Γενικά Τα φτερωτά μέλη της οικογενειάς μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης CLIT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σ' ευχαριστώ. Κι εμένα μ' αρέσουν πολύ τα Lovebirds γι' αυτό κι έχω 3 ζευγάρια κι αν μπορούσα θά 'χα κι άλλα. Είναι γλυκύτατα, αν και σκανταλιάρικα.
 
Oντως ειναι πολυ σκανταλιαρικα και πανεξυπνα. Τοσο μποι τους λειπει αλλα ειναι πολυ φατσες! Εχουν ζευγαρωσει τα δικα σου;
 
Το ένα ζευγάρι που τό 'χω απ' τον Μάη, ναι. Είναι ο κίτρινος με την κοκκινομυτούλα. Τ' άλλα όχι ακόμη. Τά 'χω κανά δίμινο.
 
Απο συμπεριφορα πως ειναι;Φοβουνται, σε πλησιαζουν καθολου ή ειναι πολυ αγρια; Τα δικα μου τα εχω 3 μηνες τωρα και φοβουνται ακομα. Ευτυχως μαθανε να τρωνε φρουτα και λαχανικα!
 
Μόνο αυτά που ζευγάρωσαν τρώνε λίγο μήλο. Τίποτ΄άλλο από φρούτο και λαχανικό. Τ' άλλα με τίποτα, αλλά που θα πάνε, θα μάθουν. Είναι νωρίς ακόμη. Οι μόνοι που με πλησιάζουν είναι ο μπλε κι ο κίτρινος. Τ' άλλα φοβούνται.
 
Πως το καταφερες να σε πλησιαζουν; Τα εχεις καιρο ή τα εχεις απο μικρα;
Οσον αφορα τα φρουτα και τα λαχανικα προσπαθησε να κανεις αυτο που εκανα και εγω. Μπορει να δουλεψει το κολπο! Και εμενα για δυομισι μηνες δεν τρωγανε φρουτα. Κοιτα τι εκανα. https://community.petbirds.gr/threads/Τα-lovebirds-μου-τρώνε-επιτέλους-φρούτα.9757/
 
Όχι, αυτά που ζευγάρωσαν τά 'χω 9 μήνες, τ' άλλα κάπου 2 μήνες. Μάλλον με συνήθισαν, τά 'χω μέσα σο δωμάτιό μου οπότε όπως καταλαβαίνεις τις ελεύθερες ώρες είμαστε παρεούλα. Ίσως να εξαρτάται κι απ' τη προσωπικότητα του κάθε πουλιού. Ας πούμε το μπλε τό 'χω 2 μήνες αλλά απ' τη πρώτη στιγμή δε με φοβόταν. Ερχόταν κοντά μου, όταν έβαζα το χέρι μέσα στο κλουβί. Τ' άλλα κάνουν σαν να τα χτύπησε ηλεκτροσόκ. Κατευθείαν τρέχουν να κρυφτούν στις φωλιές τους. Ειδικά αυτός με τη κόκκινη φατσούλα.
 
Οντως μπορει να εξαρταται και απο την προσωπικοτητα του καθε πουλιου. Και εγω μεσα τα εχω στο σπιτι κοντα μου. Ελπιζω με τον καιρο να μαε συνηθισουν. Παντως την κατασταση ηλεκτροσοκ την εχουμε περασει. Δεν πεταριζουν πια.
Παντως οσον αφορα τα φρουτα δοκιμασε αυτο που εκανα και εγω. Που ξερεις; Μπορει να πετυχει. Να το κανεις καθημερινα ομως για να συνηθισουν. 😉
 
Τι έκανες; Τους έβαζες κάθε μέρα; Το κακό είναι ότι τα pet shops, φυσικά, δε τους βάζουν φρούτα μ' αποτέλεσμα να μη ξέρουν τι είν' αυτά και να μη τα τρώνε. Αλλά τρελλαίνομαι για τα Lovebirds. Έχουν υπέροχα χρώματα κι είναι φάτσες. Είχα και παλιότερα ένα ζευγάρι, αλλά δυστυχώς την έκανε. Τό ΄σκασε. Κι ειδικά τ' αρσενικό τό ΄χα αδυναμία. Ακόμη μού 'χει μείνει. Είχε φυστικί χρώμα. Ήταν πανέμορφος ο μπαγάσας. Ας είναι καλά όπου κι αν είναι!
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Κι εσείς να χαίρεστε τα δικά σας!
 
Πανεμορφα πουλια ολα τους!
Να τα χαιρεσαι! 🙂
 
Τι έκανες; Τους έβαζες κάθε μέρα; Το κακό είναι ότι τα pet shops, φυσικά, δε τους βάζουν φρούτα μ' αποτέλεσμα να μη ξέρουν τι είν' αυτά και να μη τα τρώνε. Αλλά τρελλαίνομαι για τα Lovebirds. Έχουν υπέροχα χρώματα κι είναι φάτσες. Είχα και παλιότερα ένα ζευγάρι, αλλά δυστυχώς την έκανε. Τό ΄σκασε. Κι ειδικά τ' αρσενικό τό ΄χα αδυναμία. Ακόμη μού 'χει μείνει. Είχε φυστικί χρώμα. Ήταν πανέμορφος ο μπαγάσας. Ας είναι καλά όπου κι αν είναι!


Διαβασε αυτο που εκανα! Σου το εγραψα και παραπανω. https://community.petbirds.gr/threads/Τα-lovebirds-μου-τρώνε-επιτέλους-φρούτα.9757/
 
Back
Top