Αναπαραγωγή Τα πουλιά μου τρώνε τα αυγά τους. Τι πρέπει να κάνω γιαυτό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stickers
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stickers

PB New Member
Εγγραφή
15 Απρ 2014
Μηνύματα
78
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα, έχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρό ότι τα ζεμπράκια μου τρώνε τα αυγά τους.
Κάθε φορά που γεννάνε ένα μετά το τρώνε. Γιατί το κάνουν αυτό; Χρεάζεται να κάνω κάτι γι' αυτό κι εγώ; (υπόψην : τους έχω βάλει να τρώνε αυγοτροφή).
 
Το γεννουν κανονικα στη φωλια και μετα εξαφανιζεται; Περιεγραψε μας αν μπορεις ακριβως τι γινεται.
 
Γεννούν τα αυγα στη φωλιά μια χαρα και μετα η εξαφανίζονται τα αυγα ή τα βλεπω ανοιγμένα.
Επίσης εχω παρατήρηση πιο πολυ οτι το αρσενικό τα τσιμπάει.
 
Επίσης εχω παρατήρηση πιο πολυ οτι το αρσενικό τα τσιμπάει.
Εάν έχεις δει τον αρσενικό να το κάνει, θα πρέπει να τον χωρίσεις αμέσως μόλις η κανάρα κάνει το πρώτο αυγό στη φωλιά.
 
Εάν έχεις δει τον αρσενικό να το κάνει, θα πρέπει να τον χωρίσεις αμέσως μόλις η κανάρα κάνει το πρώτο αυγό στη φωλιά.
Να προσθέσω πως αφού κάνεις τα παραπάνω.. Βάλε δυο τρία ψεύτικα αυγά μέσα στο αρσενικό... Θα διαπιστώσει και μόνος του πως πλέον δεν είναι μεζέδες τα αυγά και ίσως μελλοντικά σταματήσει.
 
Επιπρόσθετα, βάζε τους καθημερινά να τρώνε αυγό ( κότας ), και αύξησε τους την ποικιλία και τη διαθεσιμότητας τροφών, ειδικα οχυρών με υψηλότερα ποσοστά σε πρωτεΐνη.
 
Back
Top