Διατροφή Τα lovebirds και τα κονουράκια μου άρχισαν να τρώνε τα πέλλετς

anatoly

PB Member
Εγγραφή
18 Μαϊ 2008
Μηνύματα
1.341
Αυριο συμπληρωνονται 2 εβδομαδες προσπαθειων να μεταβουν τα Lovebirds κ τα conures απο σπορους σε πελλετς!

Η πρωτη εβδομαδα ηταν αναγνωριστικη, εβαζα τα πελλετς μαζι με τους σπορους για να τα μαθουν οπτικα, τα περισσοτερα κατεληγαν βεβαια εξω απο την ταιστρα, δοκιμασα να τα βαλω πιο ψηλα απο τους σπορους, πετυχε την 1 μερα μονο, μετα δεν τα εδωσαν σημασια, δοκιμασα επισης να τα βρεξω με νερο για να μαλακωσουν, πολυ κακη ιδεα με αυτες τις θερμοκρασιες! Τελος τα εβαλα στο μουλτι για να γινουν μικρα κομματακια οσο περιπου κ οι σποροι, κ αυτο συνεχιζω να κανω μεχρι να μου ερθουν τα μικροτερα πελλετς που παρηγγειλα!

Αυριο συμπληρωνεται η 2 εβδομαδα, τωρα ακολουθω τις οδηγιες που βρισκονται μεσα στο πακετο, δηλ μια μερα πελλετς, μια μερα πελλετς με σπορους, 2 μερες πελλετς, 1 μερα σπορους κ πελλετς κτλ

Βεβαια με αυτον τον τροπο τα πουλια "αναγκαζονται" να φανε γιατι φανταζομαι πεινανε λιγο, εγω τους δινω το απογευμα κ λιγα λαχανικα, γιατι η αληθεια ειναι φοβαμαι λιγο, σκοπος μου ειναι να βελτιωσω την διατροφη τους κ συνεπως την υγεια τους, οχι να τους κανω κακο αθελα μου!

Εχω διαβασει τα σχετικα ποστ στο φορουμ, αλλα κ αλλες σελιδες στο διαδικτυο, νομιζω βρισκομαι στο σωστο δρομο, παρολα αυτα θα ηθελα τα σχολια κ τις συμβουλες σας! 🙂

Υ. Γ. Ποσο διαστημα πρεπει να περασει, για να πω με ασφαλεια οτι εχουν μεταβει απο σπορους σε πελλετς;

Δεν εχω σκοπο παντως να τα ταιζω αποκλειστικα με πελλετς, αλλα εναν συνδιασμο απο σπορους, πελλετς, φρουτα κ λαχανικα!
 
Ανατολη μπορει να παρει απο ενα μηνα ισως και παραπανω. Γνωμη μου ειναι οτι δεν χρειαζεται πιεση σε αυτη τη διαδικασια απλα υπομονη. Εγω μετρουσα περιπου μια χουφτα, οσο περιπου καταναλανωνε σε μια ημερα και αφαιρουσα μικρο μερος αυτης της ποσοτητας απο τους σπορους και συμπληρωνα τα πελετς. Τις πρωτες ημερες χορταινε και με λιγοτερο και δεν ηθελε να τα φαει αλλα οσο περνουσαν οι μερες αλλαζε γνωμη. Συνολικα πρεπει να κρατησε 4-5 εβδομαδες η αλλαγη στη διατροφη του Φοιβου. :)
 
Δηλαδη Ανεστη αν καταλαβα καλα, ολο αυτο το διαστημα εβαζες τα πελλετς μαζι με τους σπορους; δεν προτιμουσε τους σπορους;

Ελπιζω να μην τα πιεζω, καθε πρωι πανε κατευθειαν στην ταιστρα κ τα τρωνε, αν δεν τους αρεσαν, θα τα ετρωγαν;
τα παρακολουθω οσο μπορω περισσοτερο, δεν δειχνουν καποια αλλαγη στην συμπεριφορα τους που να δειχνει στρες, ελπιζω να μην κανω λαθος!



τι ειναι τα πελλετς;

https://community.petbirds.gr/threads/Τι-είναι-τα-pellets-των-παπαγάλων.2855/
 
Back
Top