενα "θεματακι" το τελευταιο 10ημερο και θα ηθελα τα φωτα σας.

Παρατηρησα πως το κλουβι των ΤζιΤζι ηταν παραδοξως αρκετα καθαροτερο συγκριτικα με τον προηγουμενο καιρο στη σχαρα χωρις να καθαριζω εντατικοτερα.

Σημερα που εχω ρεπο και πινω καφε διπλα τους προσεξα πως σαν χομπυ θα ελεγα κατεβαινουν στον πατο και οπου βρουν μια δυο κολλημενες κουτσουλιες στη σχαρα πανε και τις ξεκολλανε..

Προφανως αυτο δεν ειναι καλο ουτε ως συνηθειο ουτε ως θεμα διατροφης διοτι σημαινει ελλειψη πρωτεινης.

Στο κλουβι περα απο σπορους εχουν σουπιοκοκκαλο και γκριτ σε μονιμη βαση.
Η εξτρα διατροφη ειναι εκαχιστο κεχρι απο το χερι μου καθε μερα, μια φορα την εβδομαδα εξτρα σπορακια απο καναρινια περι τα 2 κουταλακια του γλυκου, μια φορα την εβδομαδα ενα κουταλακι του γλυκου αυγοτροφη (καναρινιων δυστυχως) και μετα αναλογως μια με δυο φορες την εβδομαδα ειτε καποιο φρουτο ή χορτο πχ αντρακλα.

Υπαρχει περιπτωση να ειναι οντως ελλειψη βιταμινων ή πρωτεινων, και αν ναι, τι μπορω να κάνω;

Αν ειναι κακο συνηθειο, πως μπορω να το αντιμετωπισω;

Η καθαριοτητα η συνηθης ειναι καθε 2 μερες ξυσιμο και καθαρισμα της σχαρας και περιπου καθε 5 ημερες αλλαγη τογ υποστρωματος (δεν εχουν καμια επαφη με το υποστρωμα ευτυχως).

Ευχαριστω!
 
Μπορεί να είναι έλλειψη πρωτεΐνης γιατί είναι πολύ λίγη η αυγοτροφή που τους δίνεις αλλά μπορεί να είναι και ανία.
Βέβαια μην σοκάρεσαι, το κάνουν πολλά ζώα αυτό.
Πρέπει να καλύψεις τα δύο αυτά ενδεχόμενα, με ενίσχυση των ζωικών πρωτεϊνών μέσω του αυγού αλλά και γενικά των πρωτεϊνών με χόρτα εποχής σε πιο συχνή βάση.
Τα χόρτα θα λύσουν εν μέρει και το πρόβλημα της ανίας με την πολύωρη απασχόληση που θα τους προσφέρουν.
Τώρα κάτι σε απλά παιχνιδάκια όπως μπαλάκια λευκού χαρτιού, είναι εύκολος και αποτελεσματικός τρόπος να περνάνε την ώρα τους καταστρέφοντας όσες ώρες λείπετε από το σπίτι εσείς.
Καθαρίζουν τα παιδιά βρε τι θέλεις; βλέπουν πως κουράζεσαι και είπαν να βοηθήσουν την κατάσταση :)
 
Μπορεί να είναι έλλειψη πρωτεΐνης γιατί είναι πολύ λίγη η αυγοτροφή που τους δίνεις αλλά μπορεί να είναι και ανία.
Βέβαια μην σοκάρεσαι, το κάνουν πολλά ζώα αυτό.
Πρέπει να καλύψεις τα δύο αυτά ενδεχόμενα, με ενίσχυση των ζωικών πρωτεϊνών μέσω του αυγού αλλά και γενικά των πρωτεϊνών με χόρτα εποχής σε πιο συχνή βάση.
Τα χόρτα θα λύσουν εν μέρει και το πρόβλημα της ανίας με την πολύωρη απασχόληση που θα τους προσφέρουν.
Τώρα κάτι σε απλά παιχνιδάκια όπως μπαλάκια λευκού χαρτιού, είναι εύκολος και αποτελεσματικός τρόπος να περνάνε την ώρα τους καταστρέφοντας όσες ώρες λείπετε από το σπίτι εσείς.
Καθαρίζουν τα παιδιά βρε τι θέλεις; βλέπουν πως κουράζεσαι και είπαν να βοηθήσουν την κατάσταση :)
Μαρια μου σε ευχαριστω για την απαντηση, αμεση και ευστοχη οπως παντα.

