Φροντίδα Τα φτερά του παπαγάλου μου φθάνουν σε ένα σημείο και μετά σπάνε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Letkoy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Letkoy

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2019
Μηνύματα
220
Καλησπέρα για άλλη μια φορά θα ήθελα να ρωτήσω για τα φτερά του Μήτσακου μου ενώ αρχίζουν να μεγαλώνουν τα φτερά του φθάνουν σε ένα σημείο και μετά σπάνε και κυρίως από την δεξιά μεριά. Αυτό γιατί μπορεί να συμβαίνει;
 
Και του πουλιού φωτογραφία, από τη μεριά που τα φτερά έχουν πρόβλημα.
Βρίσκεις τα υπόλοιπα φτερά (σπασμένα-κομμένα) του πουλιού; Αν ναι δείξε μας και αυτά 🙂
 
@Tony Forpus δεν ξέρω αλλά όπως πάει δεν θα του μείνει φτερό για φτερό... Έχω μια εντύπωση αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι βγάζει τα φτερά που του χε κόψει ο εκτροφεας όταν τον πρωτοπηραμε;!?
[automerge]1594069777[/automerge]
@Stavros@Sissy
 

Συνημμένα

  • IMG_20200704_205543_resize_92.webp
    IMG_20200704_205543_resize_92.webp
    67,9 KB · Προβολές: 26
  • IMG_20200706_225746_resize_31.webp
    IMG_20200706_225746_resize_31.webp
    70,4 KB · Προβολές: 26
Αυτά που είχε κόψει ο εκτροφέας (φτερά πτήσης) φαίνεται να τα έχει. Πετάει όταν τον βγάζεις;

1594075598834.png

Αυτό τι είναι;

1594075678744.png

Σπασμένο φτερό; Άν ναι δίχνει να είναι από το κάτω μέρος της ουράς.

Οι φωτογραφίες δε βοηθάνε και πολύ (αν μπορείς να βάλεις πιο κοντινές), τα παιδιά μάλλον θέλανε να δουν αν "βρίσκει" κάπως στο κλουβί και σπάνε αλλά από ότι φαίνεται το κλουβι είναι αρκετά ευρύχωρο οπότε δεν πρέπει να είναι από εκεί.
 
To κλουβάκι είναι μικρό για κοκατίλ και οι πατήθρες δεν είναι ούτε σε κατάλληλο μέγεθος ούτε σωστά τοποθετημένες. Προσωπικά δεν αποκλείω το να σπάνε λόγω του κλουβιού.
 
Καλημέρα σε όλους σας και δε όλες σας σας ευχαριστώ πολύ όλους γιατί μου έχετε ανοίξει τα μάτια σε πολλά θέματα όσον αφορά τα θέματα για τα πουλάκια μας. Να συνεχίζετε πάντα έτσι και με τόση αγάπη για τους μικρούς μας φίλους. Φοίβο θα μπορούσατε να με βοηθήσετε στην διαρρύθμιση του κλούβιο; Ο Μήτσακος μπαίνει μέσα μόνο για ύπνο το βράδυ και αν θα βγει στο μπαλκόνι το απόγευμα που καθόμαστε και μεις έξω.
απόγευμα. Τα φτερά πτήσης είναι τα πάνω πάνω; Ο εκτροφείς απ όπου το πήραμε είχε κόψει τα φτερά που είναι από μέσα. Δεν ξέρω αν μπορείτε να με βοηθήσετε ευπρόσδεκτη κάθε βοήθεια.
 
Οι φωτογραφίες δεν βοηθάνε καθόλου δυστυχώς...
Τράβηξε ολόκληρο το κλουβί, όχι με το παράθυρο από πίσω, αλλά ανάποδα (δηλ μην τραβάς κόντρα στο φως).
Αν έχεις την δυνατότητα πιάσε το πουλάκι, άνοιξε μια μια τις φτερούγες και δείξε μας φωτογραφίες...
Τα φτερά που βρίσκεις κομμένα πως είναι; βγάλε φωτογραφίες...Θέλω να δω αν η πένα τους είναι κομμένη ή όχι 😉
Υπερβολικά πολλές πατήθρες έχεις βάλει όπως βλέπω και με όχι σωστές διαμέτρους.
 
@Sissy μου σήμερα το απογευματάκι θα σου στείλω νέες φωτογραφίες και θα προσπαθήσω και να βγάλω και τα φτερα του Μητσάκου.. Ξέρω ότι είσαι εξπέρ στην διαρρύθμιση των κλουβιών θα ήθελα παρα πολύ να με βοηθήσεις.
Και εγω πιστεύω ότι εχουμε βάλει πολλές πατήθρές για όσο κάθεται ο Μήτσος μέσα στο κλουβί.. ( συνέχεια βολτάρει εκτός.)
[automerge]1594209836[/automerge]
@Sissy η πένα τι είναι;
σε αυτο το φορούμ όλο και κάτι καινούριο μαθαίνω ..:)
[automerge]1594210074[/automerge]
@Φοίβος θα στείλω το απόγευμα φωτο με ολοκληρο το κλουβι
οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη
σας ευχαριστω πού όλους σας
 
Το καλάμι του φτερού είναι, στη βάση του εκεί που φυτρώνει έχει μια μύτη (με αυτό έγραφαν παλιά). Εάν αυτή η μυτούλα είναι φυσιολογική το φτερό έχει πέσει από το σώμα του πουλιού (με κάποιον τρόπο) εάν είναι κομμένη σημαίνει πως το πουλί έχει κόψει το φτερό.
Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, στη διάθεσή σου για ότι θελήσεις και έχω την δυνατότητα 💕
 
Φώτο κλουβιου
[automerge]1594233948[/automerge]
Φτερά Μήτσου..
 

Συνημμένα

  • IMG_20200708_213443_resize_99.webp
    IMG_20200708_213443_resize_99.webp
    118,3 KB · Προβολές: 21
  • IMG_20200708_213503_resize_63.webp
    IMG_20200708_213503_resize_63.webp
    111 KB · Προβολές: 24
  • IMG_20200708_214418_resize_19.webp
    IMG_20200708_214418_resize_19.webp
    103,4 KB · Προβολές: 23
Τελευταία επεξεργασία:
Το κλουβί φαίνεται μικρό πάντως. Ίσως παίζει ρόλο. Έχω την αίσθηση ότι στο πλάτος ούτε καν χωράει το πουλάκι. Όποτε μπορεις, πάρε ένα μεγαλύτερο. Αυτό το κρατάς για διακοπές, για το μπαλκόνι κτλ.
Είναι και περίοδος πτεροροιας (ο δικός μου έχει γίνει σα παροτλετ) που μπορεί να επιδεινώνει την κατάσταση.

Κουκλάκι είναι!
 
Back
Top