Γενικά Τα budgie μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Katezita
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Katezita σουπιοκόκαλο έχουν στο κλουβί τους? Αβγά τους δίνεις?
@Niva99 ευχαριστώ πολύ 😊 τα παιδιά μου είναι 8 και 11. είναι αρκετά ώριμα αλλά συνήθως είμαι κι εγώ μαζί τους.
👍🏼👌🏼
 
@Niva99 έχουν σαπιοκόκκαλο. Αυγό δεν τους έχω δώσει ακόμα. Τους βάζω αυγοτροφή που όμως βλέπω ότι δεν την συμπαθούν. Τα έχω μόνο 3 μήνες και γενικά δεν έτρωγαν τίποτα άλλο εκτός από σπόρους στην αρχή. Ότι άλλο τους έβαζα, το φοβόντουσαν και δεν το πλησίαζαν. Τώρα τελευταία έχουν ξεκινήσει να τρώνε κάπως τα λαχανικά.
 
Το αβγό είναι απαραίτητο τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα το ασπράδι και 1-2 φορές τον μήνα τον κρόκο. Με λίγη προσπάθεια θα συνηθίσουν και θα τρελαθούν να το τρώνε. Γενικά στα περισσότερα πουλιά αρέσει το αβγό. Το αβγό πρέπει να είναι καλά βρασμένο (περίπου 13-15 λεπτα). Βάζε τους κάθε φορά μικρές ποσότητες και θα δεις που θα το λατρέψουν. 🤪
 
@Katezita όπως είπε και η Λήδα χρειάζεται μόνιμα στο κλουβί η τροφή 🙂 αυτό που λες ότι έμπαιναν μέσα στις ταιστρες το κάνουν όταν είναι μωρά γιατί τους θυμίζει φωλιτσα, αν όμως είναι πιο μεγάλα ηλικιακά η τροφοθηκη είναι γεμάτη μέχρι σχεδόν πάνω και κάθε μέρα καθαρίζεις τις φλούδες και όταν κατεβαίνει η ποσότητα συμπληρώνεις τότε δεν θα έχουν θέμα να σκάβουν πολύ. Το ότι άρχισαν να τρώνε λαχανικά είναι πολύ θετικό 😍. Επίσης επειδή είναι πολλά πουλάκια θα χρειαστείς σίγουρα μια ταιστρα για το καθένα
[automerge]1661711510[/automerge]
Αν σκέφτεσαι το κόστος όλα αυτά αν και ακούγονται πολλά δεν έχουν μεγάλο κόστος δλδ αν πάρεις ένα κλουβί όπως σου λέμε θα βρεις πολύ καλό με 50€ μπορεί και πιο κάτω, οι ταιστρες πάμε πακέτο με το κλουβί πατηθρες μπορείς να φτιάξεις και μόνη
 
@Katezita Καλημέρα κ καλώς ήρθες. Εγώ αυτό που θέλω να σου πω είναι να κρατήσεις Καραντίνα το νέο πουλάκι το οποίο από ότι μας λες ασθενεί. Περαστικά του κ σου επισυνάπτω δύο σχετικά ποστ για την Καραντίνα κ την λίστα πτηνιατρων να έχεις διαθέσιμη.

 
@MARY58 ευχαριστώ. Πήγα το νέο πουλάκι χθες στην κλινική Παρασύρη (μένω στις Μοίρες Ν. Ηρακλείου). Η "πτηνίατρος"; το κοίταξε όπως ήταν μέσα στο κλουβί από απόσταση και μου έδωσε ένα αντιβιοτικό για την διάρροια και βιταμίνες. Αυτά. Θα δείξει η πορεία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Ledagcc θα μπορούσα κι από τώρα να το κάνω; Στους ανθρώπους μαζί με την αντιβίωση δίνουν και προβιωτικά.
 
