Γενικά Τα gouldian αντεχουν το κρυο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μια ακομη απορια.. αν κλεισω ολες τις πλευρες της κλουβας ειναι ενταξει; δεν χρειαζονται καθαρο αερα;
 
Χρειάζεται καθαρός αέρας, αρκεί να την αερίζεις 1, 2 φορές την ημέρα. Η κλούβα δεν θα μείνει μόνιμα κλεισμένη από παντού, μόνο το χειμώνα. Καλό είναι λοιπόν το μπροστινό κάλυμμα να είναι αποσπώμενο ώστε να το αφαιρείς εύκολα, κατά βούληση, ακόμα και το χειμώνα όταν έχει λιακάδα.
Τι διαστάσεις έχει η κλούβα;
Βάλε μια φωτογραφία αν μπορείς
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αυριο φωτο γιατι ειναι βραδυ.. ειχα στειλει φωτο στην Maria p οταν ακομα η κλουβα ηταν στην αρχη. Περναω προς το παρον αυτη που την βρηκα στα μηνυματα μας..

Αν θυμαμαι καλα 2,50 m η καθε πλευρα.
 

Συνημμένα

  • downloadfile.webp
    downloadfile.webp
    22,7 KB · Προβολές: 62
Μέχρι να βρεις SCATT ή S76 μπορείς να βάλεις pulmosan.
Το S76 έχει το πλεονέκτημα ότι μπαίνει στο νερό και δεν χρειάζεται να πιάσεις τα πουλιά. Επίσης εκτός από τα ακάρεα προστατεύει και από άλλα εσωπαράσιτα.
Γιάννη μου θεωρείς πως για τα gouldians πρέπει να το βάζουμε προληπτικά; Το ίδιο ισχύει και για τα άλλα είδη (καναρίνια, παπαγάλοι κτλ);
 
Σίγουρα πρέπει να κουράρουμε προληπτικά νεοεισερχόμενα γκούλντιαν, ειδικά αν έχουμε και άλλα γκούλντιαν στο κοπάδι μας. Οι πιθανότητες να υποφέρουν από ακάρεα της τραχείας είναι μεγάλες, είτε λόγω στρες, από την αλλαγή περιβάλλοντος, είτε λόγω συνθηκών (πχ συνωστισμός στο πετσοπ).
Τα γκουλντιαν τις περισσότερες φορές είναι φορείς (ακόμα και τα άγρια στην φύση). Όταν για κάποιο λόγο το ανοσοποιητικό τους σύστημα εξασθενήσει τα ακάρεα πολλαπλασιάζονται και κάνουν αισθητή την παρουσία τους.

Τώρα για πουλιά που τα έχουμε καιρό στη κατοχή μας ή έχουν γεννηθεί σε εμάς ίσως να μην είναι απαραίτητο αλλά εγώ τους βάζω s76 2-3 φορές το χρόνο στο νερό, το χειμώνα, στην αναπαραγωγή, στην πτερόρροια, δηλαδή σε περιόδους στρες.

Τα υπόλοιπα είδη (καναρίνια, παπαγάλοι) είναι πιο ανθεκτικά στα ακάρεα αλλά καλό είναι να κάνουμε προληπτική αποπαρασίτωση για άλλα παράσιτα (πχ για σκουλήκια, ψείρες...) όπως δηλαδή κάνουμε και στον σκύλο μας. Δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό εφόσον δεν το παρακάνουμε.
 
Τα υπόλοιπα είδη (καναρίνια, παπαγάλοι)...
Τα συμπτώματα που εμφανίζουν τα ακάρεα είναι όμοια με αυτά άλλων ασθενειών και τουλάχιστον για τα καναρίνια επικρατεί η άποψη ότι σπανίως αυτά τα συμπτώματα οφείλονται σε ακάρεα.

Μια σχετική συζήτηση εδώ https://community.petbirds.gr/threa...κά-με-τα-ακάρεα-της-τραχείας-στα-πτηνά.23651/
 
Καλημερα. Ειχα παει στο pet shop για να ρωτησω για το φαρμακο και μου ειπε αυτος πως βαζει σε ολα τα πουλια που εκτρεφει προληπτικα pulmosan. Του λεω μα ειναι δυνατο φαρμακο και μου λεει εχω αγορασει σγαρτιλι 500 ευρω και του βαζω (το συγκεκριμενο πουλι το παρακολουθουσε με camera). Μου ειπε πως σε παπαγαλους που εχουν ακαρεα βαζει και στο ραμφος εκει στα ρουθουνια ετσι ωστε οταν βγουν προς τα εξω να πεθανουν.

