Γενικά Τα budgie μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Katezita
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Katezita

PB New Member
Εγγραφή
25 Αυγ 2022
Μηνύματα
9
Πόλη
ΜΟΙΡΕΣ
Γειά στην παρέα κι από εμάς!
Είμαστε μια οικογένεια με 2 παιδιά του δημοτικού και 4 Budgies.Τα 2 πρώτα (γαλάζιο & λευκό) μας έχουν συνηθίσει και τα έχουμε εκπαιδεύσει να κάνουν 2-3 κολπάκια. Το 3ο απόκτημα σε σειρά (κίτρινο) το έχουμε 2 μήνες και σε αντίθεση με τα άλλα δεν μας έχει δεχτεί ακόμα. Με κάθε ευκαιρία μας δαγκώνει με μίσος. Πριν 2 μέρες το βάλαμε στο ίδιο κλουβί με τα άλλα μήπως και διδαχτεί από αυτά και ημερέψει λίγο. Και το τελευταίο (ασημί) είναι πρόσφατο μέλος και το έχουμε σε καραντίνα ακόμα.
Δεν είχαμε ποτέ κατοικίδια και πραγματικά δεν περιμέναμε ότι μερικά τόσο δα πουλάκια θα μας έφερναν τόση χαρά. Ελπίζω κάποια στιγμή να αποκτήσουμε κι ένα μεγαλύτερο παπαγάλο. Δυστυχώς όμως βλέπω πώς τα ήδη των παπαγάλων που θεωρούνται πιο ήσυχα και διαχειρίσιμα όπως τα Pionus και τα jardine's δεν υπάρχουν διαθέσιμα στην Ελλάδα.
Ευχαριστώ για την αποδοχή στην ομάδα! Η γνώμη σας για το κίτρινο budgie που μας κρατάει σε απόσταση, δεκτή.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220828_171728.webp
    IMG_20220828_171728.webp
    99,7 KB · Προβολές: 39
  • silvy.webp
    silvy.webp
    240,2 KB · Προβολές: 39
Καλώς όρισες! Να τα χαίρεσαι είναι πανέμορφα!
Ανέβασε ένα καινούργιο θέμα στην ενότητα Φροντίδα-Εκπαίδευση παπαγάλων για να συζητήσουμε το θέμα με το δάγκωμα.
Επίσης εάν μπορείς στείλε και μια φωτογραφία του κλουβιού για να το δούμε.
 
Ευχαριστώ @Ledagcc
Το κλουβί θα το αλλάξω γιατί δεν είναι ότι καλύτερο. Τα αφήνω όμως ελεύθερα κανένα 2ωρο την μέρα. Κάποιες φορές και παραπάνω.
Επίσης στις φωτογραφίες πρέπει να αλλάξω ανάλυση αλλιώς δεν τις ανεβάζει 😑
 
@Ledagcc σε ευχαριστώ πολύ!
Το κλουβί δεν είναι ότι καλύτερο οπότε θα το αλλάξω σύντομα. Παρόλα αυτά τα αφήνω αρκετή ώρα έξω από αυτό.
 

Συνημμένα

  • IMG20220828175252.webp
    IMG20220828175252.webp
    373,9 KB · Προβολές: 28
Να ανοίξει και ένα θέμα παρουσίασης των παπαγάλων να δόσεις πληροφορίες για την ηλικία τους και το που αγοράστηκαν και να συζητήσουμε γενικά την διατροφή τους κτλ. Έτσι πως τα βλέπω αν και όχι καθαρά νομίζω το λευκό και το πράσινο είναι αρσενικά το γκρί θηλυκό και αυτό με την γαλάζια κοιλιά ίσως θηλυκό δεν βλέπω καλά και δεν ξέρω και ηλικία
[automerge]1661699404[/automerge]
Όντως μικρό αλλά όχι ανησυχητικό αφού θα είναι για λίγο ☺️να προτιμήσεις μια ζευγαρωστρα 90 εκατοστών αν σκοπεύεις να τα έχεις και τα 4 μαζί αλλιώς μια 60αρα είναι οριακή ( αυτές οικονομικές λύσεις) τώρα αν προτιμάς κάτι αισθητικά πιο όμορφο θα ανέβει και η τιμή ( αν και θεωρώ ότι με 5-10€ παραπάνω παίρνεις μια πρακτική ζευγαρωστρα που είναι και πιο κομψή)
 
