Αναπαραγωγή Τα lovebirds μου γέννησαν αβγά, τι πρέπει να προσέξω τώρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης diplarou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

diplarou

PB New Member
Εγγραφή
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
13
Πόλη
Λεμεσός
είμαι πολύ χαρούμενη! Επιτέλους τα love birds μου γέννησαν αβγά! 🙂:cool14:
τώρα όμως τι πρέπει να προσέξω για να βγουν τα παπαγαλάκια τους;
;
περιμένω τις συμβουλές σας 🙂
 
Να προσεξεις να μην μετακινεις το κλουβι και να μην ταραζεις τα πουλιά ανοιγοκλεινοντας συνεχως την φωλια. Γυρω στην 6η-7η μερα αν γνωριζεις, μπορεις να κανεις ωοσκόπηση για να δεις αν ειναι ενσπορα τα αυγα. Επειδη δεν αναφερεις αλλες λεπτομερεις του τι διατροφικη πορετοιμασια ειχες κανει, ποσα αυγα γεννησαν κτλ, δεν μπορω να σε συμβουλεψω κατι άλλο, εκτός απο το να παρεχεις μια καλη διατροφή ( σπόρους, σουπιοκόκαλο, άμμο, φρουτο και λαχανικα) και φρεσκο νερό σε καθημερινη βαση.

Κρατα μας ενημερους για την πορεία των πραγματων
 
Έχω 2 ζευγάρια love birds. Ωστοσο μονο το ενα ζευγαρι έχει γεννήσει 3 αβγά. σχετικά με την διατροφική προετοιμασία, τους βάζω στο νερό μερικές σταγόνες για βιταμίνες,τους έχω αγοράσει αυγοτροφή και τους παρέχω φρέσκα φρούτα και λαχανικά.. Ελέγχω τη φωλιά 1 φορά την ημέρα και δεν τους μετακινώ
χρειάζετε να κάνω τίποτε άλλο;
:)
 
Στο ζευγαρι που εχει γεννησει τα 3 αυγα, οταν ολοκληρωσει την γεννηση των αυγων, να τους αφαιρεσεις την αυγοτροφη και να την επαναφερεις με την εκκόλαψη του πρώτου νεοσσου. (είτε την αυγοτροφή ειτε αυγο βραστο)

Καλο θα ηταν και στο 2ο ζευγαρι να βαλεις και καποιο συμπλήρωμα ασβεστιου στο νερό τους Ελπίζω το καθε ζευγαρι να ειναι στο δικο τους κλουβι ε;:)
 
τους παπαγάλους τους έχω σε ξεχωριστά κλουβιά.. Και βαζω και στα 2 ζευγαρια τις βιταμινες στο νερο και την αυγοτροφη..

πως γινετε ομως η ωοσκοπιση;
 
Στο ζευγαρι που εχει γεννήσει αυγο, αφαιρείς το βρασμένο αυγο ή την αυγοτροφη μολις γεννηθεί και το τελευταιο αυγό και την επαναφερεις με την εμφάνιση του πρωτου νεοσσου.
 
ευχαριστώ για την συμβουλή σου..

κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι"
-> χθεσ εβρεχε και εριχνε κεραβνους, αυτο μπορει να επηρεασει τα αβγα;
 
-> χθεσ εβρεχε και εριχνε κεραβνους, αυτο μπορει να επηρεασει τα αβγα;

Με ποιο τρόπο δηλαδη να τα επηρεάσει; Εχεις το κλουβι σε εξωτερικο χωρο και μπορεί να βραχει η φωλιά;
 
οχι αλλα μου εχουν πει πως με τους κεραυνους υπαρχη περιπτωση να επηρεαστουν τα αβγα και να μη βγουν =/
ειναι αληθεια ομως;
 
Ειλικρινα πρώτη φορά ακουω κατι τέτοιο:) Δεν νομιζω να έχει καποια λογικη εξηγηση. Θα ηταν πραγματικα ενδιαφέρον να μαθουμε ποια είναι η εξηγηση που σου εδωσε αυτος που σου το είπε:) Ξερεις είναι πολυ χρησιμο οταν καποιος μας μεταφερει κατι που μας φαινεται περίεργο, να εχουμε το θαρρος να ρωταμε: Γιατι; Να δεις που εκεινος με την σειρα του θα σου πει οτι απο καπου αλλου το άκουσε που καποιος αλλος του το ειχε πει και παει λεγοντας... Καπως ετσι διασπέιρονται οι ψευδεις ειδήσεις. Αν παρόλα αυτα υπάρχει μια λογικη επιστημονικη εξηγηση πάω πάσο.
 
όταν ρίχνει κεραυνούς και η παπαγαλινα δεν φοβηθεί και συνεχίσει να βραζει τα αυγα, τα αυγα δεν θα παθουν τιποτα.
εαν ομως ριχνει κεραυνους και οι παπαγάλοι βγουν έξω από τη φωλιά... Τότε υπαρχει περιπτωση να κουφαθούν τα αυγά και να μην βγουν τα παπαγαλάκια τους
 
Ομολογω πως η ορολογια που χρησιμποιείς είναι λιγο περίεργη:D

Ουτε η παπαγαλινα βραζει τα αυγα, ουτε τα αυγα κουφαινονται 😉
Η παπαγαλλίνα επωάζει τα αυγα και αν σηκωθεί για αρκετη ωρα ισως πέσει η θερμοκρασία και τα αυγα κρυωσουν και θα σταματησει η εκκόλαψη.
Ισως να αποτελει μια εξηγηση αυτο σου είπαν αλλα για μενα ειναι δυσκολο να γινει πιστευτη.:)
 
σχετικα με τη βιταμίνη που βαζω στο νερο, ως ποτε θα πρεπει να τους τη βαζω;
 
Back
Top