Αναπαραγωγή Τα gouldian κανουν στην άκρη ένα αυγο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Τα gouldian μου έκαναν 6 αυγά. Η θηλυκιά κάθησε όταν έκανε το 5ο αυγό. Σήμερα που είναι η τρίτη μέρα μέρα που κάθεται παρατήρησα ότι κάνουν στην άκρη ένα αυγό. Το βάζω στην θέση του και μετά από λίγο πάλι βλέπω ένα αυγό στην άκρη. Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο πάντα. Η φωλιά έχει σκαλοπάτι. Ισως αν δεν είχε να το πετούσαν και έξω. Δεν ξέρω.
Καλά κάνω και το περνώ πίσω στα αλλά; Ή θεωρούν πως δεν είναι καλό γι αυτό το φευγου; Επειδή κάθησε στο 5ο και όχι στο 4ο αυγό μήπως το πρώτο καταστραφηκε.
Γενικά φαίνεται πως όλα πάνε καλά. Όταν βγαίνει η θηλυκια, μπαίνει ο αρσενικός. Βλέπω ότι ταιριαξαν.

Ακόμη κάτι. Το κεχρί που τους βάζω για να φανε το βάζουν στην φωλιά. Όχι πάνω στα αυγά αλλά δίπλα. Είναι φυσιολογικό; Γιατί το κάνουν.

Σας ευχαριστώ.
 
Μην ξαναπειράξεις τα αυγά τους, άστα να διαχειριστούν μόνα τους την κατάσταση, γνωρίζουν πράγματα που εμείς αγνοούμε.
Τα γκουλντιαν είναι από τα πιο ικανά στο να απομακρύνουν αυγά και νεοσσούς μακριά από την φωλιά τους, αν και όταν θέλουν θα το κάνουν. Το σκαλοπάτι δεν τους είναι εμπόδιο σε καμία περίπτωση.
Τα γκουλντιανς δεν ανέχονται ενοχλήσεις στην φωλιά τους, μην τα ενοχλείς! Κατά την γνώμη μου δεν κάνεις καλά που το περνάς πίσω στα άλλα. Είναι πιθανό να μην το θεωρούν καλό ή απλά όταν ανοίγεις την φωλιά και τρομάζει να το ''σπρώνει'' εκτός.

Το κεχρί το βάζει ο αρσενικός μέσα γιατί αισθάνεται ότι η φωλιά του δεν είναι σωστή. Αν το μαδήσεις σε μία ταΐστρα δεν θα μπορεί να το μεταφέρει.. Αν βάλει κάποια κομμάτια μέσα στην φωλιά δεν πειράζει, αρκεί να μην σκεπάσει τα αυγά.
Τι φωλιά έχουν, τι υλικό;
Έχουν πολύ δρόμο μπροστά τους! Καλή συνέχεια.
 
Δεν μ' αρεσει να τα ενοχλω γι αυτο σας ρωτησα. Να βαλω κι αλλο υλικο να την φτιαξει οπως θελει; ή θα τα βαλει απο πανω;

Δεν βρισκω εικονα στο internet που να εχει την φωλια μου. Ειναι ορθογωνια με ενα σκαλοπατι απο μεσα.

Το υλικο:
 

Συνημμένα

  • 2016-01-08-13-24-01-140075227.webp
    2016-01-08-13-24-01-140075227.webp
    5,3 KB · Προβολές: 61
Το υλικό είναι ίνες κοκκοφοίνικα, για πολλούς ότι καλύτερο. Να μην βάλεις πρόσθετο υλικό, υπάρχει κίνδυνος να χτίσει φωλιά πάνω στην υπάρχουσα. Μερικά αρσενικά γκουλντιαν είναι αργοί χτίστες, άλλα το παρακάνουν... Οι εμπειρία τους και η κληρονομικότητα τους παίζουν μεγάλο ρόλο.