Παιχνιδια εχουν μπολικα και περα απο τα κλασικα σκοινια κτλ που ειναι ετοιμα, φτιαχνω συχνα διαφορα καλουδια με χαρτια καλαμακια ξυλαρακια κτλ οπου τα βλεπω οτι τα διαλυουν. Ειναι ασχημα ως παιχνιδια αλλα οσο προλαβαινω τους φτιαχνω και απο κατι και απασχολουνται.

Το θεμα της ανιας το ψιλοαππρριπτω για τον παραπανω λογο.

Πολυ συχνα τους βαζω μυρωδικα τα οποια φυσικα σε 3 λεπτα εχουν διαλυσει.
Προτιμω τα μυρωδικα διοτι δεν χαλανε ακομα και αν μεινουν ωρες στο κλουβι.
Αυγο, φρουτα και χορτα που σαπιζουν δυστυχως δεν δινω γιατι δεν μπορω να τα αφαιρεσω εγκαιρως απο το κλουβι και φοβαμαι να τα αφησω τοσες ωρες. Μπορω μονο στο ρεπο μου πχ να υους βαλω που ξερω οτι θα το εχω υπο ελεγχο.

Να δοκιμασω αρχικα περισσοτερη ποσοτητα και συχνοτερα αυγοτροφης; Ειναι ξηρη, και για καναρινια. Κανει ή να βρω εξειδικευμενη για παπαγαλους;

Φφφ κατι κανω λαθος.

Πριν ενα 20ημερο ειδα παρα πολλα φτερα και καταλαβαινω οτι περνανε πτερορροια, αλλα φοβαμαι τα αυγα και τα φρουτα γιατι μπορει να μουχλιασουν.
 
Να δοκιμασω αρχικα περισσοτερη ποσοτητα και συχνοτερα αυγοτροφης; Ειναι ξηρη, και για καναρινια. Κανει ή να βρω εξειδικευμενη για παπαγαλους;
Ναι παιδί μου αυτή των καναρινιών, μια χαρά είναι και σ/κ ή Κυριακή όποτε είσαι μαζί τους, βράζε και ένα αυγό.
Δεν πειράζει για την ποιότητα των παιχνιδιών, όσο πιο απλά, τόσο πιο αποτελεσματικά. Σου λέω σκέτα άσπρα μπαλάκια χαρτιού είναι μια χαρά, το καλύτερο αντιστρές. :)
 
Ομορφα.

Και εστω οτι αποκλειουμε την ανια και την διαττοφικη ελλειψη, κινδυνευουν απο την μανια τους να γινουν σχαροκαθαριστες; Μακροπροθεσμα, αν αυτο ειναι συνηθειο (κακο προφανως) τι πρεπει να κανω ή να προσεχω;
 
Μακροπροθεσμα, αν αυτο ειναι συνηθειο (κακο προφανως) τι πρεπει να κανω ή να προσεχω;
Μόνο δυστυχώς καθημερινή καθαριότητα της σχάρας, πάντα στο κλουβί καρβουνάκι και ζεόλιθο και ανελλιπώς προληπτικά τσαγάκια ρίγανης, σκορδόνερα κτλ.
Ο κίνδυνος είναι από επιμολύνσεις. Αν τηρείς μια ρουτίνα πρόληψης, δεν κινδυνεύουν από αυτή την κακή συνήθεια.
 
Και μισω το σκορδονερο... μποχα!

