Αναπαραγωγή Τα πρώτα αυγά από ένα ζευγαράκι parrotlet

Τελικά η οικογένεια μας μεγάλωσε κατά 4 πουλάκια.
από τα 6 αυγουλάκια που είχαμε, όπως είχα γράψει και πιο πάνω, τον ένα ήταν ασπορο και δυστυχώς ένα το έσπασαν.
Προς το παρόν τα μωρά ταιζονται από τους γονείς, ο μπαμπάς "γράφει" πολλά μέτρα ώστε να τους παρέχει φαγητό και αντίστοιχα η μαμά τα κρατάει ζεστά.
Με τη πρώτη ευκαιρία που θα μου δώσουν θα βγάλω και περισσότερες πληροφορίες.

Εντομεταξυ τα περισσότερα ζευγάρια άρχισαν να ζευγαρώνουν και ήδη έχουμε 8 ακόμα αυγουλάκια (4 από parrotlet και 4 από cockatiel)
 
Εν αγνοία σου, προφανώς, έκανες λάθος κίνηση αλλάζοντας τη φωλιά, και μάλιστα με μια διαφορετικού μεγέθους-τύπου, ενώ είχε μέσα αυγά και νεοσσούς μερικών ωρών. Οποιαδήποτε επέμβαση στη φωλιά και στο κλουβί γενικότερα, μπορεί να αποβεί "μοιραία" για την ομαλή διεξαγωγή της διαδικασίας. Υπάρχει σοβαρή περίπτωση να δημιουργηθεί μεγάλο στρες και νευρικότητα στα πουλιά με συνέπεια να παρατήσουν τη φωλιά και τους νεοσσούς. Όταν χρησιμοποιούσα φωλιές του εμπορίου τον πρώτο καθαρισμό τον έκανα μετά τις πρώτες 20 ημέρες και το χέρι έμπαινε μέσα στο κλουβί μόνο για τοποθέτηση-αφαίρεση αυγού. Τα τελευταία χρόνια το έχω βελτιώσει και αυτό χρησιμοποιώντας φωλιές δικής μου κατασκευής και φτιάχνοντας καθημερινά αυγοτροφή και τοποθετώντας τη σε εξωτερική ταΐστρα, έτσι ώστε να μην χρειάζεται να βάλω χέρι μέσα στο κλουβί. Όσο λιγότερο στρες τόσο το καλύτερο.
 
Έχεις απόλυτο δίκιο και συμφωνώ μαζί σου.
Προχώρησα σε αυτό το βήμα γιατί τα συγκεκριμένα πουλάκια παρόλο που τα πήρα άγρια, τα ημερευσα σε τέτοιο βαθμό που μπορώ να κάνω οτιδήποτε χωρίς να στρεσαριστουν καθόλου. Για την ακρίβεια μπορώ να βάλω το χέρι μου στη φωλιά χωρίς να αντιδράσουν καν..ήταν βέβαια ένα ρίσκο αλλά ήμουν σχεδόν σίγουρος πως δεν θα άλλαζε κάτι. Ενώ φυσικά στα υπόλοιπα δεν μπορώ να κάνω το ίδιο.
Όσοι διαβάσουν το ποστ να μην πράξουν τα ίδια με εμένα γιατί τα πουλάκια αποτελούν εξαίρεση.
 
Σίγουρα εσύ γνωρίζεις καλύτερα από όλους μια και έχεις καθημερινή επαφή με τα πουλάκια, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάς ότι λειτουργούν βάση ενστίκτου και εσύ είσαι, στα μάτια τους, εν δυνάμει εχθρός. Και ειδικά αφού μιλάμε για άγρια πουλάκια οι συμπεριφορές μπορεί να αλλάξουν. Για παράδειγμα ζευγάρια που δείχνουν ταιριασμένα και έχουν επιτυχημένες γέννες κάποια στιγμή μπορεί να εγκαταλείψουν τη φωλιά ή να αλληλοσκοτωθούν χωρίς προφανή λόγο. Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να αποφεύγονται τέτοιου είδους παρεμβάσεις, αυτή είναι η συμβουλή μου.
 
Καλημέρα παιδιά.
Οι γονείς συνεχίζουν το τάισμα αδιάκοπα.
Τα πουλάκια πατάνε στα πόδια τους και τσιριζουν όταν ταιζονται ή πεινανε :)
Είναι από 11 έως 8 ημερών.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220125_085323_copy_1024x1066.webp
    IMG_20220125_085323_copy_1024x1066.webp
    108,2 KB · Προβολές: 27
Το πράσινο είναι το θηλυκό. Δεν έχω σκεφτεί καθόλου πως θα είναι τα χρώματα τους.
Οι γονείς είναι από τα αγαπημένα μου πουλάκια. Ακόμα θυμάμαι τις πρώτες μέρες τις τσιμπιες που μου έριχναν αλλά στη πορεία, δέχθηκαν τα χάδια μας και τώρα που έγιναν γονείς μας δείχνουν απεριόριστη εμπιστοσύνη..
 