@Katezita Το κλουβί είναι μικρο ακόμα και για ένα budgie. Είναι εξαιρετικά δραστήρια πουλιά και είναι κρίμα να τους στερήσουμε την ανάγκη τους για άσκηση μέσα στο κλουβί.
Θα σου πρότεινα μια 90αρα ζευγαρωστρα για να έχουν χώρο.
Οι πατήθρες είναι ακατάλληλες γιατί παραμένουν ίσιες και μπορεί να προκαλέσουν αρθρίτιδα, bumblefoot πληγές στο μαλακό σημείο των ποδιών και άλλα προβλήματα των ποδιών. Αντίκατέστησε τες με αυτές από φυσικό ξύλο μαζί με τον φλοιό σε διάφορους διαμέτρους και υφές ώστε να γυμνάζονται τα πόδια τους.
Το παιχνίδι με τα σχοινιά που κρέμονται βγάλε το καθώς είναι επικίνδυνο λόγω ότι μπορούν να πιαστούν και να παγιδευτουν σε αυτό. Επίσης εάν μασησουν και κατάπιουν είναι πολύ επικίνδυνο καθώς μπορεί να πάθουν απόφραξη πρόλοβου (εξαιρετικά επικίνδυνο).
Καλύτερα βάλε τους παιχνίδια από φυσικά υλικά ώστε να μπορούν να τα τεμαχισμού όπως επίσης και αναζήτησης τροφής ώστε να απασχοληθουν τα μυαλά τους.
Αυτά! Να τα χαίρεσαι είναι πανέμορφα! 😁
 
Ωχ επίσης κάτι που πρόσεξα τώρα. Έχετε ένα πιάτο με τα σπόρια κάτω; Αν ναι αυτό δεν είναι καθόλου καλό καθώς τρώνε τις κουτσουλιες τους...μετά παθαίνουν διάρροια και χρειάζονται φάρμακα. Οπότε έχουμε και λέμε
1) μεγαλύτερο κλουβί 90 εκατοστών ιδανικά
2) παιχνίδια χωρίς σχοινιά καλύτερα από φυσικά υλικά ή χαρτί (εγώ φτιάχνω μόνη μου με χαρτάκια)
3) τροφοθηκες μου μπαίνουν στις ειδικές θέσεις στο κλουβί ή μπολακια που πιάνουν στα κάγκελα σε σημείο που δεν πέφτουν κουτσουλιες (το δεύτερο θα λερώνει περισσότερο καθώς θα πέφτουν φλούδες εκτός κλουβίου)
4) καλύτερα πατηθρες από ξύλο
5) να αγοράζεις συσκευασμένες τροφές ΠΆΝΤΑ και ΑΥΓΟΤΡΟΦΗ ( δυστυχώς για δεύτερη φορά ύστερα από ανάγκη πήρα για μια φορά χύμα και έπιασε σκουλίκια πάλι 😭)
6) επειδή πολύ φοβάμαι ότι έχουν φάει πολύ κουτσουλια πιθανόν να χρειαστεί να δόσεις προβιοτικα για να στρώσουν οι κουτσουλιές

Αυτά 😍!!

Έχουμε βγει εκτός θέματος βέβαια...
 
Καλώς ήρθες με τα πανέμορφα πουλάκια σου! 😝
Όπως σου είπε και η @Ledagcc, το κλουβί είναι πολύ μικρό γαι 3 budgies. Για 1 είναι ίσως είναι καλό. Αλλά εφόσον όπως είπες και εσύ, τα βγάζεις κάθε μέρα έξω για τουλάχιστον ένα 2ωρο, οπότε έχουν την δυνατότητα να γυμνάσουν τα φτερά τους. Τα παιδάκια σας πόσο χρονών είναι? Εάν είναι κάτω από 9 ετών, συνιστάται να μην ασχολούνται πολύ με τα πουλάκια, καθώς μπορεί να τα εκνευρίζουν ή/και να τα χτυπήσουν άθελά τους και τα budgies σας να αμυνθούν, τσιμπώντας τα σε ευαίσθητα (ματιά, χείλη κλπ) και μη σημεία (χέρια, δάχτυλα κλπ). Με την επίβλεψη των γονέων ή κάποιου ενηλίκου δεν υπάρχει ανησυχία, καθώς θα μπορείτε να επιβλέπετε το παιδί, κατά την διάρκεια την ενασχόλησης του. Βέβαια, εσείς θα αποφασίσετε. Εάν το παιδί είναι ώριμο και ξέρει βασικούς κανόνες (δεν σπρώχνουμε το πουλάκι, δεν το χτυπάμε κ.α) ίσως είναι και ένας ιδανικός εκπαιδευτής, καθώς τα παιδιά έχουν περισσότερο χρόνο, ενέργεια και ίσως και υπομονή από έναν μεγάλο. Αλλά όπως είπα και πιο πάνω, και να είναι και λίγο μεγαλύτερης ηλικίας, η επίβλεψη σας, είναι απαραίτητη. Αυτά από εμένα 😁
 