Η ριγανη μονο ως τσαι ή καλυτερα ειναι που τη δινω χλωρη οπως και τα μυρωδικα;

Ο ζεολιθος να μπαινει με την αυγοτροφη; Γιατι ειναι σκονη και φαι εται περιεργο..

Καρβουνακι εχει μεσα το γκριτ, να βαζω εξτρα σε μια αυγοθηκη (εχω σκετο ειχα παρει ενα κουβαδακι);
 
Εγώ τον ζεόλιθο τον βάζω σε ξεχωριστό μπολάκι μαζί με το καρβουνάκι. Το αφήνω στην διάθεσή τους αν θέλουν. Δεν τον ταΐζω με το ζόρι στα τρόφιμα.
Ναι και χλωρή ρίγανη μια χαρά και καλύτερα μην πω κάνει την δουλειά της. Αν έχεις και θυμάρι, δενδρολίβανο, δώσε-δώσε :)
 
Η κοπροφαγία είναι ένα σύνηθες φαινόμενο στα ζώα και κυρίως στα σκυλιά.
Για τη συγκεκριμένη περίπτωσή και χωρίς να είμαι ειδικός εικάζω πως είναι κάποιου είδους παιχνιδιού.
Εσύ έχεις την αίσθηση πως τρώνε ή πως απλά παίζουν με τις ακαθαρσίες τους;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Εγώ τον ζεόλιθο τον βάζω σε ξεχωριστό μπολάκι μαζί με το καρβουνάκι. Το αφήνω στην διάθεσή τους αν θέλουν. Δεν τον ταΐζω με το ζόρι στα τρόφιμα.
Ναι και χλωρή ρίγανη μια χαρά και καλύτερα μην πω κάνει την δουλειά της. Αν έχεις και θυμάρι, δενδρολίβανο, δώσε-δώσε :)
Το θεμα ειναι πως απο μυρωδικα, κοβουν τα φυλλα, διαλυουν το κλαδακι και ουσιαστικα δεν τρωνε και πολυ. Τρεκαινονται αλλα δεν ξερω αν παιρνουν ολα τα ωφελιμα στοιχεια τους.
Τετοιες ποικιλιες εχω παντως!

Η κοπροφαγία είναι ένα σύνηθες φαινόμενο στα ζώα και κυρίως στα σκυλιά.
Για τη συγκεκριμένη περίπτωσή και χωρίς να είμαι ειδικός εικάζω πως είναι κάποιου είδους παιχνιδιού.
Εσύ έχεις την αίσθηση πως τρώνε ή πως απλά παίζουν με τις ακαθαρσίες τους;
Σημερα το προσεξα πρωτη φορα. Εκει που ολα ηταν τελεια, επαιζαν, ετρωγαν απο το χερι μου, ξαφνικά τα βλεπω στον πατο σαν να ψαχνουν κατι (πχ σαν να επεσε το κλαδακι με τη ριγανη κατω απο τη σχαρα και προσπαθουν να το παρουν).
Τα παρατηρω και ηταν λες κ εκαναν αγωνα ποιος θα βρει τις περισσοτερες κουτσουλιες. Σβουρες στον πατο και μετα επιθεση στην επικινδυνη κουτσουλια. Αυτο εγινε για ενα λεπτο, εως οτου καθαρισαν τον πατο. Τι να πω..
 
Το θεμα ειναι πως απο μυρωδικα, κοβουν τα φυλλα, διαλυουν το κλαδακι και ουσιαστικα δεν τρωνε και πολυ. Τρεκαινονται αλλα δεν ξερω αν παιρνουν ολα τα ωφελιμα στοιχεια τους.
Τετοιες ποικιλιες εχω παντως!
Έτσι είναι οι παπαγάλοι, σπάταλοι. Κάτι τρώνε ωστόσο, απλά θα βάζεις μεγάλες φουντίτσες όχι ένα σκέτο κλαράκι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Έτσι είναι οι παπαγάλοι, σπάταλοι. Κάτι τρώνε ωστόσο, απλά θα βάζεις μεγάλες φουντίτσες όχι ένα σκέτο κλαράκι.
20 εκατοστα φουντωτο κλαρι σε 1 λεπτο ειναι ιδεα.
Γλαστρακια εχω, δυστυχως δεν μπορω μεγαλυτερες ποσοτητες..

