Γενικά Τα φωτομοντέλα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kalishi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τότε κατά την άνοιξη ισως ξεκινήσουμε διατροφική προετοιμασία και βάλουμε και φωλίτσα μπας και πάρει μπρος 😉
Αν τα έχεις μέσα, τώρα προς το τέλος του μήνα ξεκινάει η αναπαραγωγική τους περίοδος, με τις βροχές και την αύξηση της ατμοσφαιρικής υγρασίας.
Μπορείς να προσπαθήσεις πριν την άνοιξη.
Πρέπει να προηγηθεί αύξηση των πρωτεϊνών μέσω αυγοτροφής ή σκέτου αυγού, πράσινα σκούρα λαχανικά πλην όσων έχουν <Link Removed> όπως σπανάκι και φυσικά σουπιοκόκκαλο στο κλουβί.
<Link Removed>θα πάρεις κλειστή ξύλινη.
 
Αν τα έχεις μέσα, τώρα προς το τέλος του μήνα ξεκινάει η αναπαραγωγική τους περίοδος, με τις βροχές και την αύξηση της ατμοσφαιρικής υγρασίας.
Μπορείς να προσπαθήσεις πριν την άνοιξη.
Πρέπει να προηγηθεί αύξηση των πρωτεϊνών μέσω αυγοτροφής ή σκέτου αυγού, πράσινα σκούρα λαχανικά πλην όσων έχουν <Link Removed> όπως σπανάκι και φυσικά σουπιοκόκκαλο στο κλουβί.
<Link Removed>θα πάρεις κλειστή ξύλινη.
ευχαριστώ Μαρία, φωλιτσα διαθέτουμε ηδη! βεβαια στο κλουβι αυτό που εχουμε δεν ξερω πως θα μπει(μια πορτα μονο και τα παραθυράκια δεν βολευουν) αλλά θα την βρω την ακρη😵
 
Καλημέρα, αυτό είναι το κλουβί μας
14543946_757866734364067_7255508880418863569_o_zps8udv9cak.jpg

η πόρτα ανοίγει προς τα κάτω και τα παραθυράκια, που βρίσκονται στο πλάι, ανοίγουν προς τα πάνω και είναι πολύ μικρά(γιαυτό και δεν τα χρησιμοποιώ με τις δικες τους ταιστρες). Η φωλιά μπορεί να στερεωθεί στην πορτα αλλά πώς να αλλάζω μετά το νερό και την τροφή τους..Βαζε βγαζε θα αναστατωνονταν...
επίσης μια τελευταία ερώτηση, αν δεν μπουνε τωρα για αναπαραγωγή αργότερα ποιον μήνα είναι καλό να ξεκινήσουν διατροφική προετοιμασία;
 
Η φωτογραφία δεν φαίνεται για να πούμε γνώμες και σκέψεις.
Από τέλη Οκτώβρη έως άνοιξη είναι καλή περίοδος.
Η έννοια της προετοιμασίας δεν υπάρχει με την κυριολεκτική της σημασία. Φροντίζεις γενικά την καλή διατροφή τους και εντείνεις τις πρωτεΐνες απλά την περίοδο πριν την αναπαραγωγή.
Παίζει αλλαγή κλουβιού;
 
δεν ξερω γιατι αλλα δεν μπαινει η φωτο😵 οκ μπηκε! το κλουβι αυτό μου ειχε αρεσει γιατι σε όλα τα άλλα τρώγανε το χρώμα😡με αυτό βρηκα την ηρεμια μου,τους αρεσει αλλα δεν βολευει για φωλια...
 
Έχω την εντύπωση ότι οι φωλιές είναι κατασκευασμένες να τοποθετούνται στις υποδοχές από τις ταϊστρες, άλλωστε ένα μικρό άνοιγμα χρειάζεται για να προσαρμοστεί εκεί η είσοδος της φωλιάς! Ίσως μόνο να χρειάζεται μια μικρή προσαρμογή στα πιασίματα της! Τις πλαστικές τις πατήθρες βγάλτες αν θέλεις, τζάμπα χώρο πιάνουν!
 
Έχω την εντύπωση ότι οι φωλιές είναι κατασκευασμένες να τοποθετούνται στις υποδοχές από τις ταϊστρες,
Θα μπορούσε αλλά στο συγκεκριμένο κλουβί η ταΐστρα είναι πολύ χαμηλά και φοβάμαι ότι η φωλιά να "βρίσκει" στο χείλος του πλαστικού πάτου και θα αφήνει άνοιγμα, δεν θα εφάπτεται. Θέλει επεξεργασία, αν μπορείς κάνε άλλον ένα κόπο και βγάλε τα πλαϊνά ανοίγματα κοντινά πλάνα :)
 
Έχω την εντύπωση ότι οι φωλιές είναι κατασκευασμένες να τοποθετούνται στις υποδοχές από τις ταϊστρες, άλλωστε ένα μικρό άνοιγμα χρειάζεται για να προσαρμοστεί εκεί η είσοδος της φωλιάς! Ίσως μόνο να χρειάζεται μια μικρή προσαρμογή στα πιασίματα της! Τις πλαστικές τις πατήθρες βγάλτες αν θέλεις, τζάμπα χώρο πιάνουν!
τα παραθυράκια εδώ όμως είναι πολύ χαμηλά.. Πριν χρονια από αλλα πουλακια που ειχαν αποκτησει μικρα όντως θυμάμαι ότι την φωλιά την είχα στο παραθυράκι.. Την πλαστική την πατηθρα την εχω μεχρι να βρω ξυλινη να βολευει σε κεινη την θεση, ο αρσενικος αρέσκεται να καθεται εκει

