Γενικά Τα όμορφα πουλιά μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mamadok
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mamadok

PB Member
Εγγραφή
9 Αυγ 2009
Μηνύματα
68
Πόλη
Θεσσαλονίκη
πρώτος ο Ευδόκιμος, παλαιότερος όλων, γι αυτό και απαξιεί να μας κοιτάξει, κελαιδάει όταν θέλει. Δεύτερος το νεώτερο μέλος ακόμη δεν βαφτίστηκε(ακούω ονόματα) και άν μπορείτε φίλοι μου να μου πείτε την ράτσα του. Τρίτος ο Περικλής,τονέχω κι αυτόν 4-5 χρόνια και κελαιδάει υπέροχα και συνέχεια με δυνατή φωνή,τώρα ανταγωνίζεται τον παπαγάλο. Και τέταρτος ο Σαλτιπάγκος, γιατί ποτέ δεν είναι σε νορμάλ θέση, πότε ανάποδα, πότε κρεμασμένος από το ένα πόδι είναι σκέτη απόλαυση η καρδερίνα μου.
 

Συνημμένα

  • IMG_1.webp
    IMG_1.webp
    40,7 KB · Προβολές: 194
  • IMG_2.webp
    IMG_2.webp
    41,7 KB · Προβολές: 192
  • IMG_3.webp
    IMG_3.webp
    43,7 KB · Προβολές: 182
  • IMG_4.webp
    IMG_4.webp
    61,1 KB · Προβολές: 186
Πολύ όμορφα Λίζα όντως. Να τα χαίρεσαι.
 
ειναι φανταστικα πανεμορφα να πω κι΄αλλα να τα χαιρεσαι λιζα
 
πανέμορφα να τα χαίρεσαι και το Lovebird πολύ ιδιαίτερο!
 
Καλως ηρθες Λιζα!

Πολυ ομορφα τα πουλια σου! Το λοβμπερντ σου νομιζω πως ειναι fischer's Lovebird και χρωματικη μεταλλαξη dark factor pied, σχετικα σπανιο νομιζω. 😉
 
Πολύ όμορφα τα πουλιά σου!
Εκτός από την καρδερίνα, η οποία θα ήταν ακόμη πιο όμορφη στην φύση. Όπως φαίνεται δεν στέκεται ανάποδα για να σε διασκεδάσει. Απλά σε φοβάται και χτυπιέται πέρα δώθε! Δεν υπάρχει κανένας λόγος να είναι στο κλουβί. Και αν δεν την απελευθερώσεις σύντομα, δεν θα ζήσει για πολύ. Οι καρδερίνες είναι ευαίσθητα πουλιά. Με το παραμικρό αγχώνονται και το μόνο που θα καταφέρεις ( όχι μόνο εσύ, όλοι όσοι έχουν πουλιά αιχμαλωτισμένα και ειδικά τα ιθαγενή ) είναι να ανέβουν οι πληθυσμοί των κοκκιδίων στον οργανισμό τους και να απεβιώσουν.
Δεν νομίζω να θες αυτό... αρκέσου είτε στα καναρίνια - παπαγαλάκια και άσε ελεύθερη, εκεί που αξίζει να ζει, την καρδερίνα. Αν θες τόσο πολύ μία καρδερίνα έχεις δύο επιλογές. Είτε ένα όμορφο αρσενικό καρδερινοκάναρο που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από την καρδερίνα, καθώς έχει και τα χρώματα της (αλλά και χρώμα στο στήθος αντί για άσπρο καφέ ) αλλά και την φωνή ! Η δεύτερη λύση είναι να περιμένεις λίγο καιρό, να μαζέψεις κάποιο επιθυμητό ποσό και να αγοράσεις ένα ζευγάρι εκτροφής, γύρω στα 120 ευρώ το πολύ θα κοστίζουν, ανάλογα βέβαια και την μετάλλαξη. Έτσι θα μπορέσεις να πετύχεις στην εκτροφή σου και να μην απογοητεύεσαι, γιατί ποτέ μα ποτέ δεν θα σου δώσουν υγιεί πουλιά τα αιχμαλωτισμένα, και όσο καιρό μαζεύεις λεφτά θα πληροφορηθείς σχετικά με την διαμονή, διατροφή, ανάγκες γενικότερα της καρδερίνας και τότε είναι τελικά που θα είσαι πραγματικά ευτυχισμένος.