Αλλα προληπτικα μετα την πτεροροια και δυο μηνες πριν την αναπαραγωγη ειπε οτι βαζει σε ολα τα πουλια.
 
Εχω κλεισει και τις δυο πλευρες με ναυλον. Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω θερμομετρο να δω ποσο ειναι μεσα στην κλουβα. Τωρα επεστρεψα απο το πανεπιστημιο και εξω εχει δυνατο κρυο αερα. Μπηκα στην κλουβα και η θερμοκρασια του χωρου ειναι πιο ζεστη και καθολου αερας. Θα αγορασω θερμομετρο (ειχα την εντυπωση οτι εχουμε) για να σας πω με ακριβεια.
 
Η θερμοκρασια της κλουβας ειναι 3-4 παραπανω απο εξω. Ειναι ενταξει; Στα gouldian πρεπει να βαζουμε παντα λαμπα;
 
Δηλαδή πόσο είναι η θερμοκρασία; Βάλε ένα απλό θερμόμετρο μέσα στην κλούβα να ξέρεις τι γίνεται...
Λάμπα δεν χρειάζεται να βάζουμε σε εγκλιματισμένα γκούλντιαν εκτός αν μιλάμε για πολύ χαμηλές θερμοκρασίες ή πουλιά που αναπαράγονται.

Όταν αγοράζουμε μέσα στο χειμώνα εξωτικά και τα βγάζουμε κατευθείαν έξω μαζί με καναρίνια χωρίς καραντίνα σε ανοιχτό χώρο θα έλεγα ότι ναι χρειάζονται μια πηγή θέρμανσης. Το ίδιο ισχύει για οποιοιδήποτε είδος, ακόμα και τα καναρίνια. Όχι απευθείας έξω μέσα στο χειμώνα, πρώτα σταδιακό εγκλιματισμό.

Πέρσι στα γκούλντιαν μου η θερμοκρασία έπεσε στους 8 βαθμούς (κλειστός χώρος χωρίς θέρμανση) παρακάτω δεν άφησα να πέσει τους έβαλα θέρμανση. Αλλά δεν είχαν φωλιές και ήταν στο χώρο από το καλοκαίρι. Η μοναδική απώλεια ήταν ένα αρσενικό αλλά ίσως να μην έφταιγε το κρύο.
 
Καλημερα. Σε ευχαριστω που απαντησες για να κανω κινησεις πριν αρχισει το πολυ κρυο. Πριν δυο μερες η θερμοκρασια εξω ειχε παει στους 8 και μεσα 11.
Εδω που μενω χιονιζει και η θερμοκρασια εχει παει και στους 2 βαθμους. Δεν ειχα περσι την κλουβα και ολα τα πουλια μου (παπαγαλους, ζεμπρακια, καναρινια) τα ειχα εξω με κλειστα ναυλον γυρω και εχουν βγαλει τον χειμωνα. Αλλα επειδη ειχα το αγχος κατα την διαρκεια του Χειμωνα και επειδη ενιωθα πως ηταν ταλαιπωρια για τα πουλια αρχισα σιγα σιγα να φτιαχνω την κλουβα.
Εχω αγορασει ενα θερμομετρο και το εβαλα μεσα στην κλουβα και ενα εξω απο αυτη για να κανω συγκριση.
Υπαρχει διαφορα μεσα. Πρωτα δεν νιωθω τον κρυο αερα που εχει εξω αλλα η θερμοκρασια δεν ειναι πολυ ψηλοτερη. Μεχρι 3 βαθμους παραπανω.
Ακουσα πως φετος θα ειναι ασχημος ο Χειμωνας μας και αυτο με αγχωνει οσο αφορα τα gouldian. Δεν τα ειχα περσυ. Δεν ξερω ποσο μπορουν να αντεξουν.
 