Δηλαδή η φωλιά δεν έχει άλλα χαρακτηριστικά εκτός από το σχήμα (ορθογώνιο); Όπως διαστάσεις, υλικό κατασκευής (ξύλο, πλαστικό), αν έχει τρύπα ή άνοιγμα για είσοδο; Με το τσιγκέλι στα βγάζω... 😛
 
Διαστασεις: 26cm μηκος, 13 πλατος και 12 υψος.

Εχω βαλει σε ενα σημειο πλαστικο γιατι η πορτα ειναι μεγαλη και θα εφευγε καποιο απο κατω
 

Συνημμένα

  • rsz_t20160108_141303-1.webp
    rsz_t20160108_141303-1.webp
    9 KB · Προβολές: 71
  • rsz_1rsz_20160108_141314-1.webp
    rsz_1rsz_20160108_141314-1.webp
    23,9 KB · Προβολές: 64
6 του μηνα καθησε. Περασαν 14 μερες. Τα 5 αυγα εχουν μεσα. Δεν επρεπε να βγουν; Διαβασα 13-14 μερες χρειαζονται.
 
6 του μηνα καθησε. Περασαν 14 μερες. Τα 5 αυγα εχουν μεσα. Δεν επρεπε να βγουν; Διαβασα 13-14 μερες χρειαζονται.
Δωσε 2-3 μερες τουλαχιστον περιθωριο.
 
"Οπως πολύ σωστά σου επισήμανε και η Μιράντα δώστους όχι περισσότερο απο 3 μέρες λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών που επικρατούν. Αν μετα τις 3 μέρες δεν εμφανιστεί καποιος νεοσσός ίσως κατι δεν εχει παει καλά. Αλλά μεχρι τοτε ας κανεις λιγη υπομονή και όπως σου ειπε και ο Γιάννης μην τα ενοχλεις καθόλου.
 
Σας ευχαριστω. Δεν τα ενοχλω. Ασχολουμε με αναπαραγωγη καναρινιων αρκετα χρονια. Ξερω μεχρι που επιτρεπεται να ενοχλησω και ποσο. Απλα επειδη λενε οτι ειναι δυσκολα πουλια και ειναι η πρωτη μου γεννα gouldian λογικο να εχω αποριες. Απλα εριξα μια ματια το πρωι αφου ηταν η μερα τους.
 
6 του μηνα καθησε. Περασαν 14 μερες. Τα 5 αυγα εχουν μεσα. Δεν επρεπε να βγουν; Διαβασα 13-14 μερες χρειαζονται.
Και 15 και 16 μέρες... Υπομονή... έξω τα έχεις;
Πόσα αυγά υπήρχαν όταν κάθισε;
 
Τα έχω στην κλουβα. Όταν κάθησε είχε 5 αυγά και έκανε ακόμη ένα. Σύνολο 6. Υπάρχει σίγουρα ένα που δεν έχει τίποτα μέσα. Το πήραν και οι ίδιοι στην άκρη.
 
ΟΚ να έχεις το νου σου τις πρώτες μέρες, τα γκουλντιανς συχνά πετάνε τους νεοσσούς εκτός φωλιάς τις πρωινές ώρες. Συνεπώς ρίχνε καμιά ματιά και αν δεις κάποιο πεταμένο ζέστανε το καλά στην χούφτα σου και βάλτο πίσω στην φωλιά.
Επίσης:
Την ένατη περίπου μέρα οι γονείς σταματάνε να κάθονται στους νεοσσούς το βράδυ. Σε αυτή την ηλικία οι νεοσσοί είναι ακόμα γυμνοί, αν επικρατούν χαμηλές θερμοκρασίες μπορεί εύκολα να αποβεί μοιραίο, ειδικά σε φωλιές με λίγους νεοσσούς ή με νεοσσούς που δεν τρέφονται καλά.

Καλή συνέχεια.
 
