Διατροφή Τα παροτλετ τρωνε τις ακαθαρσιες τους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
*11πμ Είναι (ακόμα) αργά, να τα βγάζεις ή νωρίς το πρωί ή μετά τις 5 το απόγευμα Μιράντα
**Κάποιο κατάστημα με βιολογικά;
Το γνωριζω οτι ειναι αργουτσικα αλλα τοτε πεφτει ηλιος στη βεραντα.. Μεχρι τις 4 περιπου.

Θα το ψαξω για βιολογικα..
 
Το γνωριζω οτι ειναι αργουτσικα αλλα τοτε πεφτει ηλιος στη βεραντα.. Μεχρι τις 4 περιπου.
Θα το ψαξω για βιολογικα..
άρα δεν σας εξυπηρετεί, είναι πολύ δυνατός ο ήλιος ακόμα... Θα ''βράσουν'' τα μαριόνια🙄 τότε μαγιά, ή σύμπλεγμα βιταμίνης Β (για πιο άμεση δράση)
 
Κοίτα πάντως για τις uv του ήλιου, δεν είναι ανάγκη να κάνουν ηλιοθεραπεία και ημισκιά κάνει.

Τώρα δεν ξέρω έχουμε καταλήξει ότι μόνο αυτό το ενδεχόμενο υπάρχει; Δεν ξέρω ωστόσο για την Β έχουμε πίνακες εδώ όχι μόνο γι αυτήν αλλά για όλες τις βιταμίνες
https://community.petbirds.gr/threads/Πίνακας-βιταμινών-και-μεταλλικών-στοιχείων.8022/
 
... Κάποτε συζητώντας με τον Νίκο πάνω στο συγκεκριμένο θέμα (όχι δικό μας, γενικά) μου ανέφερε πως τα πουλιά που τρώνε τις κουτσουλιές τους, συνήθως δεν τα ''βλέπει'' ο ήλιος (χρειάζονται άμεση έκθεση) και χρειάζονται σύμπλεγμα βιταμίνης b
Τώρα δεν ξέρω έχουμε καταλήξει ότι μόνο αυτό το ενδεχόμενο υπάρχει;
α) Η πληροφορία που μετέφερα προέρχεται από γνώστη, άνθρωπο που ασχολείται χρόνια με πουλιά, την αναπαραγωγή τους, κτηνίατρους κτλ
β) Δεν έχουμε άλλες γνώμες για άλλο ενδεχόμενο...
γ) Ακόμα κι αν κάποιος γκουκλάρει το θέμα, ανάλογες πληροφορίες θα πάρει από ξένα φότουμς κτλ
(δηλ για έλλειψη χολίνης= κάποιας βιταμίνης Β)
δ) Οι συνθήκες διαβίωσης τους αφήνουν περιθώριο γι΄αυτό το ενδεχόμενο...
Άρα;
 
Στην αρχή του θέματος, είχα κάνει κάποιες υποθέσεις, σύμφωνα με πράγματα που έχω διαβάσει κατά καιρούς.
Η τελευταία ερώτησή μου δεν εμπεριείχε αμφισβήτηση του εκτροφέα σου αλλά να μην το ψάξουμε παραπέρα;
Δεν υπάρχει σαφής απάντηση πουθενά απ' όσο έψαξα.
Εικασίες και όλοι "ψάχνονται".
Σε επιστημονικό επίπεδο, υπάρχουν κάποιες μελέτες για τις κότες, όπου όμως σ' αυτές θεωρείται αρκετά φυσιολογικό, κάτι που δεν ισχύει για του παπαγάλους ας πούμε. ( Ή έτσι νομίζουμε)
Οι συζητήσεις στα ξένα φόρουμς δεν έχουν κάτι να μας προσφέρουν, οι απορίες και οι θέσεις που διατυπώνονται είναι πιο ανεπεξέργαστες από τις δικές μας.
Μια σχετικά ολοκληρωμένη και εκλαϊκευμένη δημοσίευση που βρήκα είναι η παρακάτω, (δεν έχω χρόνο να σας την μεταφράσω), όπου τίθεται και αυτό που λες αλλά και πιθανές ελλείψεις ιχνοστοιχείων όπως σιδήρου και ψευδάργυρου.
Μέσω μιας ωραίας ανάλυσης του πεπτικού συστήματος και του εγκεφάλου των πτηνών, προβληματίζεται για τον ρόλο του ασβεστίου, των πρωτεϊνών και της ισορροπίας των Ω στην διατροφή και με λίγα λόγια καταλήγει να κάνουμε εξετάσεις στα πτηνά μας, γιατί ναι μεν αυτό μπορεί να προέρχεται από διατροφικές ελλείψεις αλλά μπορεί να προέρχεται και από αδυναμία του οργανισμού τους στην επεξεργασία ή την αφομοίωση κάποιων ουσιών.
Ακριβώς ψάχνοντας και αναζητώντας διαπιστώνει κάποιος πως δεν υπάρχουν ευθέως αναλογικές απαντήσεις σε κάθε θέμα και δεν είναι αυτό αμφισβήτηση της γνώμης και γνώσης κανενός.
Διαβάστε το όσοι θέλετε και αντλήστε τα δικά σας συμπεράσματα exoticbirdclubonline.com/2016/01/birds-eating-their-own-droppings/
 
