Αναπαραγωγή Τα budgie μου δεν ζευγαρώνουν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης meniam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

meniam

PB Member
Εγγραφή
28 Οκτ 2020
Μηνύματα
1.130
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα. Λοιπόν έχω ενα ζευγάρι budgie το θηλυκό είναι 3 ετών και κάτι μηνών και το αρσενικό ένα χρόνο μικρότερο, είναι ζευγάρι εδώ και σχεδόν δύο χρόνια και από την πρώτη στιγμή τα πάνε υπέροχα μαζί φιλιούνται, ταιζονται, δεν μαλώνουν ποτέ, πετάνε μαζί και δεν απομακρύνονται ποτέ το ένα από το άλλο. Από πέρυσι ο αρσενικός έδειξε ότι ήθελε να ζευγαρώσει έτσι έβαλα φωλιά. Παρόλο που και τα δύο έμπαιναν στην φωλιά και η θηλυκιά έφτιαξε ροκανιδι δεν έκαναν αυγό. Φέτος προσπάθησα ξανά χωρίς επιτυχία... Αρχικά των φωλιά πρέπει να την βγάλω ξανά; Επίσης τι πάει λάθος; Τι πρέπει να κάνω; Να ξαναπροσπαθήσω την επόμενη αναπαραγωγική περίοδο ή θα έχουν μεγαλώσει πλέον τα παπαγαλάκια μου και καλύτερα να μην τα κουράσω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@HxC σίγουρα είναι ζευγαράκι και παλιότερα είχα ρωτήσει και στο φόρουμ για το φύλο. Ναι έκανα προετοιμασία και τις δύο φορές δλδ έδινα περισσότερο αυγό και πρόσεχα την διατροφή τους
 
Να ξαναπροσπαθήσω την επόμενη αναπαραγωγική περίοδο ή θα έχουν μεγαλώσει πλέον τα παπαγαλάκια
Καλημέρα.
Τα budgie σε συνθήκες αιχμαλωσίας μπορούν και αναπαράγονται σχεδόν όλο το χρόνο δεν υπάρχει κάποια στάνταρ αναπαραγωγική περίοδος.
Η ηλικία τους είναι κατάλληλη, και έχουν όλο το μέλλον μπροστά τους, άλλωστε μέχρι την ηλικία των 8 ετών εφόσον είναι υγιή μπορούμε να τα βάζουμε για αναπαραγωγή.
Αρχικά των φωλιά πρέπει να την βγάλω ξανά; Επίσης τι πάει λάθος; Τι πρέπει να κάνω
Τί είδος φωλιά έχεις;
Εσωτερική, εξωτερική, ξύλινη, πλαστική ;
Εάν βγάλεις την φωλιά το πιθανότερο είναι να μην δεις αυγά.
Τα έχεις δει να ζευγαρώνουν ή μόνο φιλιούνται και περιποιούνται μεταξύ τους;
Για μία επιτυχημένη αναπαραγωγή, χρειάζονται απαραιτήτως ησυχία, ευρύχωρο κλουβί, κατάλληλη φωλιά, φυσικό φωτισμό χωρίς τεχνητά φώτα που αναβοσβήνουν και πλούσια διατροφική προετοιμασία.
Άν θέλεις ανέβασε φωτογραφίες με τα πουλάκια και το κλουβί τους.
 
Η φωλιά είναι ξύλινη εξωτερική, το κλουβί βρίσκεται σε σταθερό σημείο σε ύψος 1.50 μέτρα από το έδαφος με φυσικό φως χωρίς άμεση επαφή με τον ήλιο. Το κλουβί η αλήθεια είναι πως είναι οριακά μικρό (δεν έχω καταφέρει να βρω μεγαλύτερο που να βολεύει στο χώρο) αλλά έχουν δυνατότητα να πετάνε ελεύθερα στο χώρο αρκετές φορές την ημέρα για να γυμνάζονται
[automerge]1657176071[/automerge]
Λίγο πιο παλιό το βιντεάκι αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι στο κλουβί
 

