Αναπαραγωγή Τα budgie μου σπάζουν τα αυγά τους

spartan2003

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
6
Πόλη
Σπάρτη
Γεια σας έχω ένα ζευγάρι budgie και το θηλυκό γέννησε πρώτα ένα αυγό το κλώσησε και την άλλη μέρα γέννησε το δεύτερο.
Μετά από κάποιες ώρες βρήκα ένα από τα δύο σπασμένο και μετά από κάποιες άλλες ώρες βρήκα και το άλλο σπασμένο και μάλιστα λιγότερο από ότι ήταν αρχικά. Υπάρχει περίπτωση να έσπασε από μόνο του ή μήπως το έφαγαν τα budgie?
 
Γεια σου και καλώς ήρθες.
Δώσε μας λίγες λεπτομέρειες παραπάνω...
Ποια η ηλικία των πουλιών;
Πόσον καιρό τα έχεις;
Ζουν μέσα στο σπίτι;
Ποιες τροφές τους δίνεις αυτήν την περίοδο και τι πρόσθετα: (μάρκα τροφής, συχνότητα παροχής...)
Για πόσο καιρό τους έκανες διατροφική προετοιμασία πριν την αναπαραγωγή;
Κόκκαλο σουπιάς υπάρχει στο κλουβί; Άλλη πηγή ασβεστίου;
 
Γεια σου,
Τα budgie είναι περίπου 3 χρονών.
Τα έχω δυόμιση χρόνια μέσα σε μεγάλο κλουβί στο σπίτι.
Τρώνε τροφή για παπαγάλους, βιταμίνες, μαρούλι ή χόρτα ή φλούδα από αγγούρι ή φλούδα μήλου περιστασιακά και αυγό.
Δεν έχω βάλει κόκκαλο σουπιάς ποτέ.
Δεν ξέρω για άλλη πηγή ασβεστίου.
Επίσης η τροφή για παπαγάλους είναι χύμα από το μαγαζί.
Ευχαριστώ
 
ΟΚ. Θα αγοράσεις λοιπόν ένα κόκκαλο σουπιάς από το πετσοπ και ό,τι και να σου πει ο μαγαζάτορας, εσύ θα αλλάξεις την τροφή που τους δίνεις με μία συσκευασμένη για μπάτζι της οποίας τη συσκευασία θα ανοίξεις ο ίδιος / η ίδια. Οι χύμα τροφές μπορεί να οδηγήσουν τα πουλάκια σε προβλήματα υγείας, οπότε στο εφεξής θα τις αποφεύγεις. Επίσης θα κάνεις το παν για να φάνε αυγό (σφικτοβρασμένο, τουλάχιστον 12 λεπτά υπό βρασμό) με το τσόφλι. Π.χ. Θα κόψεις λίγο αυγό και θα τους το αφήσεις στο κλουβί. Απλά το αυγό παραμένει για λίγη ώρα (2-3 ώρες αναλόγως και της θερμοκρασία / υγρασίας) διότι αλλοιώνεται εύκολα και μπορεί να αποτελέσει πηγή μικροβίων για τα πουλιά.
Οι βιταμίνες αυτές που τους δίνεις είναι μια σκόνη σε διάφανο σακουλάκι; Αν όχι, πες μας τη μάρκα τους.
Για τροφές συσκευασμένες (μάρκες) θα σου πουν άλλα μέλη που γνωρίζουν καλύτερα.
 
Αγόρασα κόκκαλο σουπιάς και τους το έχω βάλει από σήμερα το πρωί.
Ευχαριστώ για την πληροφορία με τις τροφές.
Αυγό τους βάζω σφιχτοβρασμένο με το τσόφλι, απλά το άφηνα για μια μέρα. Κάτι το οποίο πρόκειται να αλλάξω.
Οι βιταμίνες είναι μια σκόνη σε διάφανο σακουλάκι.
Ελπίζω τα επόμενα αυγά να μην σπάσουν γιατί έχουν σπάσει ήδη 3, ειδικά τώρα που τους έβαλα το κόκκαλο σουπιάς ελπίζω να είναι πιο σκληρό το τσόφλι γιατί το είδα το θηλυκό να το τρώει το κόκκαλο σουπιάς.
 
φλούδα από αγγούρι ή φλούδα μήλου

Γιατί τις φλούδες μόνο; Δοκίαμασε μπρόκολο, καρότο, κόκκινη πιπεριά, πατζαρόφυλλα και γενικά όλα τα επιτρεπόμενα λαχανικά εποχής.
 
Εγώ θα έδινα και σταγόνες ασβεστίου αν υπέθετα πότε θα γεννήσει αυγό ξανά. Η βιταμίνη αυτή στο διάφανο σακουλάκι (θα θέλαμε μια φωτογραφία της σκόνης) πιθανά είναι για πέταμα, διότι κατ' επίφαση την ονομάζουν βιταμίνη. Αλλά ας τη δούμε πρώτα μην και δεν είναι αυτό που φαντάζομαι.
 
Στην παραπάνω εικόνα, μέσα στο κυπελλάκι είναι η βιταμίνη που τους βάζω.
Επίσης γέννησε τέταρτο αυγό ελπίζω να μην σπάσει. Είδα το θηλυκό να τρώει πολύ σουπιοκόκκαλο χθες
[automerge]1584802232[/automerge]
Εντάξει δεν θα τους την ξαναδώσω
[automerge]1584802282[/automerge]
την βιταμίνη.
 
Back
Top