Συνημμένα

  • IMG_20211120_134304_copy_1024x919_1.webp
    IMG_20211120_134304_copy_1024x919_1.webp
    65,2 KB · Προβολές: 32
Το θηλυκό σου είναι αρχέγονο (Green). Το αρσενικό σου είναι Blue marble. Αν το θηλυκό δεν είναι φορέας blue ή marble οι νεοσσοί που έχεις θα είναι όλοι πράσινοι, φορείς μπλε και marble. Αν το θηλυκό είναι φορέας blue ή marble τότε κάποιοι από τους νεοσσούς θα είναι μπλε, κάποιοι πράσινοι και κάποιοι Green marble. Αν τέλος το θηλυκό είναι φορέας και blue και marble, τότε κάποιοι από τους νεοσσούς θα είναι πράσινοι, κάποιοι Blue, κάποιοι Blue marble και τέλος κάποιοι Green marble. Γενικά όταν φέρνεις κάποιο νέο πουλάκι στο κοπάδι σου, καλό είναι να ρωτάς τον εκτροφέα τι φορέας γονιδίων είναι. Θα σε βοηθήσει να προγραμματίσεις καλύτερα τις αναπαραγωγές σου. Αν έχεις σκοπό να βάλεις δαχτυλίδια, στα πάρροτλετ περνάμε δαχτυλίδια από την 8η εώς την 10η ημέρα από την ημερομηνία εκκόλαψης. Ο μεγαλύτερος νεοσσόςείναι στο όριο.
 
Γενικά με τη γενετική δεν το έχω καθόλου. Έτσι όπως τα έγραψες (ευχαριστώ πολύ) το κατάλαβα.
Σε αυτή τη φάση επειδή δεν έχω πολλά ζευγάρια δεν έχω ξεκινήσει να ψαχνομαι με τα χρώματα αλλά σιγά σιγά θα ξεκινήσω ώστε να τα ξεκαθαρίσω.
Έχω και:
πράσινο θηλυκό- lutino αρσενικό
Μπλε ζευγάρια
Γκρι θηλυκό- blue marble
Blue marble ζευγάρι
 
Και εδώ βλέπετε το μεγαλύτερο από τα μωρά σε ηλικία 13 και 15 ημερών. Μεγαλώνουν με απίστευτη ταχύτητα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220126_163239-01_copy_1024x2276.webp
    IMG_20220126_163239-01_copy_1024x2276.webp
    51,8 KB · Προβολές: 18
  • IMG_20220129_171419-01_copy_1024x1052.webp
    IMG_20220129_171419-01_copy_1024x1052.webp
    64,7 KB · Προβολές: 18
Επομένως σύμφωνα με αυτά που μας έγραψε ο Γιάννης πιο πάνω, και βλέποντας το "μπλε" στα αρχικά πουπουλάκια του μικρού, το θηλυκό σου είναι φορέας μπλε. @jk1980 , αν έβγαλα βιαστικά συμπεράσματα, διόρθωσέ με σε παρακαλώ.
(υπέθεσα ότι τα γονίδια blue & marble είναι αυτοσωμικά - υπολειπόμενα του αρχέγονου πράσινου, σωστά;)
@Geokilkis να τα χαίρεσαι και τους εύχομαι να πάνε σε καλά σπίτια!
 
@ianos θα φανεί τις επόμενες ημέρες που θα ανοίγουν τα "καλαμάκια" τους.
Πιστεύω πως τα πουλάκια θα είναι πράσινα (γιατί και το θηλυκό προέρχεται από γονείς πράσινους) και θα είναι φορείς blue/marble.
Τα νέα πουλάκια θα τα κρατήσω ώστε να φτιάξω νέα ζευγάρια και από τις γέννες των υπόλοιπων ζευγαριών.
 
@ianos Είναι πολύ μικρό ακόμα και η φωτογραφία είναι κάπως σκοτεινή και δεν μπορώ να πω με σιγουριά πως θά γίνει μπλε. Σωστά υπέθεσες είναι υπολειπόμενα γονίδια, κυρίαρχο στα πάροτλετ είναι το πράσινο (αρχέγονο).
 
Και τα 4 σε ηλικίες από 23 ημερών μέχρι και 20 ημερών (ανά μια μέρα εκκολαφθηκαν αν θυμάμαι καλά)
 

Συνημμένα

  • IMG_20220206_103615_copy_1024x1051.webp
    IMG_20220206_103615_copy_1024x1051.webp
    137,8 KB · Προβολές: 20
  • IMG_20220206_103623_copy_1024x699.webp
    IMG_20220206_103623_copy_1024x699.webp
    67,9 KB · Προβολές: 20
  • IMG_20220206_103628_copy_1024x721.webp
    IMG_20220206_103628_copy_1024x721.webp
    74,9 KB · Προβολές: 20
Βγαίνουμε έξω από τη φωλιά μόνοι μας, αρχίζουμε και δοκιμάζουμε σπόρους και γεύσεις.
Και καθημερινά πάμε στα χέρια των ανθρώπων που μας προσέχουν και μαθαίνουμε να παίζουμε και να κάνουμε κόλπα.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top