Ξέρω ότι πολύ πιθανό είναι να μην ακούσεις τα λόγια μου, ή ακόμη και να μην ξανά δώσεις σημάδι ζωής στο φορουμ αλλά είμαι σίγουρος ότι ξέρεις πως αυτό που λέω είναι το σωστό και αν την απελευθερώσεις, πίστεψέ με, θα έχεις την συνείδησή σου ήσυχη. Εγώ περιμένω την απάντησή σου μετά από ώριμη σκέψη.
 
αυτά που σου λέει ο Ευθύμης είναι απόλυτα σωστά για την καρδερίνα. Βέβαια η Λίζα ίσως καν δεν γνωρίζει αν η καρδερίνα είναι άγρια πιασμένη και τι διαδραματίζεται γύρω από αυτό το θέμα. Γι' αυτό αν θέλεις πες μας πως την απέκτησες και αν υποψιάζεσαι πως είναι άγρια και αποφασίσεις να την ελευθερώσεις, δεν θα το κάνεις ανοίγοντας απλά το κλουβί. Είναι μια διαδικασία που γίνεται μεθοδευμένα, την κατάλληλη εποχή και σε κατάλληλο σημείο. Σ΄αυτή την περίπτωση, θα ανοίξεις ένα θέμα και υπάρχουν άτομα έμπειρα που θα σε καθοδηγήσουν βήμα βήμα γιατί ο στόχος μας δεν είναι να σωθεί ο άνθρωπος από τις τυχόν τύψεις του αλλά το πουλάκι να σώσει την ζωή του. Οι άγριες καρδερίνες δεν επιβιώνουν στα κλουβιά είναι βέβαιο.
 
Συμφωνώ απόλυτα Μαρία μαζί σου, απλά δεν ήθελα να ράψω κι άλλα γιατί θα καταντούσα βαρετός αλλά και ο "κακός" της παρέας...
Θα ήθελα κάτι τέτοιο να τεθεί ως θέμα συζήτησης, δηλ. η υποστήριξη μόνο της καρδερίνας εκτροφής και όχι των αιχμαλωτισμένων αγριόπουλων...
 
όχι γιατί κακός. μια άποψη δεν είναι ποτέ κακή, ιδίως όταν είναι μια άποψη που υπερασπίζεται αδύναμα πλάσματα και εφόσον διατυπώνεται με σεβασμό στον συνομιλητή μας. Δεν ντρέπομαι να ομολογήσω πως πριν την συμμετοχή μου στο φόρουμ αυτό, παρ' όλο που είμαι άνθρωπος που αγαπώ την φύση και τα ζώα, αγνοούσα πολλά θέματα. Γι' αυτό το αγαπώ και το στηρίζω. Γιατί η αγάπη μας για τα πουλάκια μας χρειάζεται και την γνώση για να είναι ουσιαστική. Δεν είμαι off topic ελπίζω, θέλω να καταλήξω πως καθένας μπορεί άθελά του να γίνει κάτοχος άγριου πουλιού αν δεν είναι πληροφορημένος (επίσης πωλούνται πλέον και πολλά άγρια πιασμένα ringknecks).
 
Θα ήθελα κάτι τέτοιο να τεθεί ως θέμα συζήτησης, δηλ. η υποστήριξη μόνο της καρδερίνας εκτροφής και όχι των αιχμαλωτισμένων αγριόπουλων...
Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι τα φόρουμ των Ιθαγενών Ωδικών Πουλιών και Υβριδίων δε λειτουργούν πλέον και ως εκ τούτου τα θέματα που αφορούν άμεσα ή έμμεσα σε αυτά τα πουλιά, δεν αποτελούν αντικείμενο της θεματολογίας του PetBirds.gr. Η δημοσίευσή των θεμάτων αυτών δεν επιτρέπεται σε κανένα από τα υπόλοιπα φόρουμ του PetBirds.gr

Παρακαλώ μη βγαίνετε από το θέμα του Τόπικ.
 