Αντρακλα πχ βγαζω με τα κιλα. Και φυσικα κανουν το ιδιο, πρωτα τρωνε ολα τα σπορια και μετα κοβουν τα φυλλα.

Με ευκαλυπτο τα ιδια. Απλα θελουν να γδυσουν το κλαρι για να το διαλυσουν με την ησυχια τους.
 
😛Πρώτον και κύριον αλλάξτε τίτλο, :Dάκου...''τα πάροτλετ τρώνε τις ακαθαρσίες τους; ''(με;)..όλα τα είδη πουλιών μπορεί να τις τρώνε, μη μας βγάζετε τ΄όνομα 😉
Λοιπόν, σοβαρά τώρα... Κάποτε συζητώντας με τον Νίκο πάνω στο συγκεκριμένο θέμα (όχι δικό μας, γενικά) μου ανέφερε πως τα πουλιά που τρώνε τις κουτσουλιές τους, συνήθως δεν τα ''βλέπει'' ο ήλιος (χρειάζονται άμεση έκθεση) και χρειάζονται σύμπλεγμα βιταμίνης b12.
Μιράντα βγάλ΄τα για μερικά λεπτά ηλιοθεραπείας (όταν μπορείς) και δώσε b12
 
Βγηκαν την Κυριακη και τα επιασε λαχανιασμα που δε λεγεται.. Το κλουβι ειναι μεγαλο και δεν εχω που να τα παω για ηλιο.. Φοβαμαι κιολας με τις γατες μη γινει τιποτα.. ασε που κλασσικα μια φορα την εβδομαδα μπορω για να κατσω μαζι τους..

Στον τιτλο ισως επρεπε να βαλω " τα παροτλετ ΜΟΥ τρωνε τις κουτσουλιες τους" 😀 α μη σας βγει και το ονομα..
 
Ενδιαφέρουσα η πτυχή που ανέφερε η Σίσσυ. Λάμπα uv Μιράντα μου. Κι εμένα μου κάηκε αυτή που είχα και πάω για καινούργια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ενδιαφέρουσα η πτυχή που ανέφερε η Σίσσυ. Λάμπα uv Μιράντα μου. Κι εμένα μου κάηκε αυτή που είχα και πάω για καινούργια.
Οι γνωστες ειδικες λαμπες;
Σε καταστημα με ηλεκτρολογικα οταν τους εωσα τα στοιχεια της λαμπας μου ειπαν οτι κ οι απλες φθοριου τα ιδια χαρακτηριστικα εχουν..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Απο εκει τους εδωσα τα χαρακτηριστκα και μου ειπαν ειναι ιδιες με τις απλες..
 
Απο εκει τους εδωσα τα χαρακτηριστκα και μου ειπαν ειναι ιδιες με τις απλες..
Και δηλαδή αυτές τις "ειδικές" για χελώνες που πουλάνε τα petshops είναι μαϊμουδίσιες; Δεν ξέρω, γι' αυτό αν πρόσεξες εγώ είχα ανοίξει το δεύτερο θέμα ως ερώτηση.
Εκεί υπάρχει μια μελέτη αυτή http://media.wix.com/ugd/9afc8b_c3c39bd667357f4cdda3f21d41d32f1b.pdf που την είχε βάλει ο @adreas . Αν ήταν απλές λάμπες, θα υπήρχε ανάγκη μελέτης;
 
Δεν ξερω Μαρια μου τι να σου πω... εγω απλως εδωσα τα χαρακτηριστικα και μου εδωσε απλες. Τωρα μαλλον θα πρεπει να κανω παραγγελια και να δω πως θα την βαλω..
 
Back
Top