Γενικά Τα φτερωτά μου φιλαράκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lagreco69
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lagreco69

PB New Member
Εγγραφή
13 Απρ 2012
Μηνύματα
46
Πόλη
Πάτρα
Να σας παρουσιασω και εγω την εκτροφη μου.

DSC02169_zpsa1a9c81c.jpg


DSC02496_zps49c5c3a9.jpg


DSC02497_zps493ef3cc.jpg


DSC02161_zps37a2d734.jpg


DSC02159_zpsb2c5233e.jpg
 
Το αρσενικο Gouldian.

DSC02184_zpsb3f00999.jpg


DSC02188_zpsce1da6c0.jpg


DSC02190_zpsb5a7695e.jpg


Το θηλυκο καρδερινοκαναρο, το οποιο ειχα παρει απο Pet shop, γιατι βρισκοταν σε αθλια κατασταση.

Στο ενα ποδαρακι του δεν εχει καθολου δαχτυλα και στο αλλο του λειπει το ενα.

Οταν το πηρα ειχε κομμενα τα φτερα πτησης στην μια του φτερουγα, ηταν βρωμικο και γεματο ξεραμενες κουτσουλιες επανω του.

Εδω και λιγους μηνες επανηλθε πληρως και τωρα περναει μια χαρα!

DSC02335_zpsde5c9261.jpg


DSC02326_zpsd6f074fc.jpg


DSC02329_zpsc038730c.jpg
 
Πω πω ποικιλιααα! Ποσα πουλακια εχεις συνολικα; Ποσα καναρινακια; Να τα χαιρεσαι! ΕΙναι ολα τους πολυ ομορφα! Τα εχεις πολυ περιποιημενα και καθαρα! Μπραβο σου!

Η λευκη σου η καναριτσα νομιζω ειναι μωζαικ.. Επισης καπου διαβασα οτι απαγορευεται να βαζουμε χοντρα σχοινια μεσα στα κλουβια γιατι βρωμιζει... Το Gouldian σου δεν εχει ζευγαρακι; Οι παπαγαλοι σου ειναι ολοι αγριοι; Τα τιμπραντο τα εχεις στον ιδιο χωρο με τα κοινα σου καναρινακια; Δεν επηρεαζεται το τραγουδι τους;

Αυτες ηταν οι αποριες μου! Λιγες εε; 😛
 
Δημήτρη ζηλεύω λίγο. 😳 Να είσαι καλά και εσύ και αυτά και να τα χαίρεσαι!

Η γειτονιά δεν παραπονιέται;
 
Καλημερα! Αλικη.

Σε ευχαριστω!

Ποσα πουλακια εχεις συνολικα; Ποσα καναρινακια;

Εχω 9 καναρινακια, 5 παπαγαλους, 2 καρδερινακια, 1 Gouldian και το θηλυκο καρδερινοκαναρο.

Τα εχεις πολυ περιποιημενα και καθαρα! Μπραβο σου!

Η καθαριοτητα ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας. Οταν εχουμε να κανουμε με ζωντανες ψυχουλες που εξαρτωνται αποκλειστικα απο εμας. ειναι υποχρεωση μας να τους προσφερουμε οτι καλυτερο. μια απο αυτες τις υποχρεωσεις ειναι και η τακτικη καθαριοτητα τους.

Η λευκη σου η καναριτσα νομιζω ειναι μωζαικ..

Η λευκη μου καναρα ειναι κοινη με αιμα απο κυριαρχο καναρινι, απο την μερια του πατερα.

. Επισης καπου διαβασα οτι απαγορευεται να βαζουμε χοντρα σχοινια μεσα στα κλουβια γιατι βρωμιζει...

Για να βρωμισει το σχοινι, θα πρεπει και να το αφησουμε καιρο. το οτι βρωμιζει το σχοινι, ειναι δικιαολογια για αυτους που βαριουνται να τα πλυνουν η να τα αντικαταστησουν με καινουρια.

εγω τους κανω αλλαγες καθε 10-20 ημερες. τα πλενω με χλωρινονερο, δοσολογια 1/10 το ενα μερος χλωρινη και οποια ξεφτιζουν.. Τα δινω στους παπαγαλους, σε μορφη παιχνιδιου για να τα αποτελειωσουν.

Το Gouldian σου δεν εχει ζευγαρακι;

Τον αντρακο αυτον μου τον εχουν χαρισει απο περυσι και δυστυχως δεν εχω βρει ενα απολυτα υγιες θηλυκο ακομα. καποια στιγμη ομως θα γινει και αυτο.

Τα τιμπραντο τα εχεις στον ιδιο χωρο με τα κοινα σου καναρινακια; Δεν επηρεαζεται το τραγουδι τους;

Υπαρχει ενα θεμα εδω! Οταν αρχιζουν ολα μαζι.. Δηλαδη και τα κοινα. τα Timbrados τα σκεπαζουν και τα κοινα ισα που ακουγονται.
 
Δημήτρη ζηλεύω λίγο. 😳 Να είσαι καλά και εσύ και αυτά και να τα χαίρεσαι!

Η γειτονιά δεν παραπονιέται;

Καλημερα! Σταυρο.

Σε ευχαριστω!

Με τους γειτονες δεν εχω καποιο προβλημα. αλλωστε εδω και τρια χρονια τωρα.. εχω χαρισει μερικους παπαγαλους, σε καλους μου γειτονες. και φετος θα τους χαρισω και καναρινακια.

Με αυτον τον τροπο και η φασαρια δεν γινεται μονο απο εμενα.

Και τα μικρα μου μπορω να ακουω και να βλεπω. ;)
 
Δημητρη πανεμορφα -καθαρα-νοικοκυρεμενακαι σε τελειες ενκαταστασεις, τι να πω πουλια και πατηθρες ολα πεντακαθαρα, αυτο με το καρδερινοκαναρο μονο εσυ μπορουσες να το παρεις κι ευτυχως ηρθε στα χερια σου, ενα μεγαλο μπραβο απο εμενα
 
Την εκτροφή του Δημήτρη την έχω δει από κοντά.

Ολα τα πουλάκια που έχει στην κατοχή του είναι "στην πένα".

Αυτές οι καρδερινούλες δε.
 
Αφου που τις ειδα κι εγω Ζηλεψα κι αρχισα να το σκεφτομαι... αχ ρε Δημητρη τι μας κανεις
 
Αφου που τις ειδα κι εγω Ζηλεψα κι αρχισα να το σκεφτομαι... αχ ρε Δημητρη τι μας κανεις

Κάποτε μου έλεγε και ο Μήτσος ότι το σκεφτότανε κι αυτός...😀

Οταν το αποφασίσεις... Εδώ είμαι γω. 😉
 
η μασκα της αρσενικης καρδερίνας είναι απλα εξαιρετικη. από τις καλυτερες μασκες για μπαλκανικα που εχω δει στην ζωη μου (και δεν εχω δει και λιγες)
 
Back
Top