Καλημερα. Σε ευχαριστω που απαντησες για να κανω κινησεις πριν αρχισει το πολυ κρυο. Πριν δυο μερες η θερμοκρασια εξω ειχε παει στους 8 και μεσα 11.
Εδω που μενω χιονιζει και η θερμοκρασια εχει παει και στους 2 βαθμους. Δεν ειχα περσι την κλουβα και ολα τα πουλια μου (παπαγαλους, ζεμπρακια, καναρινια) τα ειχα εξω με κλειστα ναυλον γυρω και εχουν βγαλει τον χειμωνα. Αλλα επειδη ειχα το αγχος κατα την διαρκεια του Χειμωνα και επειδη ενιωθα πως ηταν ταλαιπωρια για τα πουλια αρχισα σιγα σιγα να φτιαχνω την κλουβα.
Εχω αγορασει ενα θερμομετρο και το εβαλα μεσα στην κλουβα και ενα εξω απο αυτη για να κανω συγκριση.
Υπαρχει διαφορα μεσα. Πρωτα δεν νιωθω τον κρυο αερα που εχει εξω αλλα η θερμοκρασια δεν ειναι πολυ ψηλοτερη. Μεχρι 3 βαθμους παραπανω.
Ακουσα πως φετος θα ειναι ασχημος ο Χειμωνας μας και αυτο με αγχωνει οσο αφορα τα gouldian. Δεν τα ειχα περσυ. Δεν ξερω ποσο μπορουν να αντεξουν.

3 βαθμοί δεν είναι άσχημα. Αν μπορέσεις να τοποθετήσεις την κλούβα σε ανατολικό σημείο ώστε να δέχεται τον πρωινό ήλιο θα δεις πολύ μεγαλύτερη διαφορά στην θερμοκρασία και στην συμπεριφορά των πτηνών, μετά από μια παγωμένη νύχτα.
Μια εσωτερική πηγή θερμότητας όμως θα βοηθήσει όλα τα πτηνά σου στα δύσκολα. Αν βάλεις και θερμοστάτη χώρου, και ορίσεις ένα κατώφλι ελάχιστης θερμοκρασίας ακόμα καλύτερα.
Αυτά όμως απαιτούν παροχή ηλεκτρισμού.
 
Βρηκα τροπο να παρω ρευμα στην κλουβα. Εσωτερικη πηγη θερμοτητας; Δηλαδη; Καταναλωνει πολυ ρευμα;

Το πρωι κτυπαει ηλιος στην κλουβα και ζεσταινει.
Ειχα σκοπο σημερα να ψαξω για την λαμπα που μου ειπες για ερπετα. Που δεν βγαζει φως. Στο internet ειδα πως ειναι ακριβη. Αυτη που εχω ηταν 15 ευρω.
 
εεε πηγή θερμότητας εννοώ κάτι που να βγάζει ζέστη, καλοριφέρ λαδιού, λάμπα... όχι κάτι ιδιαίτερο...
Πόσο θα καταναλώσει δεν ξέρω, εξαρτάται από την χρήση...
Οι κεραμικές λάμπες είναι ακριβές αλλά δεν καίγονται, είναι λίγα βατ και εστιάζουν εκεί που θέλεις.
 
Πηγα στο pet shop ειχε κεραμικη λαμπα 35 ευρω. Μου ειπε αυτος στο pet shop πως δεν κανει την δουλεια που θελω. Μου ειπε να παρω αυτη που εχω και να την τυλιξω με ασημοχαρτο για να μην εχει φως. Θερμοτητα θα υπαρχει.

Η γνωμη σας;
 
Πηγα στο pet shop ειχε κεραμικη λαμπα 35 ευρω. Μου ειπε αυτος στο pet shop πως δεν κανει την δουλεια που θελω. Μου ειπε να παρω αυτη που εχω και να την τυλιξω με ασημοχαρτο για να μην εχει φως. Θερμοτητα θα υπαρχει.

Η γνωμη σας;
Θεωρητικά είναι φοβερά ακριβότερη από αυτές που είχα εγώ στο μυαλό μου.. http://www.ebay.com/itm/25-50-75-10...hash=item2a514410f9:m:m382CPg23IXnWcrcCrnKLsg
 
Αυτή η λάμπα μάλλον δεν κάνει.
Για να λέει νυκτερινή παρατήρηση των ζώων, πρέπει να βγάζει λίγο φως.
Ίσως είναι αυτές που βγάζουν κόκκινο χρώμα.
 
Back
Top