αν μπορείς κάνε άλλον ένα κόπο και βγάλε τα πλαϊνά ανοίγματα κοντινά πλάνα :)
όταν επιστρέψω σπίτι Μαρία:)
 
Το συγκεκριμένο κλουβι το εχω για τα παπαγαλακια μου. Δεν χρησιμοποιω την πόρτα γιατι ειναι μεγαλη. Την εχω δεσει κιολας γιατι υπάρχει κινδυνος να ανοίξει. Αν θελω να πιασω τα πουλια βαζω το χερι μου απο τα πορτακια των ταιστρων. Φωλια εκει δεν μπορει να μπει. Ουτε εκει στην πορτα, ουτε στις ταιστρες. Επειδη ειναι μεγαλο κλουβι εγω εβαλα απο κατω την φωλια (επειδη δεν χωραει απο την πορτα) και μετα έβαλα το χερι μου απο το πορτακι και επιασα την φωλια και την στερεωσα σε ενα σημειο στο κλουβι. Δηλαδη εβαλα την φωλια μεσα στο κλουβι. Αυτη την στιγμη εχουμε 3 αυγα και συνεχιζουμε. Τους βολεψε μια χαρα
 
Δηλαδη εβαλα την φωλια μεσα στο κλουβι. Αυτη την στιγμη εχουμε 3 αυγα και συνεχιζουμε. Τους βολεψε μια χαρα

Δυστηχώς όμως έτσι δεν μπορεί να ελέγχει τι γίνεται μέσα στην φωλιά ( σπασμένα αυγά, νεκροί νεοσσοί κτλ! 👎
 
Αν γινεται να σβηστει το ενα ποστ..

Συμφωνω με αυτο που λες. Ειναι απο την αρχη λαθος επιλογη το συγκεκριμένο κλουβι. Αλλα αφου εγινε η αγορα εκανα αυτα τα βηματα.
 
Συμφωνω με αυτο που λες. Ειναι απο την αρχη λαθος επιλογη το συγκεκριμένο κλουβι. Αλλα αφου εγινε η αγορα εκανα αυτα τα βηματα.

Οι λύσεις για να τοποθετηθεί η φωλιά έξω, νομίζω είναι 2: ή να φτιαχτεί μια είςοδος στην φωλιά πιο χαμηλά από αυτή που έχει τώρα,(αν θυμάμαι καλά είναι αρκετά ψηλά) οπότε όλη η φωλιά θα πάει προς τα πάνω και ουσιαστικά θα πατάει στο χείλος του πλαστικού πάτου, αλλά δεν ξέρω κατά πόςο θα βολέψει το πουλί διότι η είσοδος θα είναι σχεδόν στην ευθεία που θα κλωτσάει, ή να ανοιχτούν 2-3 κάγκελα όςο για να προσαρμοστεί η φωλιά εκεί, και μετά την απομάκρυνσή της να "ταπωθεί" με κάποιον τρόπο!
 
αν μπορείς κάνε άλλον ένα κόπο και βγάλε τα πλαϊνά ανοίγματα κοντινά πλάνα :)
05a052c4-7a58-4a43-9a3c-09627894e0b2_zpsqjnazfta.jpg


Επειδη ειναι μεγαλο κλουβι εγω εβαλα απο κατω την φωλια

Δυστηχώς όμως έτσι δεν μπορεί να ελέγχει τι γίνεται μέσα στην φωλιά ( σπασμένα αυγά, νεκροί νεοσσοί κτλ! 👎

το ειχα σκεφτει κι εγω αλλα ναι θα θελω να ελεγχω τι γινεται μεσα στην φωλια

Οι λύσεις για να τοποθετηθεί η φωλιά έξω, νομίζω είναι 2: ή να φτιαχτεί μια είςοδος στην φωλιά πιο χαμηλά από αυτή που έχει τώρα,(αν θυμάμαι καλά είναι αρκετά ψηλά) οπότε όλη η φωλιά θα πάει προς τα πάνω και ουσιαστικά θα πατάει στο χείλος του πλαστικού πάτου, αλλά δεν ξέρω κατά πόςο θα βολέψει το πουλί διότι η είσοδος θα είναι σχεδόν στην ευθεία που θα κλωτσάει

Εκτός κι αν μπαίνανε γατζάκια πιο χαμηλά στην φωλιά ώστε να ταιριάξει η είσοδος με το άνοιγμα και να μην βρισκει η φωλια κατω..χμ θα δω.. Ισως τοτε όταν παρουμε νέο κλουβι
 
Ειναι υπεροχα και τα 3, ζηλευτα θα ελεγα :D
Να τα χαιρεσαι, να εχουν υγεια και καλους απογονους.
Περιμενουμε πολλες πολλες φωτο τους εννοειται!
 
Να τα χαιρεσαι, να εχουν υγεια και καλους απογονους.
Περιμενουμε πολλες πολλες φωτο τους εννοειται!
Ευχαριστούμε! 🙂Ας βάλουμε και μια σέλφι! 😛
12694557_634765023340906_1871387844306369687_o_zpspa7vhbsp.jpg

πήραμε και λίγο κεχρί για το σπίτι
12339483_611430059007736_7402263562511415812_o_zpsgcjfms9s.jpg

13342990_694649827352425_6303800745874925071_n_zps926wk4py.jpg

13391450_694650424019032_7008845687991209447_o_zps30donecq.jpg

και μια αγαπησιάρικη😉
fch_zpsxohndnvl.jpg
 
Back
Top