Γενικά Τα πρώτα μου gouldian

Kostaskar

PB Member
Εγγραφή
16 Ιουλ 2019
Μηνύματα
526
Καλησπέρα σε όλους. Εκτός από την εκτροφή αρκετών καναρινιών τα τελευταία χρόνια, ήρθαν να προστεθούν φέτος και 4 όμορφα gouldian, ένα είδος πτηνών με το οποίο δεν είχα καμία εμπειρία πέρα από την παρατήρησή τους σε μία έκθεση τον περασμένο Νοέμβριο και κάπως έτσι ξεκίνησε η επιθυμία μου για την απόκτησή τους. Μετά από συμβουλές ορισμένων φίλων κατέληξα ότι η πιο "ασφαλής" επιλογή αγοράς θα ήταν η απόκτηση πουλιών μικρών σε ηλικία προς αποφυγή απόκτησης ταλαιπωρημένων γεννητόρων. Έτσι λοιπόν και έπραξα καταλήγοντας να έχω στην κατοχή μου τα παρακάτω δύο ζευγάρια νεαρών gouldian.
IMG_20200829_165328.webpIMG_20200829_165408.webp
Το κάθε ζευγάρι στεγάζεται σε μία εξηντάρα ζευγαρώστρα.
Η διατροφή τους αποτελείται από μείγμα σπόρων της Versele Laga prestige tropical finches, λαχανικά τα οποία συνήθως δεν πλησιάζουν, τσαμπιά millet συσκευασμένα του εμπορίου και τώρα ετοιμάζεται και Κεχρί δικής μου καλλιέργειας για αυτά και τα υπόλοιπα πουλάκια μου. Επίσης τους παρέχω μία φορά την εβδομάδα πέντε γραμμάρια σουσάμι. Ωστόσο επειδή σχεδόν ποτέ δεν δοκιμάζουν τα φρέσκα λαχανικά και αρωματικά φυτά που τους παρέχω, τους δίνω μία πολυβιταμίνη μια φορά την εβδομάδα.
Όσοι θέλετε, θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την οποιαδήποτε συμβουλή σας για την καλύτερη δυνατή διαβίωση των συγκεκριμένων πτηνών καθώς και μια αξιολόγηση και ονομασία του φαινότυπου του κάθε πουλιού!
Υγ. Εννοείται ότι υπάρχουν πατήθρες, απλά αφαιρέθηκαν για τις ανάγκες της φωτογράφησης.
 
και μια αξιολόγηση και ονομασία του φαινότυπου του κάθε πουλιού!
Πρώτη φωτογραφία, θηλυκό BH WB GB και αρσενικό RH WB GB. Όμορφα χρώματα αλλά για εμένα δεν είναι ταιριαστός συνδυασμός.
Δεύτερη φωτογραφία, αρχέγονα μαυροκέφαλα. Αν δεν υπάρχει σε κάποιο φορέας θα δώσουν ίδιους απογόνους.
 
Πρώτη φωτογραφία, θηλυκό BH WB GB.
Να επισημάνω ότι το συγκεκριμένο θηλυκό δεν ντύθηκε με πλήρη επιτυχία κατά την πρώτη του πτερόρροια διότι κατά τις πρώτες εβδομάδες μετά την απόκτησή του παρουσίασε σημάδια ασθένειας (candida albicans και κοκκίδια, μετά από εργαστηριακό έλεγχο) και πιθανολογώ ότι σε συνδυασμό με την θεραπευτική αγωγή που χορηγήθηκε το πουλί έμεινε πίσω στο βάψιμό του.
Πρώτη φωτογραφία, θηλυκό BH WB GB και αρσενικό RH WB GB. Όμορφα χρώματα αλλά για εμένα δεν είναι ταιριαστός συνδυασμός.
Μέχρι το συγκεκριμένο ζευγάρι να είναι έτοιμο για αναπαραγωγή μάλλον θα σας μιλάω για 3 ζευγάρια και θα γίνει ανακατανομή ζευγαριών σύμφωνα με τα χρώματά τους 😁
[automerge]1598720217[/automerge]
Καλορίζικα! Είναι πανέμορφα.
Ευχαριστώ πολύ!
 
Ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1598740449[/automerge]
@Kostaskar Να τα χαιρεσαι! Ειναι πανεμορφα
Ευχαριστώ πολύ! Ναι είναι πολύ όμορφο αυτό το είδος πτηνών!
[automerge]1598740536[/automerge]
Πανδαισία χρωμάτων . Ποτέ δεν ασχολήθηκα με αυτά τα πουλιά όμως πάντα με ενθουσίαζαν με τα χρώματά τους. Να τα χαρείς.
Πραγματικά είναι πανέμορφα αυτά τα μικροσκοπικά πουλάκια.
 
Καλημέρα, έχουν καλό μέγεθος, τα καλύτερα αποτελέσματα στην αναπαραγωγή τα παίρνεις μετά το πρώτο έτος, τουλάχιστον, έτσι λένε όλοι, εύχομαι να τα χαίρεσαι για πολλά χρόνια!
 
Καλημέρα, έχουν καλό μέγεθος, τα καλύτερα αποτελέσματα στην αναπαραγωγή τα παίρνεις μετά το πρώτο έτος, τουλάχιστον, έτσι λένε όλοι, εύχομαι να τα χαίρεσαι για πολλά χρόνια!
Ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1599253992[/automerge]
Να σου ζήσουν πολύ ωραία ζευγάρια! Σίγουρα θα ταιριάξουν μεταξύ τους!
Ευχαριστώ πολύ! Μέχρι τώρα δεν έχουν τσακωθεί ποτέ τους.
[automerge]1599254009[/automerge]
Να τα χαιρεσαι Κωστα!
Ευχαριστώ πολύ Αντώνη!
 
Back
Top