αυτά που σου λέει ο Ευθύμης είναι απόλυτα σωστά για την καρδερίνα. Βέβαια η Λίζα ίσως καν δεν γνωρίζει αν η καρδερίνα είναι άγρια πιασμένη και τι διαδραματίζεται γύρω από αυτό το θέμα. Γι' αυτό αν θέλεις πες μας πως την απέκτησες και αν υποψιάζεσαι πως είναι άγρια και αποφασίσεις να την ελευθερώσεις, δεν θα το κάνεις ανοίγοντας απλά το κλουβί. Είναι μια διαδικασία που γίνεται μεθοδευμένα, την κατάλληλη εποχή και σε κατάλληλο σημείο. Σ΄αυτή την περίπτωση, θα ανοίξεις ένα θέμα και υπάρχουν άτομα έμπειρα που θα σε καθοδηγήσουν βήμα βήμα γιατί ο στόχος μας δεν είναι να σωθεί ο άνθρωπος από τις τυχόν τύψεις του αλλά το πουλάκι να σώσει την ζωή του. Οι άγριες καρδερίνες δεν επιβιώνουν στα κλουβιά είναι βέβαιο.
καλησπέρα φίλοι μου το ξέρω για τις αγριες καρδερίνες, δεν την αγόρασα αλλά μου την έφερε συγγενής απο φίλο του που εκτρέφει και διασταυρώνει πουλιά, τουλάχιστον έτσι μου είπαν, βέβαια δεν ξέρω αν οι γονείς ήταν άγρια πουλιά ή από το εκτροφείο τους αν και είναι έμπιστοι γιατί απο τους ίδιους είχα ένα καρδενοκάναρο 10 χρόνια κι επειδή στεναχωρήθηκα που το έχασα μου έφεραν αυτό. Πάντως να είστε σίγουροι πως ακούω με προσοχή κάθε συμβουλή, κι ευχαριστώ που ασχοληθήκατε μ αυτό το θέμα.
 
να σου ζήσουν Λίζα και να τα χαίρεσαι
είναι όλα τους πολύ όμορφα!
 
Να χαίρεσαι τα πουλάκια σου! Είναι όλα τους πανέμορφα! Για το παπαγαλάκι σου θα σου πρότεινα τα εξής ονόματα: Νεκτάριος, Αγάπιος και Απόλλωνας! Άμα σου αρέσει και δεν σου αρέσει κάποιο από τα προτεινόμενα, γράψε μου για να σκεφτούμε άλλα ονόματα! Τόσα ονόματα υπάρχουν! Φιλικά Αμβρόσιος! 🙂😎
 
Να χαίρεσαι τα πουλάκια σου! Είναι όλα τους πανέμορφα! Για το παπαγαλάκι σου θα σου πρότεινα τα εξής ονόματα: Νεκτάριος, Αγάπιος και Απόλλωνας! Άμα σου αρέσει και δεν σου αρέσει κάποιο από τα προτεινόμενα, γράψε μου για να σκεφτούμε άλλα ονόματα! Τόσα ονόματα υπάρχουν! Φιλικά Αμβρόσιος! 🙂😎

γειά σου φίλε και χρόνια πολλά, καλή χρονιά. Ευχαριστώ για τις ευχές σου, τον παπαγάλο μετά απο σύσκεψη της οικογένειας τον ονομάσαμε ΛΕΟ, αν και δεν ξέρω τι γένους είναι αν μπορείς να με διαφωτήσεις θα ήταν πολύ καλό.Από τα καναρίνια μου λείπει ο ευδόκιμος που μας άφησε παραμονή
Χριστουγέννων και μου λείπει γιατί τον είχα 6-7 χρόνια. Και πάλι ευχαριστώ.
 
Back
Top