Φροντίδα Τα budgie ανέβηκαν στο χέρι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Giopant
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Giopant

PB New Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2020
Μηνύματα
239
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδια σημερα εχω ευχαριστα νεα. Τα budgie μου ανεβηκαν για πρωτη φορα στο χέρι μου. Πω πω ηταν απιστευτη αισθηση δεν το ειχα ξανα καταφερει αυτο. Το θέμα ειναι οτι ειχα λιχουδια και πιθανον για αυτο. Ειμαι σε καλο δρομο? Τα έχω περιπου 2 μηνες. Οσο περναει ο καιρος θα συνεχίσουν να ανεβαινουν και χωρίς λιχουδια?
 
@Giopant τέλεια νέα! Πρέπει να είναι τέλεια αίσθηση! Πως το κατάφερες; Έχω και εγώ δυο budgies. Το καλύτερο που έχω καταφέρει είναι να βάζω το κεχρί στο κλουβί και να τρώνε από το χέρι μου. Και αυτό όχι πάντα.. εσυ τι έκανες;
 
@NikosMaria Ποσο καιρο τα έχεις?Κοίτα συνεχιζεις αυτο με το κεχρι μεχρι να τρωνε με ανεση. Μετα βαλε το χερι σου μονο αργα αργα αλλα οχι που κοντα τους. Οσο περναει ο καιρος αργα αργα πηγαίνεις το χερι ολο και ποιο κοντα. Αφου δν φευγουν και καθονται με ανεση. Βαζεις το δαχτυλο σου μπροστά τους και με το αλλο σου δαχτυλο κρατας το κεχρι. Εμενα για να ανεβουν πηρε 2 μιση μηνες. Το ποιο σημαντικο είναι να εχεις υπομονη. Εμενα αυτος ηταν ο τροπος μου
 
@Giopant ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Εγώ εκεί με την υπομονή το έχασα. Μόλις είδα ότι τρώνε το κεχρί, έβαλα το χέρι μέσα και κατευθείαν κοντά τους. Από εκεί και πέρα το χάσαμε λίγο με την εμπιστοσύνη. Τα έχω από τον Απρίλη.. θα συνεχίσω και ελπίζω να φτάσουμε έστω να βγαίνουν από το κλουβί να πετάνε λίγο...
 
@Giopant μην αγχώνεσαι, μην στεναχωριέσαι τόσο εύκολα. Φυσικά ο ευκολότερος τρόπος είναι το φαγητό και σχεδόν πάντα θα χρειάζεται επιβράβευση σε ότι και να κάνει, όσα χρόνια κι ανά περάσουν. Θα ανεβεί και χωρίς το φαγητό αλλά προς το παρόν πρέπει να τον επιβραβεύεις συνέχεια!
 
@Giopant εξαρτάται ποσο θα ασχοληθείς μαζί του, από όσα διαβάζω όταν είναι δυο στο κλουβι πρέπει με κάποιο τρόπο να τα χωρίσεις ώστε το καθένα να έχει χρόνο μαζί σου! Αν κάνω λάθος όσοι έχετε δυο και τα εκπαιδεύεται να με διορθώσετε! Γενικά στα ζώα όπως και στους ανθρώπους αλλάζουν όλα με υπομονή. Έχω δει επιθετικό Μακαω μετά από υπομονή και επιμονή από τον ιδιοκτήτη (μέσα σε 3 χρόνια νομίζω) να κάθετε να κάνει αγαπουλες. Δεν μπορεί κανένας με σιγουριά να σου πει κάτι, μπορεί να φτιάξουν τα πράγματα, μπορεί και να χαλάσουν. Από εσένα εξαρτάται και φυσικά και από τον χαρακτήρα του παπαγάλου.
 
Εγώ τα έχω μαζί τα δικά μου και πάντα τα αφήνω και τα δύο ταυτόχρονα εκτός κλουβιου. Ο Λίνκ που με γνωρίζει περισσότερο είναι συνέχεια πάνω μου. Η ίνα έρχεται ελάχιστα αλλά αν με δει να ασχολούμαι με τον Λίνκ λόγο ζήλιας ούτε αυτή ξεκολλάει από εμένα. Εσύ συνέχισε την ίδια πορεία και θα έρχονται και τα δύο επάνω σου. Στην αρχή για το φαγητό και στην συνέχεια για το δάγκωμα. Έτσι θα σου λένε καλημέρα...
 
@Giopant το δάγκωμα το κάνουν για «κακό» σκοπό αλλά δάγκωμα με δάγκωμα έχει διαφορα. Και επειδή είναι μικρά και φαντάζομαι δεν θα καταλαβαίνεις διαφορα όταν δαγκώνουν δυνατά και επιθετικά σημαίνει πως πρέπει να τα αφήσεις ήσυχα. Αν δαγκώσουν απαλά και δοκιμάσουν με την γλώσσα τους το χέρι σου είναι ενταξει
 
Όπως είπε και η Χριστίνα το δάγκωμα είναι ο τρόπος επικοινωνίας τους αλλά επίσης και ο μόνος τρόπος να αμυνθούν (εκτός από το να πετάξουν μακριά). Το βασικό είναι όταν σε δαγκώνουν αν μπορείς να μην κάνεις απότομες κινήσεις ή να μην φωνάξεις από τον πόνο γιατί ίσως το συνδυάσουν με παιχνίδι.
 
Παιδια καλημερα. Σήμερα εχουν τελειως διαφορετικη συμπεριφορά. Δεν θελουν να ανεβουν καθολου στο χέρι μου. Γιαι συμβαινει αυτο?
 
Παιδια καλημερα. Σήμερα εχουν τελειως διαφορετικη συμπεριφορά. Δεν θελουν να ανεβουν καθολου στο χέρι μου. Γιαι συμβαινει αυτο?

Ίσως από την χαρά σου κα τον ενθουσιασμό σου που θέλεις να ανεβούν να τους βγάζεις κάποιο φόβο και έτσι να σε αποφεύγουν. Δοκίμασε να κάτσεις π.χ στο λαπ τοπ ή να κάνεις κάτι χωρίς να τους δίνεις σημασία και στα μανίκια σου να έχεις λιχουδιές. Θα έρθουν για να φάνε και θα λογικά θα μείνουν και πάνω σου εάν είσαι ακίνητος και δεν αποτελείς απειλή.
 
Back
Top