Αναπαραγωγή Τα πρώτα αυγά από ένα ζευγαράκι parrotlet

Geokilkis

PB Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2021
Μηνύματα
472
Πόλη
Κιλκίς
Η χαρά μας είναι απερίγραπτη και μας γέμισε ελπίδες για μια υγιή εκτροφή.
Πριν μερικές μέρες ένα ζευγαράκι parrotlet, ώριμο για αναπαραγωγή του 2020, άρχισαν να ζευγαρώνουν συνεχώς, να τρώνε αρκετά περισσότερο τόσο τους σπόρους όσο και τα λαχανικά, τα φρούτα και την αυγοτροφη. Έτσι πριν 3 ημέρες σαν προαίσθημα τους έβαλα φωλιά, και πριν δύο ημέρες έκαναν το πρώτο τους αυγουλακι, το οποίο το είδα από τη τρύπα της φωλιάς, ωστόσο το κορίτσι μας δεν καθόταν στη φωλιά. Σήμερα το κορίτσι μας ήταν συνεχώς στη φωλιά και το αγόρι της πηγαινοερχόταν σαν τρελό να τη ταιζει. Έτσι λοιπόν άνοιξα από πάνω τη φωλιά και την αντίκρισα να επωάζει ήρεμη τα αυγουλάκια της που πλέον ήταν δύο.
Παρότι δεν τους έκανα κάποια προετοιμασία, παρά μόνο ακολουθώντας πιστά το πρόγραμμα διατροφής τους.
Είναι μια τεράστια πιστεύω επιβεβαίωση για εμάς πως κάνουμε το σωστό με τα πουλάκια μας.
 

Συνημμένα

  • IMG_20211223_095304_copy_1024x461.webp
    IMG_20211223_095304_copy_1024x461.webp
    35,8 KB · Προβολές: 14
Ευχαριστώ πολύ τον Σταύρο που μετέφερε το θέμα.
Σήμερα έκανα ωοσκοπηση και 4 στα 6 αυγουλάκια είναι σίγουρα γόνιμα. Τα δύο μου φάνηκαν "ασπορα" αλλά επειδή είναι νωρίς ακόμα θα περιμένω μερικές ημέρες ακόμα μήπως και ήταν τα τελευταία που γέννησε.
Αναλυτικά έκανε:
1ο 21/12/21
2ο 23/12/21
3ο 25/12/21
4ο 26/12/21
5ο 28/12/21
6ο 29/12/21
Ωστόσο δεν σημείωσα πάνω στα αυγουλάκια γιατί φοβήθηκα μην κάνω καμιά ζημιά..
Φαίνεται να τα κλωσσαει όλα.
 
Τα μικρά θα τα ταισω μόνο στη περίπτωση που δεν ταισουν οι γονείς ή άμα δεν ταϊζουν επαρκώς να βοηθήσω και εγω, co parenting..άμα βέβαια έχουμε καμιά επιθετική συμπεριφορά θα τα πάρω..
Τα μικρά έχω σκοπό να τα κρατήσω όλα φυσικά. Θα είναι το "γούρι" μας..
 
Καλημέρα και να έχετε μια όμορφη Κυριακή.
Τελικά 5 στα 6 γόνιμα, το κορίτσι μας επωάζει τα αυγουλάκια στοργικά και βγαίνει μόνο για να αφοδευσει και να πιει νεράκι. Το αγόρι της, τη ταϊζει τακτικά και πολλές φορές κάθεται δίπλα της συντροφιά.
Από εχθές σταμάτησα τη χορήγηση επιπλέον ασβεστίου στο νεράκι τους για να μην ξαναμπεί σε διαδικασία αναπαραγωγής ξανά και να ασχοληθεί αποκλειστικά με τα αυγουλάκια της και αν με το καλό έρθουν με τα μωρά τους.
Προσπαθώ όσο το δυνατόν να μην τα ενοχλώ και ο μόνος λόγος παρέμβασης μου στη φωλιά είναι ο έλεγχος των αυγών και τυχόν καθαρισμός της.
Να προσθέσω πως από το πριονίδι που είναι στη φωλιά, τα πουλάκια το απομακρύνουν από τα αυγά, ωστόσο διατηρώ μια μικρή ποσότητα ώστε να μπορεί να διατηρείται η φωλιά καθαρή από περιττώματα.
 
Τα αυγουλάκια μας και το κορίτσι μας που επωάζει με τεράστια υπομονή..
 

Συνημμένα

  • IMG_20220110_092628_copy_1024x2276.webp
    IMG_20220110_092628_copy_1024x2276.webp
    89,2 KB · Προβολές: 32
  • IMG_20220110_115222_copy_1024x2276.webp
    IMG_20220110_115222_copy_1024x2276.webp
    33,8 KB · Προβολές: 31
Πάω που λέτε το πρωί για τα γνωστά (...) ανοίγω τη φωλιτσα για έλεγχο και βλέπω kinder έκπληξη!
Η ανησυχία μου ήταν μεγάλη για το αν θα το κρατήσουν ζεστό, δεν θα το πειράξουν, αν θα το ταϊσουν και πιθανόν να έγινα και ενοχλητικός αλλά ήταν τόσο ευχάριστο που δεν μπορούσα να κρατηθώ.
Το άλλο αυγουλακι ωστόσο είδα πως είχε σπάσει μόνο το τσόφλι και το κράτησα μήπως και..
 

Συνημμένα

  • IMG_20220114_085255_copy_1024x738.webp
    IMG_20220114_085255_copy_1024x738.webp
    50,3 KB · Προβολές: 32
Καλή αρχή! 👍 Ο πρόλοβος του δείχνει να έχει κάτι μέσα οπότε οι γονείς ενδιαφέρονται. Κοίταξε το άλλο με το φακό ίσως έχει ξεκινήσει και η δική του έξοδος αν και το βούλιαγμα προς τα μέσα δεν συνηγορεί με αυτό. Αν όχι καλύτερα να το απομακρύνεις για να μην κινδυνέψει όλη η φωλιά με μολύνσεις.
 
Ακριβώς αυτό είχα στο μυαλό μου να κάνω αύριο το πρωί. Είπα να δώσω λίγο χρόνο μήπως και κάνω λάθος και με την ευκαιρία θα αλλάξω και τη φωλιά με μια πιο καθαρή και μεγάλη.
Τον νεοσσό τον κρατάνε ζεστό και τον ταϊζουν, το είδα και live.
Ας ελπίσουμε ότι έτσι θα συνεχίσουν και τα υπόλοιπα.
 
Βγήκε και το δεύτερο πουλάκι σήμερα:) και δυστυχώς το ένα αυγουλακι που φαινόταν σπασμένο απομακρύνθηκε από τη φωλιά για να μην έχουμε περίεργα. Μπήκε μεγαλύτερη και καθαρή φωλιά προκειμένου να μην έχουμε άλλο σπασμένο αυγουλακι από τυχόν έλλειψη χώρου...
Προσοχή στις φωλιές που βάζετε παιδιά να είναι σύμφωνα με τον πίνακα του φόρουμ και όχι με τα δεδομένα του εμπορίου..
 

Σχετικά θέματα

Back
Top