@Katezita Ο Patrick (το budgie μου) εύχεται περαστικά στο πουλάκι σας! Δυστυχώς δεν γνωρίζω εάν μπορείς να δώσεις και προβιωτικά μαζί με την αντιβίωση, αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα. Επίσης, τους βγάλατε ονοματάκια? 😋
 
@Ledagcc θα μπορούσα κι από τώρα να το κάνω; Στους ανθρώπους μαζί με την αντιβίωση δίνουν και προβιωτικά.
Μετά την αντιβιοτικά να δώσεις προβιοτικα.
 
θα μπορούσα κι από τώρα να το κάνω; Στους ανθρώπους μαζί με την αντιβίωση δίνουν και προβιωτικά
Ναι μπορείς να το κάνεις παράλληλα με την αντιβίωση απλά για να είναι αποτελεσματικά τα προβιοτικά θα πρέπει να λαμβάνονται καθημερινά τουλάχιστον 2 ώρες πριν ή μετά τη λήψη του αντιβιοτικού. "Διαφορετικά, η αντιβίωση θα καταστρέψει τα προβιοτικά, πριν αυτά προλάβουν να φθάσουν στο έντερο, με αποτέλεσμα να χάνονται τα πολλαπλά οφέλη τους. Είναι επίσης σημαντικό να τα συνεχίζουμε τουλάχιστον για μία εβδομάδα μετά τη λήξη της αντιβίωσης,
μερικά πρεβιοτικα
Το αναφέρω για να μην υπάρξει κάποια σύγχυση.
Άλλο είναι τα πρεβιωτικά και άλλο τα προβιοτικά.
Τα πρεβιωτικά είναι ένα είδος ίνας από υδατάνθρακες που το ανθρώπινο σώμα δεν μπορεί να αφομοιώσει.
Βρίσκονται σε τροφές πλούσιες σε φυτικές ίνας όπως φρούτα και λαχανικά και αποτελούν την τροφή των προβιοτικών, τα οποία είναι ζωντανοί μικροοργανισμοί (καλά βακτήρια) και ζυμομύκητες
Η "πτηνίατρος"; το κοίταξε όπως ήταν μέσα στο κλουβί από απόσταση και μου έδωσε ένα αντιβιοτικό για την διάρροια και βιταμίνες
Πιστεύω ότι δεν είναι σοβαρή εξέταση αυτή από ένα γιατρό.
 
@Vada Προβιοτικα ήθελα να γράψω αλλά το άλλαξε η διόρθωση του κινητού.
Η εξέταση του πτηνιατρου όντως δεν είναι σοβαρή. Εδώ δεν εκανε από τα πιο βασικά... Να εξετάσει τις κουτσουλιές του!
 
Πιστεύω ότι δεν είναι σοβαρή εξέταση αυτή από ένα γιατρό.
Θα συμφωνήσω. Πρέπει να πιάσει το πουλάκι να το ελέγξει να δεις τις κουτσουλιές σε μικροσκόπιο
 
Η "πτηνίατρος"; το κοίταξε όπως ήταν μέσα στο κλουβί από απόσταση και μου έδωσε ένα αντιβιοτικό για την διάρροια και βιταμίνες.
Γιατί δεν της έστελνες μια φωτογραφία για να κάνει διάγνωση; Αυτά είναι απαράδεκτα πράγματα.
 
Καλημέρα σας! Το πουλάκι είναι καλύτερα αλλά τα κακά του είναι πιο ανοιχτόχρωμα από το συνηθισμένο. Έχουν σωστή "δομή" αλλά είναι ανοιχτό πράσινο. Έχω ξεκινήσει προβιωτικά και θα δούμε πώς θα πάει. Η γιατρός στην κλινική Παρασύρη όντως δεν έκανε εξέταση αλλά τουλάχιστον δεν πλήρωσα παρά μόνο τα προϊόντα που αγόρασα. Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω αλλού. Ίσως σε κάποιον κτηνίατρο εδώ στην περιοχή μου, γιατί το Ηράκλειο μου πέφτει πολύ μακριά. Μία ώρα δρόμος.
 
Back
Top