Αναπαραγωγή Τα gouldian δεν αγγιζουν την αυγοτροφη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Παιδια τα γκουλτιαν μου εκαναν 6 αυγά.. Εβγαλαν 6 μικρα 8 του μηνα. Οι γονεις δεν εχουν φάει ποτε αυγοτροφη και ετσι δεν εδωσαν ουτε στα μικρα. Στο λαιμο των μικρων φαίνονται σποροι απο τροφη και του κεχρί. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι πως ενω ειναι γεματος ο λαιμός συνεχιζουν να ζητάνε τροφη. Ακομη εχει αερα μέσα. Σαν γονεις είναι πολυ καλοί. Ισως οι καλύτεροι γονεις που εχω δει. Για πουλια παντα. Στην πρωτη γεννα τα πετουσαν. Τωρα καμία σχεση.

Εχω βαλει κι αυγο. Τιποτα. Κτυπησα σημερα αυγα, αυγοτροφη και παλι τιποτα. Περναω φωτο να μου πειτε την γνωμη σασ.

Παιδια μεταφερετε το θεμα εκει που πρεπει γιατί το έβαλα λάθος.

Η φωτογραφια
 

Συνημμένα

  • t20160313_174129.webp
    t20160313_174129.webp
    70,9 KB · Προβολές: 78
Απλα νομιζα πως πρεπει νσ τρωνε τα μικρα αυγοτροφη.. Και πως μονο με τους σπορους δεν αναπτύσσονται καλά.
 
Ότι χρειάζονται πρωτεΐνη χρειάζονται, τώρα για λεπτομέρειες περίμενε κάποιον σχετικό.
 
Τα μικρά φαίνονται σε πολύ καλή κατάσταση και καλοταισμένα! Ο αέρας μην σε ανησυχεί, είναι φυσιολογικό να έχουν αέρα.
Στο θέμα της αυγοτροφής αν τα πουλιά δεν την γνωρίζουν δεν θα φάνε. Για αυτό θα πρέπει να επιμένεις κάθε μέρα, και να προσπαθήσεις να τα δελεάσεις βάζοντας λίγους σπόρους στην αυγοτροφή τους.
Το αυγό θα πρέπει να το κάνεις κομματάκια με ένα πιρούνι, με λίγους σπόρους ίσως να δοκιμάσουν. Ρώτησε τον εκτροφέα ποια αυγοτροφή έδινε ο ίδιος.

Τι σπόρους τους δίνεις;
 
Γιαννη σε ευχαριστω για την απαντηση.
Δινω δυο τροφες.
Prestige Tropical finshes,
Prestige Premium
Και κεχρι. Τον ρωτησα και μου ειπε πως gouldian δεν αναπαράγει απλα τα μεταπουλει. Προτιμάνε πολυ το κεχρί.
 
Τα γκούλντιαν όταν αναπαράγονται καταναλώνουν πολλή ασπούρι το οποίο πρέπει να αποτελεί περίπου το 40% της διατροφής τους. Να τους το προσφέρεις σε ξεχωριστό δοχείο σκέτο. Μην το αμελήσεις!

389099.webp

Στη Κύπρο υπάρχουν εξαιρετικοί εκτροφείς γκούλντιαν. Δεν υπάρχει λόγος να αγοράζεις από μεσάζοντες... κάνε μια έρευνα και δεν θα χάσεις.
 
Επειδη ειμαι λιγο ασχετη. Αυτο ειναι η τροφη των καναρινιων; Να ξερω οπτικα τι ψαχνω για να το αγορασω αυριο.

Εχεις δικαιο οτι υπαρχουν πολλοι απλα δυσκολο να εμπιστευτείς. Απο τον συγκεκριμενο εχω παρει πολλα πουλια δικα του και παντα ηταν εξεραιτικα.

Γιαννη αν μπορείς μια και σε βρηκα εδω να μου πεις τι αλλο να αγορασω για την διατροφή τους; αφου θα παω pet shop.
 
Εχω βάλει πιο πανω τι τους δινω. Ξεχνας ε 😀..
Για φαγητο θελω να μου πεις. Εχει αλλη τροφη που δεν βάζω και είναι απαραιτητη;
 
Εχω βάλει πιο πανω τι τους δινω. Ξεχνας ε 😀..
Για φαγητο θελω να μου πεις. Εχει αλλη τροφη που δεν βάζω και είναι απαραιτητη;

Τα παρακάτω τα θεωρώ απαραίτητα στην διατροφή τους, ειδικά σε αυτή την φάση:
Ενισχυμένο μείγμα σπόρων + καναρινόσπορο, τσαμπιά κεχριού
αποξηραμένα βότανα (ρίγανη, θυμάρι, βασιλικό...)
αυγοτροφή, αυγό
ιχνοστοιχεία, σουπιοκόκκαλο, όστρακα, τσόφλια, καρβουνάκι - απαραίτητο στα γκούλντιαν!
μήλο, πράσινα λαχανικά (μαρούλι, μπρόκολο, λάχανο)
Φρέσκο καθαρό νερό. Ξυδόνερο, σκορδόνερο.
Μπάνια

Οι βλαστημένοι σπόροι είναι επίσης αγαπημένη τους τροφή, αν έχεις τον χρόνο.
 
Καλημερα Γιαννη. Σε ευχαριστω πολυ.
Μηλο, ριγανη, αυγο και αυγοτροφη τους εχω βαλει αρκετες φορες αλλα δεν το εχουν αγγιξει. Προφανώς δεν τα εχει μάθει αυτος που τα ειχε.
Οτι δεν εχω θα τα αγορασω.

Σε ευχαριστω και παλι.
 
Αν δεν τρώνε αυγό, αυγοτροφή μπορείς να προσθέσεις στους σπόρους τους περίλλα και κινόα (1-2%). έχουν μεγάλο ποσοστό σε πρωτεΐνες και βοηθάνε.
Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και τριμμένο καρότο.
 
Περιλλα;κινόα; Τι είναι;
Σπόροι Αριάδνη μου!

Περίλλα λευκή
https://culpret.gr/images/P/white%20perilla.jpg

Κινόα
KINOA.jpg
 
Καλησπερα. Μεγαλωσαν τα πεντε. Εβγαλαν και φτερα. Το 6ο ειναι πολυ μικρο και ελαχιστα φτερα. Τι κανω;
 
Γιατί πρέπει να κάνεις κάτι; Δεν το ταΐζουν οι γονείς του; Τι σε προβληματίζει;
 
Εμεινε πιο μικρο.. Πραγμσ που σημαινει πως οι άλλοι τρωνε περισσοτερο. Αυτο σκεφτομαι. Μην πεθανει. Δεν μπορω να ελέγχω ολη την ωρα να βλεπω αν το ταιζουν. Η φωλια ειναι ξύλινη και ειναι δυσκολο.
 
Back
Top