@Niva99 Ούτε για ένα είναι οκ. Είναι μικρό!
Επίσης κατά την άποψή μου παιδιά ηλικίας κάτω των 14 ετών καλό θα ήταν να χειρίζονται τα πουλάκια με επίβλεψη. Μπορεί το παιδί να ξέρει αλλά κάτι μπορεί να κάνει άθελά του και να βλάψει το πουλάκι.
 
@Katezita, εάν θέλεις, μπορείς να μας πεις τις διαστάσεις του κλουβιού?
@Ledagcc Προσωπικά, από πολύ μικρή είχα πουλάκια μέσα στο σπίτι, από τα 9,5 άρχισα να τα φροντίζω. Πιο μικρή η μητέρα μου τα πρόσεχε. Είναι και ανάλογα στο παιδί. Οι γονείς θα κρίνουν εάν είναι έτοιμο να αναλάβει κάποιες ευθύνες. 👀
 
Είναι και ανάλογα στο παιδί. Οι γονείς θα κρίνουν εάν είναι έτοιμο να αναλάβει κάποιες ευθύνες.
Σε αυτό θα συμφωνήσω γιατί κι εγώ είχα πλήρη ευθύνη του κουνελιού μου από τα 12 και επίσης το ένα μου μπατζι αγοράστηκε όταν ήμουν 14 και η αδερφή μου 10 και ήταν δώρο της αδερφής μου, είχαμε πλήρη ευθύνη εγω και αυτή και οι γονείς μου δεν ασχολήθηκαν καθόλου, μόνες μας ψάξαμε πληροφορίες μόνες μας την βγάζαμε από το κλουβί κλτ και παρόλο που η αδερφή μου ήταν αρκετά μικρή το παπαγαλάκι δέθηκε μαζί της άμεσα και ακόμα και τώρα τρελενεται από την χαρά της μόλις την βλέπει
 
@meniam στην αρχή τους είχα βάλει την τροφή σε θήκες και αυτά έμπαιναν μέσα, έσκαβαν με τα πόδια τους και τα πέταγαν όλα έξω 😬 μετά διάβασα ότι επειδή είναι πουλιά που τρώνε σπόρους από το χώμα (αυτά που ζουν στην φύση) θέλουν να ψάχνουν για την τροφή τους και σκαλίζουν σαν της κότες. Έτσι τους βάζω την τροφή σε αυτά τα πιάτα μαζί με κοχύλια και πετρούλες (σε ασφαλές μέγεθος) και σκαλίζουν όσο θέλουν. Μην ανησυχείς όμως γιατί δεν μένει το πιάτο όλη την μέρα εκεί. Μόλις φάνε το μαζεύω. Δεν τρώνε καθόλου κουτσουλιές. Τρώνε το πρωί φρέσκα λαχανικά και το απόγευμα μιξ σπόρους. Τώρα θέλω να τους πάρω και τροφή πέλλετ.
Για αυτό που ανησυχώ είναι το καινούργιο το οποίο το έχω πάρει από petshop όπου δεν ήταν και στην καλύτερη καθαριότητα. Αυτό παρατήρησα ότι ειδικά τη πρώτη μέρα έκανε διάρροια και ο πωπός της ήταν βρόμικος. Το παρακολουθώ.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
 
@Katezita Η τροφή θα πρέπει να υπάρχει ΜΟΝΙΜΑ μέσα στο κλουβί! Δεν θα πρέπει να την βγάζεις έξω.
Ίσως θα βοηθούσε μια ταΐστρα καμπίνα για να μην την πετάνε έξω την τροφή.
Το ότι έκανε διάρροια και είχε λερωμένη αμαρα σημαίνει πως είναι άρρωστο.
 
Back
Top