Στην αρχή του θέματος, είχα κάνει κάποιες υποθέσεις, σύμφωνα με πράγματα που έχω διαβάσει κατά καιρούς.
*Η τελευταία ερώτησή μου δεν εμπεριείχε αμφισβήτηση του εκτροφέα σου αλλά να μην το ψάξουμε παραπέρα;
Δεν υπάρχει σαφής απάντηση πουθενά απ' όσο έψαξα...
Μέσω μιας ωραίας ανάλυσης του πεπτικού συστήματος και του εγκεφάλου των πτηνών, προβληματίζεται για τον ρόλο του ασβεστίου, των πρωτεϊνών και της ισορροπίας των Ω στην διατροφή **και με λίγα λόγια καταλήγει να κάνουμε εξετάσεις στα πτηνά μας,...
*Δεν υπέθεσα πως τον αμφισβητείς Μαρία, απλά βάζοντας τα πράγματα ''κάτω'' έγραψα πως η πληροφορία δεν προέρχεται από κάποιον ''άσχετο''...
**Στην Ελλάδα δυστυχώς δεν έχουμε την δυνατότητα για εξετάσεις σε αυτό το μέγεθος πουλιών... (αυτό τουλάχιστον μου είχε πει η κυρία Gray)
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Επειδη ολες οι υποθεσεις κ πληροφοριες ειναι χρησιμες.. σιγα σιγα θα βελτιωσω οσα μπορω και θα δουμε αν ειναι βαρεμαρα ή καποια ελλειψη!

Σημερα παντως εντοπισα 3 4 κουτσουλιες ανεπαφες το απογευμα στη σχαρα.. Τη γλιτωσαν!
 
Είναι πολύ καιρό το θέμα αλλά θα πω και εγώ την δικιά μου εμπειρία, στους δικούς μου βάζω μια πολυβιταμίνη στην αυγοτροφή τους 2 φορές την εβδομάδα, τον αύγουστο μου είχε τελειώσει και το μαγαζί που την παίρνω έκανε 20 μέρες να την φέρει μια μέρα παρατήρρησα το ίδιο, ήταν και τα 2 κάτω και τρωγανε κουτσουλιές παραξενεύτηκα και έτσι πήρα τον εκτροφέα που έχω πάρει την θηλυκιά και με τα πολλά που με ρώτησε του είπα για την πολυβιταμίνη ότι έχω να δώσω μέρες, μου είπε τα λογικα να καθαρίζω και όταν έρθει η πολυβιταμίνη να τεστάρω από τότε που την ξαναέβαλα στην αυγοτροφη σταμάτησε αυτό το κακό συνήθειο μιλάω εμπειρικά πάντα.
 
βάζω μια πολυβιταμίνη στην αυγοτροφή τους 2 φορές την εβδομάδα,
Ποια πολυβιταμίνη βάζεις Δημήτρη; Μπορείς να μας πεις την μάρκα να δούμε λίγο την σύνθεση;
 
Σε ευχαριστω για τη συμμετοχη και τις πληροφοριες. Η αληθεια ειναι οτι απο το καλοκαιρι εχει μειωθει εμφανως αυτη η συνηθεια, και τονιζω οτι μαλλον ειναι παιχνιδι διοτι τους εκανα ενα πειραμα. Εβαλα χαρτι πανω απο τη σχαρα (που οπως καταλαβαινετε γεμισε αμεσως κουτσουλιες) και δεν πηγαν να τις πειραξουν. ΙΣως τους αρεσει η σχαρα; τι να πω. Προσπαθω παντως οσο γινεται να μην καταφευγω σε σκευασματα, και να εμπλουτιζω τη διατροφη τους με οτι διαθετω εδω στους κηπους.
Η λιτη κατα τ αλλα διατροφη συνεχιζεται. Μια φορα την εβδομαδα αυγο, και μια αυγοτροφη. Τις αλλες μερες ολο και κατι θα φανε απο χορταρικα, λαχανικα ή φρουτα, και μια μερα εχουν ρεπο και τρωνε μονο σπορους.
Παρολα αυτα θα ηθελα να μας πεις τη μαρκα που χρησιμοποιουσες! Εγω σπανια τους εχω χορηγησει αυτη: http://www.nekton.de/de/produkte-reader/nekton-s.html
 
... και τονιζω οτι μαλλον ειναι παιχνιδι...

Θα μιλήσει κι ο γραφικός με τα φρέσκα κλαδιά. :D Βάζε καθημερινά και δεν θα έχουν μάτια για τίποτε άλλο. 😉
 
Θα μιλήσει κι ο γραφικός με τα φρέσκα κλαδιά. :D Βάζε καθημερινά και δεν θα έχουν μάτια για τίποτε άλλο. 😉
Έχουν αρκετα συχνα.. Αλλα τα διαλανε οσο μπορουν και μετα κάθονται πανω σα βασιλιαδες. Το θεμα ειναι οτι οτι κανουν το κανουν για 1 -2 λεπτα στη σχαρα. Πχ σημερα τους εβαλα μυρωδικα, ε στο δρομο για το πιατο τσιμπησαν και μια. 😱
 
η κοκατιλίνα που είχα κατέβαινε και έτρωγε κάποιες φορές τις κουτσουλιές, αλλά ηταν και πολύ δύσκολο πουλάκι στην διατροφή του.. Τα αρσενικά μου ευτυχως δεν το κανουν.. Εκείνα όταν κατεβουν κατω προσπαθουνε να πιασουν να σχισουν το χαρτι.. Τα δε μπατζι τρωνε τα κλαδιά! 😡
 
είναι μεγάλη η εικόνα δεν γνωρίζω να το φτιάξω και συγνώμη για αυτό, προσέχτε μόνο γιατί είναι 2 μια άλλη που είναι ακριβώ η ίδια, δεν γραφει για την βιταμίνη Α.
 

Συνημμένα

  • 16104.webp
    16104.webp
    12,5 KB · Προβολές: 19
Back
Top