Καλησπέρα κι εγώ σήμερα βρήκα στον πάτο ένα αβγό από τα 7 που έχουν κάνει συνολικά... Το φώτησα με φακό και είδα φλεβες μέσα... Το έβαλα κι εγώ μέσα. Γιατί να συμβαίνει άραγε;
 
ΟΚ να έχεις το νου σου τις πρώτες μέρες, τα γκουλντιανς συχνά πετάνε τους νεοσσούς εκτός φωλιάς τις πρωινές ώρες. Συνεπώς ρίχνε καμιά ματιά και αν δεις κάποιο πεταμένο ζέστανε το καλά στην χούφτα σου και βάλτο πίσω στην φωλιά.
Επίσης:
Την ένατη περίπου μέρα οι γονείς σταματάνε να κάθονται στους νεοσσούς το βράδυ. Σε αυτή την ηλικία οι νεοσσοί είναι ακόμα γυμνοί, αν επικρατούν χαμηλές θερμοκρασίες μπορεί εύκολα να αποβεί μοιραίο, ειδικά σε φωλιές με λίγους νεοσσούς ή με νεοσσούς που δεν τρέφονται καλά.

Καλή συνέχεια.
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Την νύχτα βάζω κεραμική λάμπα και ζεσταίνονται. Ασε να φτάσει εκείνη η μέρα και μετά αγχνομαι 😉
 
Καλησπέρα κι εγώ σήμερα βρήκα στον πάτο ένα αβγό από τα 7 που έχουν κάνει συνολικά... Το φώτησα με φακό και είδα φλεβες μέσα... Το έβαλα κι εγώ μέσα. Γιατί να συμβαίνει άραγε;
7 αυγά είναι πολλά, ίσως απλά να ήθελαν να ξεφορτωθούν το ένα, πολλές φορές το πιο μικρό. Διαφορετικά/ το στρες είναι συχνός λόγος απόρριψης αυγών.
 
7 αυγά είναι πολλά, ίσως απλά να ήθελαν να ξεφορτωθούν το ένα, πολλές φορές το πιο μικρό. Διαφορετικά/ το στρες είναι συχνός λόγος απόρριψης αυγών.
Έτυχε να είναι και το πρώτο πρωί που έλειπα μετά από αρκετές μέρες και έτσι δεν είδα τη διαδικασία... Η πρώτη μου σκέψη ήταν μήπως έγινε καταλάθος, γι' αυτό και το ξαναέβαλα, παρ' όλο που ξέρω ότι θέλουν την ησυχία τους... Αν ξανατύχει θα τα αφήσω να κάνουν ότι θέλουν...
 
Καλημέρα, μόλις βρήκα κάτω το συγκεκριμένο αυγό:
20160122093605_zpsvfzg7tj2.jpg

20160122094312_zpsueuzzjkw.jpg

Υπάρχει ελπίδα να σωθεί; Να το δώσω αν είναι σε κάποιον με society finches...
Όποιος έχει ας μου πει...
 
Δεν νομίζω, πέτα το... Πως να διατηρήσεις την σωστή θερμοκρασία, πως να μεταφερθεί και νομίζω δεν είναι σε καλή κατάσταση ο νεοσσός μέσα. Με επιφύλαξη το τελευταίο.
 
Το ράγισμα στο τσόφλι και η κολλημένη κουτσουλιά ακριβώς δίπλα δεν είναι καλός οιωνός. Παρολα αυτά αν το καθάρισες προσεχτικά και το ξαναέβαλες ήδη στη φωλια, δες μήπως βρεθεί κάποιος να το πάρει κι ότι γίνει. Η μεταφορά θα ήταν καλό να γίνει μέσα σε βαμβάκι μαζί με κάποιο θερμαντικό στοιχείο. Η εποχή και ο καιρός βέβαια δεν βοηθάνε και πολύ. Εγώ θα έβαζα γυαλιστικό νυχιών στο ράγισμα επίσης. Αυτό έχει σημασία να γίνει άμεσα μόλις το αντιληφθούμε ώστε να προλάβουμε κάποια μόλυνση.

Η άλλη λύση είναι απλά να το πετάξεις μιας και έχει αυξημένες πιθανότητες αποτυχίας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top