Αναπαραγωγή Τα gouldian δεν αγγιζουν την αυγοτροφη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κρίμα... ☹
Θα γεννήθηκε ασθενικό μάλλον Αριάδνη μου. Πόσα έκαναν συνολικά;
 
Και τα 5 πάνε καλά ε; Νομίζω κάπως λογικό φαίνεται...
 
Ευχαριστω για την ανταπόκριση.. Το πουλάκι πεθανε.
Λυπάμαι πολύ! Και εμένα πέρσι ένα ζευγάρι έκανε 4 μικρά και το μικρότερο ήταν το πιο μικρό απ΄ όλα και έμεινε πίσω και τελικά και αυτό πέθανε... μάλλον είχε κάποια ασθένεια... όπως και το δικό σου μικράκι! Η φύση είναι σκληρή δυστυχώς και διαλέγει τους πιο δυνατούς οργανισμούς να συνεχίσουν το είδος! Έτσι ώστε το είδος να γίνεται συνεχώς πιο δυνατό! Και έτσι να επιβιώσει στο πέρας του χρόνου...
 
Σκεφτόμουν να το βαλω στην φωλια με τα καναρινια αλλα δεν ηξερα αν ηταν καλη λυση. Σαν γονείς τα γκουλτιαν ειναι καλυτερα. Ειχα μια ελπιδα πως θα το βοηθήσουν... Αδικία.. καναμε τοσο δρομο και πεθανε ετσι.
 
Σκεφτόμουν να το βαλω στην φωλια με τα καναρινια αλλα δεν ηξερα αν ηταν καλη λυση.
Δεν νομίζω πως αυτό θα είχε επιτυχία.. Είναι διαφορετικά είδη και διαφορετικά μεγέθη...
 
Αυτό που λέει η Αλίκη είναι μεγάλη αλήθεια...
Στη φύση αυτό γίνεται πολύ συχνά, οι γονείς θα προτιμήσουν να μεγαλώσουν επαρκώς λιγότερα μικρά απο κάνοντας τις επιλογές τους...
Εμάς μας κακοφαίνεται βέβαια...
Μια χαρά είναι τα τέσσερα... Εμένα απο 6 αυγά μπορεί να έριξαν ένα αυγό κάτω, ένα νεοσσό αλλά στο τέλος έχω τρία υγιέστατα πιτσιρίκια που σιγά σιγά παίρνουν τα χρώματά τους... Το ένα μάλιστα θα βγει μπλε...
Κάτι θα ήξεραν να αφοσιωθούν σε αυτά...
 
Εμένα τα δικά μου άρχισαν να βγαίνουν από τα αυγά 26 Ιανουαρίου και 20 Φεβρουαρίου άρχισαν να βγαίνουν από τη φωλιά...
 
Back
Top