Συνημμένα

Τελευταία επεξεργασία:
Το πρώτο όντως είναι το θηλυκό το δεύτερο μπερδεύει γενικά αλλά αγοράκι είναι απλά γενικά το χαλινο του είναι ροζ μωβ και την άνοιξη και το φθινόπωρο σκουραίνει και γίνεται μπλε-μωβ(δεν έχει τα κλασικά χρώματα ούτε αρσενικού ούτε θηλυκού) επίσης αρκετές φορές έχει βατεψει κάτι παιχνιδάκια και η φωνή του είναι πιο μελωδική. Δυστυχώς φωτό δεν μπορώ αυτή την στιγμή
 
έχουν δυνατότητα να πετάνε ελεύθερα στο χώρο αρκετές φορές την ημέρα για να γυμνάζονται
Αυτό είναι μάλλον ανασταλτικός παράγοντας όσον αφορά την αναπαραγωγή.
 
Αυτό είναι μάλλον ανασταλτικός παράγοντας όσον αφορά την αναπαραγωγή.
Γιατί το λέτε αυτό κύριε Γιάννη ;
Ίσα ίσα, η γυμναστική βοηθά
ώστε να ενεργοποιούνται όλες οι μυϊκές ομάδες τους, με αποτέλεσμα, μια πιο εύκολη αναπαραγωγή.
Εάν αυτά θέλουν να ζευγαρώσουν, και επειδή το σπίτι το βλέπουν σαν προέκταση της φωλιάς τους, από την στιγμή που είναι έξω καθημερινά, δεν νομίζω ότι είναι αποτρεπτικός παράγοντας.
Αλλού είναι το πρόβλημα που δεν αναπαράγονται.
 
Γιατί το λέτε αυτό κύριε Γιάννη ;
Σκέτο Γιάννη παρακαλώ, το κύριε με κάνει να νοιώθω μεγάλος 😄
Έχω την εντύπωση πως χρειάζονται κάποιου είδους απομόνωσης για να συγκεντρωθούν στην αναπαραγωγή, οι βόλτες και η αλληλεπίδραση με τον φροντιστή δεν βοηθάνε σε αυτή την απομόνωση.
Προσωπική εμπειρία δεν έχω, περιμένω τις απόψεις των παπαγαλόφιλων.
 
@HxC
Κι εγώ το ίδιο πιστεύω, ότι παπαγάλοι δεν έχουν τέτοια προβλήματα, αν θέλουν να ζευγαρώσουν το κάνουν εύκολα και εντός και εκτός του κλουβιού τους.
Άλλωστε τον περισσότερο καιρό αυτό έχουν στο μυαλό τους το sex. 😊
Όπως και να έχει, νομίζω ότι είναι πολύ μικρή η πιθανότητα να μην αναπαράγονται γι'αυτό το λόγο.
@meniam
Εσύ τι λες;
 
Νομίζω δεν έχει ρόλο το γεγονός ότι βγαίνουν έξω, ξέρω αρκετές περιπτώσεις που ζευγαρωναν εκτός κλουβίου. Από την άλλη όμως δεν ξέρω και τι μπορεί να φταίει. Δεν τα έχω δει να ζευγαρώνουν αν και κάποιες φορές νομίζω ο αρσενικός προσπάθησε να την βατεψει χωρίς επιτυχία. Να δοκιμάσω αυτές τις βιταμίνες που υπάρχουν για ζευγάρωμα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@meniam
Θα σου πω ξανά την γνώμη μου.
Έχεις δυο θηλυκά παπαγαλάκια.
Από την στιγμή που δεν βλέπεις πραγματικά βατέματα, τα πουλάκια είναι θηλυκιά.
Τα budgie αναπαράγονται πολύ εύκολα, εσύ τα έχεις σε πολύ καλές συνθήκες και πουλάκια δεν βλέπεις.
Μόνο με τεστ DNA θα μάθεις τι γίνεται.
 
Back
Top